Konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”
Fundacja Dobrych Inicjatyw obchodzi jubileusz działania na rzecz wychowanków i wychowanek instytucjonalnej pieczy zastępczej. Z tej okazji 25 września w Teatrze 6. Piętro (PKiN) w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie” oraz Gala 10-lecia fundacji. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym przez: Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta m.st. Warszawy, Rzeczniczkę Praw Dziecka, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Jubileusz fundacji Dobrych Inicjatyw to nie tylko okazja do celebracji, ale także przestrzeń do dyskusji nad wyzwaniami związanymi z systemem pieczy zastępczej.
- Było dla nas ważne, żeby poza wymiarem symbolicznym, obchodzić jubileusz także mądrze - wciąż na drodze do celu jakim jest lepszy system pieczy zastępczej w Polsce. Od wielu miesięcy działamy, aby temat pieczy stał na czele agendy publicznej i parlamentarnej. W tym roku braliśmy udział w posiedzeniach 4 z 6 zespołów eksperckich powstałych w ramach konsultacji przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu jako partner społeczny wydarzenia zorganizowaliśmy panel poświęcony działaniom w dobie kryzysu i przyszłości pieczy zastępczej. Chcemy dalej rozmawiać, stawiać śmiałe tezy, konsultować pomysły z ekspertami i wypracowywać najlepsze rozwiązania, by nasze działania miały realny wpływ na życie podopiecznych Fundacji – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
W ramach konferencji zaplanowane są dwa panele dyskusyjne, które zgromadzą ekspertów, przedstawicieli biznesu, nauki, instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych, a także osoby zaangażowane w system pieczy zastępczej. Podczas pierwszego panelu pt. „Piecza zastępcza w Polsce 2030” podjęta zostanie próba określenia ścieżki efektywnego rozwoju pieczy rodzinnej do 2030 r. Paneliści zidentyfikują główne przeszkody w procesie urodzinnienia pieczy oraz sformułują strategie radzenia sobie z barierami i wyzwaniami oraz ustalą jakie w tych procesach jest miejsce instytucjonalnej pieczy zastępczej. W dyskusji wezmą udział: prof. ucz. dr hab. Mariola Racław Uniwersytet Warszawski; dr Jolanta Zozula, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej; Bernadeta Skóbel, Kierowniczka Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich; Michał Guć, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Demograficznej w MRPiPS oraz Bartłomiej Jojczyk, prezes Zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw. Rozmowę poprowadzi Anita Karwowska, dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej.
W panelu "Razem ku samodzielności: Synergia działań biznesu, nauki i NGO na rzecz wychowanków pieczy zastępczej" uczestnicy zastanowią się, jak biznes, NGOs i środowisko naukowe mogą wspólnie wspierać wychowanków i usamodzielnionych z pieczy zastępczej oraz rozwiązywać problemy społeczne. Możliwe formaty współpracy między sektorami często wzajemnie się uzupełniają. Warto jednak opracować i popularyzować narzędzia mierzenia efektywności oraz wpływu społecznego - i temu także będzie służył drugi panel, w którym wezmą udział: dr Katarzyna Szostakowska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej; Robert Manz, Fundacja Valores, Komitet Filantropii Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK); Jacek Chwedoruk, Global Partner, Head of Rothschild & Co Poland & Co-Head of Rothschild & Co CEE; Maciej Zużałek, inwestor; Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw. Moderatorem drugiego panelu będzie Paweł Oksanowicz, dziennikarz TVP3 Warszawa.
Gala 10-lecia FDI oraz Konferencja „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie”
Data: 25 września 2024 r., godz. 10:00-15:00
Miejsce: Teatr 6. Piętro (sala Gałczyńskiego), Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia: https://fdi.org.pl/10-lecie/
Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych FDI, gdzie będą udostępniane informacje o konferencji oraz jubileuszu Fundacji.
Facebook: https://www.facebook.com/fundacjadobrychinicjatyw
LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/fundacja-dobrych-inicjatyw
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1200 wolontariuszy, ponad 400 wychowanków mieszkających w 28 placówkach opiekuńczo-wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.