Konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”
Fundacja Dobrych Inicjatyw obchodzi jubileusz działania na rzecz wychowanków i wychowanek instytucjonalnej pieczy zastępczej. Z tej okazji 25 września w Teatrze 6. Piętro (PKiN) w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie” oraz Gala 10-lecia fundacji. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym przez: Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta m.st. Warszawy, Rzeczniczkę Praw Dziecka, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Jubileusz fundacji Dobrych Inicjatyw to nie tylko okazja do celebracji, ale także przestrzeń do dyskusji nad wyzwaniami związanymi z systemem pieczy zastępczej.
- Było dla nas ważne, żeby poza wymiarem symbolicznym, obchodzić jubileusz także mądrze - wciąż na drodze do celu jakim jest lepszy system pieczy zastępczej w Polsce. Od wielu miesięcy działamy, aby temat pieczy stał na czele agendy publicznej i parlamentarnej. W tym roku braliśmy udział w posiedzeniach 4 z 6 zespołów eksperckich powstałych w ramach konsultacji przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu jako partner społeczny wydarzenia zorganizowaliśmy panel poświęcony działaniom w dobie kryzysu i przyszłości pieczy zastępczej. Chcemy dalej rozmawiać, stawiać śmiałe tezy, konsultować pomysły z ekspertami i wypracowywać najlepsze rozwiązania, by nasze działania miały realny wpływ na życie podopiecznych Fundacji – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
W ramach konferencji zaplanowane są dwa panele dyskusyjne, które zgromadzą ekspertów, przedstawicieli biznesu, nauki, instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych, a także osoby zaangażowane w system pieczy zastępczej. Podczas pierwszego panelu pt. „Piecza zastępcza w Polsce 2030” podjęta zostanie próba określenia ścieżki efektywnego rozwoju pieczy rodzinnej do 2030 r. Paneliści zidentyfikują główne przeszkody w procesie urodzinnienia pieczy oraz sformułują strategie radzenia sobie z barierami i wyzwaniami oraz ustalą jakie w tych procesach jest miejsce instytucjonalnej pieczy zastępczej. W dyskusji wezmą udział: prof. ucz. dr hab. Mariola Racław Uniwersytet Warszawski; dr Jolanta Zozula, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej; Bernadeta Skóbel, Kierowniczka Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich; Michał Guć, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Demograficznej w MRPiPS oraz Bartłomiej Jojczyk, prezes Zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw. Rozmowę poprowadzi Anita Karwowska, dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej.
W panelu "Razem ku samodzielności: Synergia działań biznesu, nauki i NGO na rzecz wychowanków pieczy zastępczej" uczestnicy zastanowią się, jak biznes, NGOs i środowisko naukowe mogą wspólnie wspierać wychowanków i usamodzielnionych z pieczy zastępczej oraz rozwiązywać problemy społeczne. Możliwe formaty współpracy między sektorami często wzajemnie się uzupełniają. Warto jednak opracować i popularyzować narzędzia mierzenia efektywności oraz wpływu społecznego - i temu także będzie służył drugi panel, w którym wezmą udział: dr Katarzyna Szostakowska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej; Robert Manz, Fundacja Valores, Komitet Filantropii Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK); Jacek Chwedoruk, Global Partner, Head of Rothschild & Co Poland & Co-Head of Rothschild & Co CEE; Maciej Zużałek, inwestor; Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw. Moderatorem drugiego panelu będzie Paweł Oksanowicz, dziennikarz TVP3 Warszawa.
Gala 10-lecia FDI oraz Konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”
Data: 25 września 2024 r., godz. 10:00-15:00
Miejsce: Teatr 6. Piętro (sala Gałczyńskiego), Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia: https://fdi.org.pl/10-lecie/
Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych FDI, gdzie będą udostępniane informacje o konferencji oraz jubileuszu Fundacji.
Facebook: https://www.facebook.com/fundacjadobrychinicjatyw
LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/fundacja-dobrych-inicjatyw
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1200 wolontariuszy, ponad 400 wychowanków mieszkających w 28 placówkach opiekuńczo-wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.