Komunikaty PR

Aukcja i wystawa „Design. Piękno na co dzień”

2020-04-15  |  14:30
Biuro prasowe

Teraz, kiedy wszyscy spędzamy czas w swoich domach, tym bardziej cenimy i dostrzegamy użyteczność i piękno przedmiotów, które nas otaczają. To właśnie idea piękna na co dzień jest motywem przewodnim aukcji i wystawy „Design. Piękno na co dzień” (można ją oglądać w wersji 3D) oraz towarzyszącego im pierwszego polskiego festiwalu designu online. Wiosenna edycja Desa Design Days poświęcona jest w szczególności  jednej z pierwszych i najważniejszych instytucji designu w Europie, jaką jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który w tym roku świętuje swoje 70-lecie. 

Działalność Instytutu zrewolucjonizowała polskie wzornictwo. Meble, ceramika, tkanina spod znaku IWP odznaczały się nowoczesnymi formami i dekoracjami, były przy tym dostosowane do potrzeb użytkowników. Prawdziwą designerską rewolucją w latach 70. był system mebli segmentowych do samodzielnego montażu Zdzisława Wróblewskiego. To właśnie one są jednym z najbardziej nowatorskich projektów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Prace Wróblewskiego cieszyły się wielką popularnością,  były nagradzane na licznych targach i wystawach. Obok mebli spod jego ręki wychodziły m.in. szkice kiosków handlowo-gastronomicznych, a także urządzeń i sprzętów AGD. Również dziś, mimo upływu lat, wszystkie jego prace zachwycają świeżością i funkcjonalnością. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe dziś krzesła i fotel autorstwa Zdzisława Wróblewskiego. Wyjątkowy i nowatorski jest również projekt krzesła „Pająk” Marii Chomentowskiej. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Instytutu, a zarazem wręcz ikoniczny w historii polskiego designu. Krzesło słynie ze swojej niezwykle lekkiej formy uzyskanej dzięki zastosowaniu przez projektantkę plastycznego materiału jakim była plastyczna sklejka. Jeden z egzemplarzy krzesła znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa i aukcja „Design. Piękno na co dzień” to również wyjątkowa okazja dla wielbicieli ceramiki i porcelany. Za prawdziwe perły powojennego designu uznaje się prace Lubomira Tomaszewskiego. To właśnie projekty wykonane dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyniosły mu największą rozpoznawalność. Niezwykle interesujące są figurki jego autorstwa przedstawiające postaci ludzkie. Jedną z nich jest prezentowana na wystawie i aukcji minimalistyczna praca „Śpiewaczka”. Tomaszewski świadomie eliminował zbędne elementy swoich kompozycji i upraszczał je w sposób bardzo przemyślany. Oprócz ludzi w niezwykle charakterystyczny sposób przedstawiał również zwierzęta. Część prezentowanych prac, obiekty nie sygnowane znakiem żadnej wytwórni, to prawdopodobnie jedne z pierwszych, być może próbne ich egzemplarze. Na szczególną uwagę zasługuje gipsowa postać siedzącej dziewczynki. Jest to prawdopodobnie autorski model do popularnej w latach 50. i 60. XX wieku figurki „Dziewczynka z lalką”. Obok obiektów sygnowanych znakiem IWP, na wystawie „Piękno na co dzień” zaprezentowane zostaną przykłady fajansów z najlepszych polskich wytwórni, dekoracyjna ceramika autorska oraz najlepsze przykłady polskiego szkła użytkowego i artystycznego. 

Z kolei na siostrzanej wystawie i aukcji „Polska Szkoła Tkaniny” prezentowane są unikatowe dzieła takich twórców jak Maria Teresa Chojnacka, Andrzej Rajch czy Magdalena Abakanowicz, której przestrzenne wiszące formy abakany, pokazywane były m.in. w nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou. To właśnie one w 1962 roku zapewniły artystce wygraną podczas Biennale Tkaniny Artystycznej w Lozannie i zrewolucjonizowały myślenie o tkaninie artystycznej. W czerwcu tego roku w londyńskim Tate Modern odbędzie się monograficzna wystawa Abakanowicz koncentrująca się na jej dorobku w zakresie tkaniny. W DESA Unicum zaprezentowana zostanie jej praca „Dorota” z 1965 roku oraz tkanina „Archiwum 1960-75”. 

 

Wyjątkowe obiekty (łącznie ponad 250 prac) zaprezentowane zostaną podczas Desa Design Days, który odbędzie się po raz pierwszy w całości online w dniach 18-19 kwietnia. W ramach festiwalu zachęcamy do pokazywania domowego designu na zdjęciach oznaczanych #designwdomu w mediach społecznościowych.

 

Aukcja „Polska Szkoła Tkaniny” odbędzie się 21 kwietnia o godz. 19, z kolei aukcja „Design. Piękno na co dzień” 23 kwietnia o godz. 19. Licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Obie aukcje będą transmitowane live. 


 

Program Desa Design Days:

https://www.facebook.com/events/158684625421140/

 

DESA DESIGN DAYS Online: 18-19 kwietnia, godz. 12-19


 

https://www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa/?ref=bookmarks

 

Aukcja Polska Szkoła Tkaniny: 21 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/tkanina-artystyczna/

Aukcja Design. Piękno na co dzień: 23 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/design-9lbv/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.