Komunikaty PR

Krakowski rynek nieruchomości odżywa

2024-05-21  |  14:05
Biuro prasowe

Pierwszy kwartał 2024 r. to okres wyraźnego ożywienia na krakowskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dostępnych jest na nim blisko 4 800 lokali, co oznacza najwyższą wartość od początku 2023 r. W I kwartale br. odnotowano również średnioroczny wzrost cen nieruchomości o 27% do wartości ponad 16,5 tys. zł/m². Jak dynamicznie rosnąca podaż wpłynie na realia segmentu mieszkaniowego w Krakowie?

Obraz rynku nieruchomości mieszkaniowych w Krakowie

W pierwszym kwartale bieżącego roku, mimo globalnych wyzwań gospodarczych, rynek pierwotny nieruchomości w Krakowie odnotował silne oznaki ożywienia. W tym okresie liczba dostępnych mieszkań wzrosła do 4 781 – osiągając najwyższą od początku 2023 r. wartość[1]. Oznacza to wyraźne odbicie w odniesieniu do minionych miesięcy, które charakteryzowały się zawężaniem oferty. Choć tendencja jest dziś wzrostowa, poziom wciąż pozostaje odległy od zeszłorocznego, gdy dla konsumentów było dostępnych o ponad 900 nieruchomości więcej. Wyliczenia ekspertów wskazują, że zainteresowanie nabywców, a także stabilne warunki rynkowe pozwoliły w pierwszym kwartale 2024 r. na sprzedaż  1 760 mieszkań[2]. Ponadto wzrost średniej ceny lokali do ok. 16 504 zł/m², czyli o 27% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, odzwierciedla rosnącą wartość krakowskich nieruchomości oraz niesłabnący potencjał inwestycyjny małopolskiej stolicy[3].

Według najnowszych danych rynkowych i naszych obserwacji, w Krakowie dostrzegalny jest dziś trend wzrostowy w zakresie zainteresowania nabywców mieszkaniami deweloperskimi. Nowa podaż już wkrótce pozwoli na uwolnienie dodatkowego popytu wśród klientów oczekujących na projekty nowe, świeże i zróżnicowane pod względem metrażu czy też lokalizacji. Dotychczas oferta rynkowa była wysycona, co opóźniało decyzje o zakupie nabywców, którym zależało na szerokim wyborze, a nie selekcji spośród niewielu lokali, które były dostępne. Taka perspektywa świadczy o tym, że rynek nieruchomości w Krakowie jest dynamiczny i uzależniony od dostępności oferty – mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Wzrost podaży na rynku nieruchomości

Na stopniowe odbudowywanie podaży w skali całego miasta wpływ mają przede wszystkim nowe atrakcyjne projekty uzupełniające daną lokalizację o brakujące w niej funkcje. Nabywcy doceniają również dostępność terenów zielonych sprzyjających rekreacji i wypoczynkowi, a także rozbudowanej oferty handlowo-usługowej i infrastruktury umożliwiającej zaadresowanie codziennych potrzeb. Na popularności zyskują w związku z tym kompleksowe inwestycje miastotwórcze, które odmieniają oblicze całych kwartałów, jednocześnie wpisując się w istniejącą tkankę miejską.

Projekty miastotwórcze stają się w Polsce coraz popularniejsze, co potwierdza, że korzyści z tego rodzaju inwestycji dostrzegają nie tylko deweloperzy, ale także samorządy i lokalne społeczności. Jednak w Krakowie do dziś pozostają one rzadkością ze względu na ograniczoną podaż gruntów w centralnych punktach tej aglomeracji. Jako Archicom realizujemy w związku z tym przełomowy projekt WITA, który powstaje w miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków i na terenie Starego Miasta. Powstaną tam czteropiętrowe budynki – w tym dwa mieszkalne – tworzące kwartał, w którym ludzie będą żyć, pracować oraz spędzać wolny czas. Dostarczy on szeroki wachlarz usług, lokali gastronomicznych oraz eventów organizowanych na terenie wielofunkcyjnej inwestycji – dodaje Dawid Wrona.

Nowe i komfortowe przestrzenie mieszkalne w samym sercu Krakowa to rzadkość na lokalnym rynku nieruchomości. Każda tego rodzaju inwestycja wpisuje się dzięki temu w potrzeby segmentu najmu krótkoterminowego oraz osób studiujących w stolicy Małopolski i wiążących z nią swoją przyszłość.

Mimo zmian i wyzwań, które niesie globalna gospodarka, krakowski rynek mieszkaniowy pozostaje atrakcyjny dla przyszłych mieszkańców, zarówno dzięki wysokiej jakości życia, jak i rosnącemu rynkowi pracy, który przyciąga młodych profesjonalistów z całej Polski i Europy. Co więcej, miasto przyciąga inwestorów z kraju i zagranicy, dając im szanse na rozbudowę portfela inwestycyjnego w jednym z najbardziej innowacyjnych i przedsiębiorczych regionów w Polsce. To wszystko czyni Kraków jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości deweloperskich w Europie Środkowej.


[1] Raport Emmerson Lumico

[2] Tamże

[3] Tamże

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Czy ekologiczne budownictwo się opłaca? Deweloper odpowiada Biuro prasowe
2024-07-03 | 12:02

Czy ekologiczne budownictwo się opłaca? Deweloper odpowiada

Aż 83% młodych ludzi podkreśla, że ekologia ma dla nich duże znaczenie, a ponadto będzie istotnym kryterium przy wyborze ich przyszłego lokum[1]. W związku z tym już wkrótce
Nieruchomości Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż mieszkań
2024-07-02 | 16:00

Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż mieszkań

SPRZEDAŻ W II kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. („Grupa”) sprzedała 943 lokale netto wobec 931 w analogicznym okresie 2023 roku (wzrost o 1% r/r), w tym
Nieruchomości Jak dziś budują deweloperzy? Sprawdzamy najnowsze rozwiązania!
2024-07-01 | 09:00

Jak dziś budują deweloperzy? Sprawdzamy najnowsze rozwiązania!

Konkurencja na rynku nieruchomości jest coraz większa. Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele i pracownicy firm deweloperskich, którzy rywalizują o względy klienta

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.