BLASKI I CIENIE II RZECZPOSPOLITEJ - Sławomir Koper
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
"Blaski i cienie II Rzeczpospolitej" autorstwa Sławomira Kopra, która ukazała się w marcu tego roku nakładem Wydawnictwa Harde, to pełna anegdot i ciekawostek opowieść o czasach międzywojnia.
Szalone życie celebrytów. Ówczesne smaki i obyczaje kulinarne. Kolonialne ambicje Polski. Romanse w Zakopanem. Czy Dymsza był zdrajcą? Morskie opowieści spod biało-czerwonej bandery. Na czym polega fenomen Mieczysława Fogga? Tajemniczy kasiarz Szpicbródka. Prawda i legenda o Gdyni oraz Wolnym Mieście Gdańsku. Michał Waszyński – światowej sławy polski reżyser. Konszachty polityków z gangsterami.
Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najciekawszych i najbardziej burzliwych okresów w historii naszego kraju. Po latach niewoli i koszmarach I wojny światowej, obywatele młodego państwa polskiego ze zdwojona siłą zaczęli nadrabiać stracone pod zaborami dziesięciolecia. Sławomir Koper z polotem i erudycją godnymi opisywanej epoki przybliża nam blaski i cienie II Rzeczypospolitej, których nie znajdziemy w żadnym podręczniku.
W końcu dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko Marszałek Piłsudski, przewrót majowy i koszmar września 1939 roku. To także... A może przede wszystkim czasy utalentowanych artystów, fascynujących osobowości, szalonych celebrytów i bezczelnych gangsterów, by wspomnieć choćby Adolfa Dymszę, Rafała Malczewskiego, Zofię Nałkowską, Mariusza Zaruskiego, Munia Radziwiłła czy Szpicbródkę. To dziesięciolecia konfliktów, wielkich projektów gospodarczych i jeszcze większych marzeń kolonialnych. To wreszcie czas zapomnianej dziś kuchni, kabaretów i biesiad, jakich nie powstydziliby się starożytni Rzymianie. Witajcie w II Rzeczypospolitej!
Sławomir Koper jest jednym z najpopularniejszych polskich historyków i autorem wielu bestsellerów. Już w 2016 roku łączny nakład jego książek przekroczył ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach rzadko goszczących na kartach podręczników historycznych. Jego książki przywracają minionym dziejom dawne barwy i smak, wyrywając historię z więzienia dat i faktów, Opisuje prywatne życia zwykłych ludzi, dawnych elit, gangsterów czy wybitnych polityków. Nie boi się tematów trudnych i niepopularnych. Za swój wkład w popularyzację polskiej historii odznaczony został prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi i przyznawaną przez Ministerstwo Edukacji odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wieloletni współpracownik “Do rzeczy”, "Historia Do Rzeczy" i "Mówią wieki".
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.