BLASKI I CIENIE II RZECZPOSPOLITEJ - Sławomir Koper
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
"Blaski i cienie II Rzeczpospolitej" autorstwa Sławomira Kopra, która ukazała się w marcu tego roku nakładem Wydawnictwa Harde, to pełna anegdot i ciekawostek opowieść o czasach międzywojnia.
Szalone życie celebrytów. Ówczesne smaki i obyczaje kulinarne. Kolonialne ambicje Polski. Romanse w Zakopanem. Czy Dymsza był zdrajcą? Morskie opowieści spod biało-czerwonej bandery. Na czym polega fenomen Mieczysława Fogga? Tajemniczy kasiarz Szpicbródka. Prawda i legenda o Gdyni oraz Wolnym Mieście Gdańsku. Michał Waszyński – światowej sławy polski reżyser. Konszachty polityków z gangsterami.
Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najciekawszych i najbardziej burzliwych okresów w historii naszego kraju. Po latach niewoli i koszmarach I wojny światowej, obywatele młodego państwa polskiego ze zdwojona siłą zaczęli nadrabiać stracone pod zaborami dziesięciolecia. Sławomir Koper z polotem i erudycją godnymi opisywanej epoki przybliża nam blaski i cienie II Rzeczypospolitej, których nie znajdziemy w żadnym podręczniku.
W końcu dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko Marszałek Piłsudski, przewrót majowy i koszmar września 1939 roku. To także... A może przede wszystkim czasy utalentowanych artystów, fascynujących osobowości, szalonych celebrytów i bezczelnych gangsterów, by wspomnieć choćby Adolfa Dymszę, Rafała Malczewskiego, Zofię Nałkowską, Mariusza Zaruskiego, Munia Radziwiłła czy Szpicbródkę. To dziesięciolecia konfliktów, wielkich projektów gospodarczych i jeszcze większych marzeń kolonialnych. To wreszcie czas zapomnianej dziś kuchni, kabaretów i biesiad, jakich nie powstydziliby się starożytni Rzymianie. Witajcie w II Rzeczypospolitej!
Sławomir Koper jest jednym z najpopularniejszych polskich historyków i autorem wielu bestsellerów. Już w 2016 roku łączny nakład jego książek przekroczył ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach rzadko goszczących na kartach podręczników historycznych. Jego książki przywracają minionym dziejom dawne barwy i smak, wyrywając historię z więzienia dat i faktów, Opisuje prywatne życia zwykłych ludzi, dawnych elit, gangsterów czy wybitnych polityków. Nie boi się tematów trudnych i niepopularnych. Za swój wkład w popularyzację polskiej historii odznaczony został prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi i przyznawaną przez Ministerstwo Edukacji odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wieloletni współpracownik “Do rzeczy”, "Historia Do Rzeczy" i "Mówią wieki".

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.