Komunikaty PR

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna

2020-03-30  |  17:00
Biuro prasowe

 

Prezentowane na aukcji dzieło „Z moich wrażeń z Maroko” należy do niezwykle rzadkich prac w twórczości Wojciecha Kossaka. Artysta ten zasłynął jako przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Marokańska impresja to obraz, który przedstawia scenę z codziennego życia mieszkańców tego kraju. W pracy tej artysta objawił swój wyjątkowy warsztat malarski oraz unikatową umiejętność uchwycenia chwili. Wojciech Kossak był synem i uczniem Juliusza Kossaka. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii Monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa.

 

Na aukcji pojawi się również dzieło „Patrol” autorstwa innego wybitnego przedstawiciela rodu Kossaków, Jerzego. Artysta kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka – Juliusza oraz ojca – Wojciecha. Swoje doświadczenie artystyczne zdobywał m.in. w Wielkopolsce, gdzie w czasie podróży portretował tamtejsze ziemiaństwo. Choć na ustach wszystkich zawsze byli Juliusz i Wojciech Kossakowie to również i Jerzy zasługuje, by przyznać, iż był malarzem, który do perfekcji opanował w swoim warsztacie dokumentalne przedstawianie scen batalistycznych, w szczególności trudy ułańskie i dzieje legionów polskich. 

Kolejna intrygująca praca, która pojawi się na aukcji to „Portret Wandy Muchy, matki artystki Janiny Muszanki Łakomskiej”  Wojciecha Weissa. Ten wybitny młodopolski malarz, rysownik i grafik był reprezentantem nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski, a jego prace cieszyły się ogromnym uznaniem w kraju i za granicą. Ważną inspiracją w  twórczości Weissa były teksty Stanisława Przybyszewskiego. Już we wczesnym etapie swojej twórczości malarz poszukiwał takiej formuły portretu, która pozwoliłaby widzowi wejść w bezpośredni kontakt z modelem. Prezentowana na aukcji praca pochodzi z lat 40. Dzieło to w sposób wyjątkowy oddaje dążenie tego artysty do wykreowania wrażenia fizycznej bliskości. Kadrowanie, kompozycja, kolorystyka, operowanie światłem, a także ledwo zarysowane detale współtworzą intymny nastrój całości. Intrygująca jest również tożsamość modelki – sportretowana kobieta to matka Janiny Muszanki Łakomskiej, wybitnej malarki, która zdobywała wykształcenie artystyczne w pracowni Wojciecha Weissa.

 

Na aukcji wylicytować można będzie również twórczość m.in. Jakuba Zuckera, Włodzimierza Terlikowskiego, Leszka Stańko, Witolda Marsa, Elisabeth Ronget i Jana Kazimierza Dzielińskiego. 

 

Aukcja „Art Outlet. Sztuka Dawna”: 7 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/art-outlet-sztuka-dawna-jpzj/

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Prace na Papierze. Sztuka Dawna Biuro prasowe
2020-11-25 | 12:00

Prace na Papierze. Sztuka Dawna

To prace na papierze autorstwa najważniejszych polskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Nikifor, Artur Grottger, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.
Kultura Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji
2020-11-24 | 15:00

Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji

  Dzieła sztuki drożeją w kryzysie - kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji.  Rynek dzieł sztuki nie wyhamował w ostatnich miesiącach, a niektórym
Kultura Portret Tamary Łempickiej na aukcji
2020-11-24 | 01:00

Portret Tamary Łempickiej na aukcji

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.