Kobiety potrzebują równości szans i równości płac
W dzisiejszych czasach, choć żyjemy w XXI wieku, kobiety na całym świecie walczą o swoje prawa i równość szans, szczególnie w kwestii wynagrodzenia za pracę. Wciąż bowiem istnieje szereg barier, które utrudniają kobietom osiąganie sukcesów zawodowych i finansowych, a jednym z najważniejszych problemów jest nierówność płacowa, co następnie ma wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. Okazuje się, że kobiety są bardziej zagrożone ubóstwem po przejściu na emeryturę.
Kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźni za wykonanie tej samej pracy. Według raportu Komisji Europejskiej, w Polsce różnica w zarobkach między płciami wynosi około 11%. Nierówności płacowej towarzyszą także inne problemy, takie jak brak możliwości awansu zawodowego, dyskryminacja czy ograniczone szanse na podjęcie kariery w wybranych branżach.
Również kobiety na emeryturze są zagrożone ubóstwem bardziej niż mężczyźni. Kobiety częściej niż mężczyźni opiekują się dziećmi, rodzicami i innymi członkami rodziny, co wpływa na ich karierę i dochody. Różnica w wieku emerytalnym między płciami (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) również wpływa na emerytury kobiet, które są zwykle niższe niż emerytury mężczyzn. Statystycznie panie żyją dłużej niż panowie, co również wpływa na ich status na emeryturze.
Jak temu zapobiec?
Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu nierówności płacowej jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego zagadnienia. Warto edukować pracowników, pracodawców i społeczeństwo na temat korzyści płynących z równości szans i równości płac.
- W związku z tym, że kobiety statystycznie otrzymują niższe wynagrodzenia i spędzają mniejszą liczbę godzin w pracy, a to przekłada się na niższe świadczenia emerytalne, warto zacząć oszczędzać pieniądze na emeryturę jak najwcześniej. W dobie wysokiej inflacji oszczędzanie może być tym bardziej trudne. Jednak wymaga jedynie odpowiedniej strategii i planowania. Nawet małe kwoty regularnie odłożone na specjalne konto emerytalne mogą w przyszłości stanowić znaczną sumę, a nie będą tak odczuwalne dla naszego portfela. Warto również pamiętać o różnych formach oszczędzania, takich jak fundusze emerytalne, ubezpieczenia na życie i lokaty długoterminowe. Niezależnie od tego, jaka metoda oszczędzania zostanie wybrana, warto zwrócić uwagę na koszty i oprocentowanie, aby osiągnąć cel. Warto podkreślić, by dbać całościowo o swoje bezpieczeństwo finansowe i podchodźmy do tego strategicznie. Analizujmy trendy rynkowe, podnośmy swoje kompetencje, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować na zmiany – mówi Marta Kobińska, dyrektor finansowa Bravecare oraz autorka bloga o finansach „Bezpieczna Finansowo”.
Kolejnym krokiem jest zapewnienie kobietom równych szans na podjęcie kariery zawodowej. Należy eliminować bariery, które utrudniają im awans zawodowy i ograniczają ich możliwości rozwoju. W tym celu konieczne jest promowanie polityk równościowych oraz inwestowanie w szkolenia i edukację.
- Tak naprawę już od najmłodszych lat powinniśmy przekazywać wiedzę naszym dzieciom, zarówno rodzice w domu, jak i nauczyciele w szkole, czym jest pieniądz i jak jego wartość może się zmieniać w zależności od warunków gospodarczych. Dzięki takiej wiedzy młode osoby będą umiały gospodarować swoimi finansami, a przede wszystkim będą potrafiły analizować i wyciągać wnioski – dodaje ekspertka.
W obliczu międzynarodowego Dnia Kobiet warto podkreślić, że kobiety nadal doświadczają nierówności w wielu sferach życia, w tym w miejscu pracy. Dlatego ważne jest, aby podjąć działania, które pomogą zniwelować te różnice i zapewnić kobietom równe szanse na rynku pracy.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.