Kraków ponownie stolicą branży elektronicznej
Kraków ponownie stolicą branży elektronicznej
12 czerwca już po raz piąty Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków stało się miejscem spotkań producentów, dystrybutorów, naukowców i dostawców rozwiązań oraz nowych technologii z całego świata. Okazją do wspólnego świętowania były targi Evertiq Expo, które otworzyło inspirujące przemówienie o rozwoju sztucznej inteligencji wygłoszone przez gościa specjalnego – dra Macieja Kaweckiego.
Autor popularnego kanału na YouTube’ie – This is IT i Prezes Instytutu Lema, podkreślił, że w przypadku AI mamy okazję zobaczyć, jak przyszłość dzieje się na naszych oczach. Opowiedział również o tym, jak sztuczna inteligencja może zmienić oblicze medycyny oraz wpłynąć na nasze codzienne życie. Po zakończeniu udzielania odpowiedzi na liczne pytania od uczestników wykładu, na zwiedzających czekały już kolejne atrakcje przygotowane przez organizatorów tegorocznego Evertiq Expo w Krakowie.
Profesjonaliści i pasjonaci elektroniki mieli okazję obejrzeć najnowsze rozwiązania technologiczne zaprezentowane przez 65 wystawców. Ekspozycji towarzyszyły merytoryczne wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z systemami pomiarowymi, inspekcją optyczną, mikromobilnością, fotoniką, satelitami i sektorem kosmicznym, elektroniką oraz mikroelektroniką. Na scenie wystąpili eksperci z cenionych na rynku przedsiębiorstw:
- Karol Sowa, właściciel firmy Sowa Electronics i specjalista ds. procesów, współpracujący z MEK Marantz Electronics;
- Tadeusz Asyngier, Starszy Inżynier Aplikacyjny firmy Tektronix - Tespol Sp. z o.o.;
- Maciej J. Nowakowski, Dyrektor operacyjny Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki;
- Radosław Łapczyński, Chief Technology Officer, z wrocławskiej firmy SatRev;
- Rafał Maślanka, Project Manager z firmie FITECH;
- Grzegorz Trafiał, Wiceprezes ds. Produkcji i logistyki w firmie Green Cell;
- Członkowie Sekcji Rakiet AGH Space Systems & Balonów Stratosferycznych z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Aleksander Kopyto, radioelektronik sekcji rakiet AGH Space Systems, Zuzanna Cebula, członek zespołu elektroniki rakiet AGH Space Systems, Przemek Kaczorowski, lider zespołu elektroniki Sekcji Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH, Jakub Lasak, członek zespołu elektroniki Sekcji Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH Space Systems;
- Maciej Kaźmierczak, Kierownik Subcentrum Energy Saving Comarch w Comach S.A.
Największe emocje wzbudził jednak prawdziwy gwóźdź programu – pierwszy w historii targów Evertiq Expo panel dyskusyjny „Dlaczego Polska?”. Poprowadził go dr Maciej Kawecki, który wraz z ekspertami szukał odpowiedzi na pytania dlaczego Polska jest dobrym miejscem do realizowania inwestycji, co przesądza o konkurencyjności naszego kraju na arenie światowej i dlaczego firmy coraz chętniej stawiają na rozwój właśnie nad Wisłą. Emocje sięgnęły zenitu, gdy w trakcie debaty padło pytanie o to, czy polska firma produkująca samochody elektryczne – Izera, odniesie sukces, czy poniesie porażkę.
Uczestnikami elektryzującego panelu dyskusyjnego byli:
- Paweł Ochyński, Założyciel & CEO Green Cell;
- Maciej J. Nowakowski, Dyrektor Operacyjny Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF);
- Rafał Jabłoński, Ekspert ds. rynku EMS w firmie Nordes.
Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji było przedstawienie przez Ewelinę Bednarz z Evertiqa Top Listy globalnych dystrybutorów komponentnów elektronicznych.
Po sukcesie piątych targów Evertiq Expo w Krakowie znana jest już data kolejnej edycji, która odbędzie się 28 maja 2025 r. w stolicy Małopolski. Wcześniej jednak, bo już 24 października 2024, przedstawiciele międzynarodowej branży elektronicznej spotkaja się podczas Evertiq Expo w Warszawie.
Patronat Honorowy nad krakowskim wydarzeniem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a patronami medialnymi zostali: magazyn Przedsiębiorcy@eu, Klub Integracji Europejskiej, Staleo.pl, Zrobotyzowany.pl, portal Mikrokontroler oraz czasopisma i portale: elektrotechnikAUTOMATYK i MM Magazyn Przemysłowy.
O Evertiq EXPO:
Evertiq AB jest organizatorem znanych na całym świecie eventów dla branży elektronicznej – Evertiq Expo. Pierwsza edycja targów odbyła się 2011 r. pod nazwą TEC (The Evertiq Conference) w szwedzkim mieście Lund. Od tego czasu kilka razy w roku w różnych częściach Europy nieprzerwanie odbywają się targi skupiające czołowych projektantów, producentów, dystrybutorów i pasjonatów branży elektronicznej. W tym roku święto branży elektronicznej jest organizowane w Polsce (Kraków, 12 czerwca 2024; Warszawa, 24 października 2024), Niemczech (Berlin), Szwecji (Malmo, Goteborg), Francji (Sofphia Antipolis) i Finlandii (Tampere).

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.