Komunikaty PR

Aukcja i wystawa „Design. Piękno na co dzień”

2020-04-15  |  14:30
Biuro prasowe

Teraz, kiedy wszyscy spędzamy czas w swoich domach, tym bardziej cenimy i dostrzegamy użyteczność i piękno przedmiotów, które nas otaczają. To właśnie idea piękna na co dzień jest motywem przewodnim aukcji i wystawy „Design. Piękno na co dzień” (można ją oglądać w wersji 3D) oraz towarzyszącego im pierwszego polskiego festiwalu designu online. Wiosenna edycja Desa Design Days poświęcona jest w szczególności  jednej z pierwszych i najważniejszych instytucji designu w Europie, jaką jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który w tym roku świętuje swoje 70-lecie. 

Działalność Instytutu zrewolucjonizowała polskie wzornictwo. Meble, ceramika, tkanina spod znaku IWP odznaczały się nowoczesnymi formami i dekoracjami, były przy tym dostosowane do potrzeb użytkowników. Prawdziwą designerską rewolucją w latach 70. był system mebli segmentowych do samodzielnego montażu Zdzisława Wróblewskiego. To właśnie one są jednym z najbardziej nowatorskich projektów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Prace Wróblewskiego cieszyły się wielką popularnością,  były nagradzane na licznych targach i wystawach. Obok mebli spod jego ręki wychodziły m.in. szkice kiosków handlowo-gastronomicznych, a także urządzeń i sprzętów AGD. Również dziś, mimo upływu lat, wszystkie jego prace zachwycają świeżością i funkcjonalnością. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe dziś krzesła i fotel autorstwa Zdzisława Wróblewskiego. Wyjątkowy i nowatorski jest również projekt krzesła „Pająk” Marii Chomentowskiej. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Instytutu, a zarazem wręcz ikoniczny w historii polskiego designu. Krzesło słynie ze swojej niezwykle lekkiej formy uzyskanej dzięki zastosowaniu przez projektantkę plastycznego materiału jakim była plastyczna sklejka. Jeden z egzemplarzy krzesła znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa i aukcja „Design. Piękno na co dzień” to również wyjątkowa okazja dla wielbicieli ceramiki i porcelany. Za prawdziwe perły powojennego designu uznaje się prace Lubomira Tomaszewskiego. To właśnie projekty wykonane dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyniosły mu największą rozpoznawalność. Niezwykle interesujące są figurki jego autorstwa przedstawiające postaci ludzkie. Jedną z nich jest prezentowana na wystawie i aukcji minimalistyczna praca „Śpiewaczka”. Tomaszewski świadomie eliminował zbędne elementy swoich kompozycji i upraszczał je w sposób bardzo przemyślany. Oprócz ludzi w niezwykle charakterystyczny sposób przedstawiał również zwierzęta. Część prezentowanych prac, obiekty nie sygnowane znakiem żadnej wytwórni, to prawdopodobnie jedne z pierwszych, być może próbne ich egzemplarze. Na szczególną uwagę zasługuje gipsowa postać siedzącej dziewczynki. Jest to prawdopodobnie autorski model do popularnej w latach 50. i 60. XX wieku figurki „Dziewczynka z lalką”. Obok obiektów sygnowanych znakiem IWP, na wystawie „Piękno na co dzień” zaprezentowane zostaną przykłady fajansów z najlepszych polskich wytwórni, dekoracyjna ceramika autorska oraz najlepsze przykłady polskiego szkła użytkowego i artystycznego. 

Z kolei na siostrzanej wystawie i aukcji „Polska Szkoła Tkaniny” prezentowane są unikatowe dzieła takich twórców jak Maria Teresa Chojnacka, Andrzej Rajch czy Magdalena Abakanowicz, której przestrzenne wiszące formy abakany, pokazywane były m.in. w nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou. To właśnie one w 1962 roku zapewniły artystce wygraną podczas Biennale Tkaniny Artystycznej w Lozannie i zrewolucjonizowały myślenie o tkaninie artystycznej. W czerwcu tego roku w londyńskim Tate Modern odbędzie się monograficzna wystawa Abakanowicz koncentrująca się na jej dorobku w zakresie tkaniny. W DESA Unicum zaprezentowana zostanie jej praca „Dorota” z 1965 roku oraz tkanina „Archiwum 1960-75”. 

 

Wyjątkowe obiekty (łącznie ponad 250 prac) zaprezentowane zostaną podczas Desa Design Days, który odbędzie się po raz pierwszy w całości online w dniach 18-19 kwietnia. W ramach festiwalu zachęcamy do pokazywania domowego designu na zdjęciach oznaczanych #designwdomu w mediach społecznościowych.

 

Aukcja „Polska Szkoła Tkaniny” odbędzie się 21 kwietnia o godz. 19, z kolei aukcja „Design. Piękno na co dzień” 23 kwietnia o godz. 19. Licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Obie aukcje będą transmitowane live. 


 

Program Desa Design Days:

https://www.facebook.com/events/158684625421140/

 

DESA DESIGN DAYS Online: 18-19 kwietnia, godz. 12-19


 

https://www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa/?ref=bookmarks

 

Aukcja Polska Szkoła Tkaniny: 21 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/tkanina-artystyczna/

Aukcja Design. Piękno na co dzień: 23 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/design-9lbv/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Prace na Papierze. Sztuka Dawna Biuro prasowe
2020-11-25 | 12:00

Prace na Papierze. Sztuka Dawna

To prace na papierze autorstwa najważniejszych polskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Nikifor, Artur Grottger, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.
Kultura Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji
2020-11-24 | 15:00

Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji

  Dzieła sztuki drożeją w kryzysie - kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji.  Rynek dzieł sztuki nie wyhamował w ostatnich miesiącach, a niektórym
Kultura Portret Tamary Łempickiej na aukcji
2020-11-24 | 01:00

Portret Tamary Łempickiej na aukcji

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.