Koreański Uniwersytet KINGS będzie szkolić personel elektrowni jądrowych z Polsk
Na początku lipca w Seulu miało miejsce pierwsze "Forum Rektorów Uniwersytetów V4-Republika Korei na rzecz Rozwoju Zasobów Ludzkich Przemysłu Jądrowego", zorganizowane przez KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS). Rektorzy dziewięciu uniwersytetów i szkół wyższych z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) zostali zaproszeni w celu wspólnego omówienia możliwości pogłębienia współpracy w zakresie długoterminowych szkoleń dla personelu elektrowni jądrowych oraz promowania eksportu koreańskiej technologii jądrowej.
Forum otworzyli m.in. Yoo Ki-Pung, prezes KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), oraz Moon Hayong, wiceprzewodniczący Koreańsko-Czeskiego Forum Przyszłości, a także Kim Juyoul, dziekan ds. stosunków zewnętrznych w KINGS. Wśród kluczowych uczestników ze strony koreańskiej znaleźli się również Cheon Young-ghil, dyrektor generalny ds. polityki energetycznej w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii, Ha Jaejoo, były prezes Koreańskiego Instytutu Badań nad Energią Atomową, oraz Lee Mincheol, wiceprezes wykonawczy Koreańskiego Stowarzyszenia Nuklearnego ds. Współpracy Międzynarodowej. W Forum uczestniczyło również około 20 pracowników, studentów i absolwentów KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS).
W gronie uczestników znaleźli się również przywódcy polityczni państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Janusz Piechociński, były wicepremier Polski, Jan Fischer, były premier i minister finansów Republiki Czeskiej, oraz Iveta Radičová, była premier Republiki Słowackiej. W forum wzięli udział rektorzy dziewięciu głównych uniwersytetów oraz ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Korei:
- Alojzy Zbigniew Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego
- Mariusz Malinowski, prorektor Politechniki Warszawskiej
- Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
- Rafał Wiśniowski, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Vojtěch Petráček, rektor Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze
- Ladislav Janíček, rektor Politechniki Brneńskiej
- Radek Škoda, profesor na Uniwersytecie Zachodnioczeskim
- Oliver Moravcik, rektor Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie
- Attila Aszodi, dziekan Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie
Uczestnicy pierwszego "Forum Rektorów Uniwersytetów V4-Republika Korei na rzecz Rozwoju Zasobów Ludzkich Przemysłu Jądrowego" reprezentowali jedne z najlepszych uniwersytetów i szkół wyższych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Te instytucje wykazywały wcześniej duże zainteresowanie programami KINGS dotyczącymi koreańskich elektrowni jądrowych oraz szkoleniami ekspertów z zakresu koreańskiej technologii jądrowej. Forum stanowiło okazję do omówienia aktualnej sytuacji zatrudnienia w energetyce jądrowej oraz dyskusji na temat dwustronnych i wielostronnych inicjatyw między Koreą a krajami Grupy Wyszehradzkiej w zakresie szkolenia specjalistów. Podczas wydarzenia poruszono również kwestie dalszego wzmacniania strategicznych relacji między Koreą a członkami Grupy Wyszehradzkiej jako partnerami w różnych dziedzinach, w tym w energetyce jądrowej.
Szkoły wyższe i uniwersytety z Grupy Wyszehradzkiej oraz KINGS będą promować wymiany studentów, wspólne programy akademickie i kulturalne oraz różnorodne inicjatywy edukacyjne mające na celu szkolenie specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Ta aktywna współpraca w środowisku akademickim będzie stopniowo rozszerzana, a jej celem jest wspieranie dyskusji na temat konkretnych planów szkoleniowych w celu zaspokojenia zapotrzebowania na pracowników w sektorach przemysłowych, w tym w firmach takich jak CEZ i PGE (Polska Grupa Energetyczna).
Od momentu powstania w 2012 roku, KINGS, który szkoli profesjonalistów w sektorze energetycznym, a w szczególności w energetyce jądrowej, wykształcił łącznie 498 absolwentów z 33 krajów. Wśród nich są urzędnicy państwowi z krajów planujących budowę pierwszych elektrowni jądrowych, a także obecni pracownicy firm energetycznych. Uczelnia dąży do poprawy edukacji studentów krajowych i zagranicznych, a także konkurencyjności badań poprzez zróżnicowane nauczanie praktyczne.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.