Świąteczne zakupy Polaków!
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zabiegani i zmęczeni staniem w długich kolejkach do kas coraz częściej wybieramy zakupy przez internet. Obok standardowych kosmetyków, ciuchów, słodyczy i elektroniki pojawiają się vouchery na przeżycia lub kursy internetowe. Co jeszcze można znaleźć pod choinką i jak wyglądają świąteczne zakupy Polaków? Sprawdźmy to!
Lubimy robić prezenty
Święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie kojarzą się z prezentami – to powszechnie pielęgnowana tradycja. Jak wynika z raportu PayPo, Polacy lubią robić prezenty. Ponad 90% ankietowanych przyznaje, że obdarowuje bliskich upominkami, a 70% zgodnie przyznaje, że czynność ta sprawia im przyjemność. Tylko 24% respondentów uznaje to za męczące lub nudne. Okazuje się, że kobiety (75%) czerpią większą radość z kupowania prezentów niż mężczyźni. 32% ankietowanych panów uważa tę czynność za przykry obowiązek.
Gdzie kupujemy?
Zmęczeni staniem w długich kolejkach do kas, coraz częściej zamiast na wycieczkę do pobliskiej galerii handlowej, decydujemy się na zrobienie świątecznych zakupów przez internet. Potwierdza to m.in. badanie przeprowadzone przez CBRE Polska – Przedświąteczne zakupy Polaków. Aż 74% respondentów biorących udział w sondzie stwierdziło, że w sieci kupuje m.in. książki, kosmetyki, odzież, czy vouchery np. na kursy angielskiego lub niemieckiego online. To bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie dla zabieganych. Zakupy online umożliwiają szybkie porównanie cen, przeglądanie różnych produktów i sklepów bez konieczności opuszczania domu. Dodatkowo sklepy internetowe mają niejednokrotnie bogatszą i ciekawszą ofertę, a my nie musimy tracić czasu na dojazd i nosić ciężkich toreb.
Co najczęściej kupujemy?
Zgodnie z ubiegłorocznymi danymi PayPo, wśród prezentów świątecznych dla dorosłych najczęściej królowały kosmetyki i perfumy – taką odpowiedź wskazało 67% respondentów. Dość popularne były również zestawy prezentowe (44%) i słodycze, po które sięgało niespełna 40% ankietowanych. Zapytani wskazywali również m.in. na książki, gry lub filmy (37%), biżuterię i zegarki (33%), akcesoria domowe (30%), artykuły dekoracyjne (29%), vouchery prezentowe (26%). Co ciekawe, jedynie 13% konsumentów decyduje się na bardziej oryginalne prezenty świąteczne, takie jak bilet na koncert czy kursy wybranych języków. Jak się okazuje, zwykle na prezenty średnio wydawaliśmy między 400 a 800 zł. Jak będzie w tym roku? Wszystko wskazuje na to, że podobnie, bo świąteczne preferencje zakupowe Polaków co roku wyglądają podobnie.
Prezenty od Millenialsów i Gen Z
Wśród Millenialsów i Gen Z panuje trend na obdarowywanie bliskich prezentami DIY. Badania przeprowadzone w 2023 roku przez markę Klarna pokazują, że nawet co trzecia osoba (32%) wykonuje prezenty własnoręcznie. Spośród tych osób 25% decyduje się na zrobienie swetrów, czapek czy szalików, 39% przygotowuje domowe przysmaki, takie jak pierniczki lub przetwory, a 20% tworzy biżuterię DIY. Największą popularność własnoręcznie wykonane prezenty cieszą się wśród osób w wieku od 27 do 58 lat.
Prezenty last-minute!
Kiedy Polacy rozpoczynają zakupy świąteczne? Najwięcej osób, bo 37% respondentów, planuje kupić prezenty w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. 35% ankietowanych poświęca na to zadanie listopad. Na ostatnią chwilę, czyli w drugiej połowie grudnia, zakupy odkłada 13% ankietowanych. Wśród propozycji prezentów last minute królują vouchery elektroniczne do sklepów lub na różnego rodzaju kursy np. kursy językowe Preply. Platforma umożliwia naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu z native speakerem. Możemy uczyć się w dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w domu czy za granicą. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursu jest dostosowanie tempa nauki do Twoich indywidualnych potrzeb i ogromna wygoda. Sprawdź kursy na Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w dowolnym języku!
Najlepsze prezenty pod choinkę dla miłośników sportu!
Uchylne, panelowe, rolowane – jakie drzwi wstawić w garażu?
Dłużnicy alimentacyjni: nie płacą na dzieci, zalegają bankom i sądom
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.