Komunikaty PR

Andrzej Pągowski poleca: wystawa i aukcja dzieł młodych artystów w DESA Uni

2021-12-03  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl

SZTUKA NAJNOWSZA OCZAMI ANDRZEJA PĄGOWSKIEGO – TRZECIA EDYCJA CYKLU „WYBÓR KURATORA” W DESA UNICUM

DESA Unicum jako pierwszy dom aukcyjny w Polsce organizuje projekt sztuki najnowszej we współpracy z kuratorem. 7 grudnia odbędzie się już trzecia aukcja z cyklu „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”. Wyboru prezentowanych prac współczesnych twórców tym razem dokonał Andrzej Pągowski, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

 

Na aukcji „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” 7 grudnia 2021 wystawionych zostanie 56 prac. Ich autorami są po części artyści już znani, jak Tomasz Kostecki, Lech Bator, Jan Dziaczkowski, Piotr Czajkowski, Martyna Ścibior, Marek Rachwalik czy Dariusz Mlącki. Pojawi się także dużo nowych nazwisk, które nie tylko zadebiutują w tym projekcie, ale też na polskim rynku aukcyjnym. Będą to między innymi Zuzanna Belska, Maja Janczar, Amadeusz Pucek.

 

Jednym z najciekawszych dzieł na wystawie jest Skok” Jana Dziaczkowskiego, współtwórcy nieformalnej grupy Pracownia Nuku, zmarłego tragicznie przed dziesięcioma laty. To  monumentalne dzieło z 2007 roku jest idealnym przykładem charakterystycznego stylu artysty, nawiązującego do Nowej Figuracji oraz polskiego pop-artu. Jego twórczość kojarzona jest przede wszystkim z kolażami, prace malarskie tego artysty pojawiają się niezwykle rzadko na rynku aukcyjnym. Uwagę przyciąga praca Tomasza Kosteckiego „Marlena w samochodzie”, wykonana akwarelą na specjalnym papierze ze sprasowanych bawełnianych T-shirtów. Nietypowe dla akwareli są ostre, wyraźne linie i wyjątkowa precyzja wykonania. Warto przyjrzeć się także pracy Martyny Ścibior „Ja się wcale nie chwalę dopadli mnie drwale” z 2021 roku, przedstawiającej przekrój ściętego drzewa. Została ona wykonana lakierem do paznokci, pozyskanym od kobiet, które go używały.

 

Prezentowany zestaw jest bardzo różnorodny i w pełni oddaje to, co dzieje się w sztuce współczesnej tu i teraz. Są w nim prace „jeszcze ciepłe”, ale i takie, które mają już kilka lat. Są prace doświadczonych artystów obecnych na aukcjach sztuki, ale i prace debiutantów. Nie chciałem znać autorów przy dokonywaniu wyborów, bo nie kryterium sprzedawalności się kierowałem. Jeżeli ktoś chce inwestować w sztukę, to moja opinia jest dla niego jedną z wielu. Ale jeżeli mam pomóc zwrócić komuś uwagę na coś, czego może nie dostrzega, to tak, tu pomogę. Mam w domu prace wielu artystów, bardzo różnych. Zawsze przy wyborze kierowałem się tym, że chciałbym się z nimi dobrze czuć. Obrazy w moim domu przeważnie mają też jakąś tajemnicę, którą na co dzień odkrywam, obcując z nimi. Jeżeli chcecie Państwo zobaczyć, z czym i dlaczego chciałbym pobyć dłużej, zapraszam do zapoznania się z moim wyborem i rekomendacją – mówi Andrzej Pągowski.

 

Andrzej Pągowski jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, jego prace cieszą się uznaniem w Polsce i za granicą. Był wielokrotnie nagradzany m.in. przez magazyn „The Hollywood Reporter" w konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles, czy w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. Andrzej Pągowski jest m.in. autorem plakatów do filmów Andrzeja Wajdy oraz Tadeusza Różewicza.

 

„Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora.” to nowy projekt aukcyjny Desa Unicum, rozpoczęty w 2021 roku. Jego celem jest poszerzanie wachlarza proponowanych artystów a także szersze rozpowszechnianie tych, którzy mają już za sobą pierwsze sukcesy artystyczne i wystawiennicze w oparciu o wybór kuratora.

 

Kuratorem pierwszej edycji projektu był kolekcjoner sztuki, absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Łukasz Jemioł. Do współpracy przy drugiej edycji zaproszony został Michał Zaborowski – malarz z ponad 30-letnim stażem artystycznym.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace Biuro prasowe
2025-05-14 | 06:00

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Marki modowe mają wpływ na postawy społeczne. Są też istotne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. O wyzwaniach na przyszłość dla branży modowej i nie tylko
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.