Komunikaty PR

Cannes dla alpinistów, czyli 71. edycja Trento Film Festival

2023-04-28  |  08:00

Od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Trydencie, zaplanowano szereg atrakcji, w tym pokazy ponad 130 filmów i ponad 150 wydarzeń. Tradycyjnie już, jak przystało na najstarszy i jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych, impreza zabierze uczestników na wędrówkę przez najwyższej położone krainy na naszej planecie, w poszukiwaniu historii, kultur i tradycji, które można opowiedzieć publiczności za pomocą filmu, literatury i sztuki. Na gości czekają też trzy filmy polskich twórców.

Już od 1952 roku, co roku na wiosnę, stolica włoskiego regionu Trentino przyciąga ludzi kochających góry i sztukę. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Trydencie, przez dziesięć dni można liczyć nie tylko na projekcję wybranych filmów, ale także na spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i rodzin, kawiarnie naukowe oraz zawsze popularne i niecierpliwie oczekiwane wydarzenia wieczorne. „Lubimy myśleć o Trento Film Festival jak o mędrcu wskazującym na księżyc, mając nadzieję, że nikt nie ograniczy się do patrzenia na palec, ale raczej, że nasza publiczność z odwagą i determinacją spojrzy w niebo, szukając odpowiedzi i nowych szlaków, którymi można podążać” – mówi przewodniczący festiwalu, Mauro Leveghi.

W spotkaniach wezmą udział włoscy i międzynarodowi goście, tacy jak alpiniści Hervé Barmasse, Tamara Lunger, Alex Txikon, Sílvia Vidal, David Göttler i Thomas Huber, pisarka i alpinistka Anna Fleming, odkrywca Alex Bellini, pisarze Mauro Corona, Francesca Melandri, Enrico Camanni, Tiziano Fratus i Davide Longo, aktorka Violante Placido, fotograf Jim Herrington, dziennikarz i scenarzysta Andrea Purgatori i wielu innych. Jednym z kluczowych tematów tej edycji jest złożona relacja między rodzicielstwem a wspinaczką i ryzykiem przedsięwzięć na dużych wysokościach. Dzięki świadectwu reżyserów Elizy Kubarskiej i Maxa Lowe'a oraz wspinaczy Antonelli Giacomini, Palmy Baldo i Thomasa Hubera widzowie będą mieli szansę na refleksję nad rolą kobiet (i mężczyzn) w świecie gór i wspinaczki oraz nad znaczeniem przygody i bohaterstwa, nowymi formami emancypacji i równości.

Poza filmem „K2 – Touching the Sky” (K2. Dotknąć nieba) wspomnianej Elizy Kubarskiej, który opowiada o wyprawie dzieci zmarłych alpinistów do podnóża K2, na festiwalu pojawią się jeszcze dwa inne polskie obrazy: „DOO SAR: A Karakoram Ski Expedition Film” Jakuba Gzeli, czyli pełna pasji i miłości do gór wysokich i narciarstwa powyżej 6000 metrów podróż opowiedziana przez dwójkę przyjaciół – Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego oraz „Uncle Vakho's Dream” (Sen Wujka Vakho) Joanny Rój, w którym tytułowy bohater skazał się na blisko 50 lat wygnania i samotnego życia z powodu głęboko odczuwanego poczucia winy – stracił brata w tragicznych okolicznościach, które wcześniej przyszły do niego we śnie.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. T4Future, sekcja poświęcona młodszym pokoleniom, zaoferuje bogaty program projekcji, warsztatów i wydarzeń mających na celu promowanie edukacji wizualnej i podnoszenie wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i aktywną edukacją obywatelską. Będzie też miejsce na refleksję nad alpinizmem w erze zmian klimatycznych z Climbing to Hell – wieczornym wydarzeniem i spektaklem, prezentującym swego rodzaju podróż przez przeszłość i teraźniejszość Alp, naukowe informacje ogólne, świadectwa wspinaczy i pisarzy oraz odczyty i muzyka na żywo. Natomiast zespół Agrupación Señor Serrano przedstawi spektakl teatralny „Góra”, oparty na powszechnym obrazie: wspinania się na górę, pokonywania wszelkich trudności, aby móc dotrzeć na szczyt i zobaczyć świat „takim, jakim jest naprawdę”. Ale czy rzeczywiście tak jest? Sílvia Vidal zdobyła wiele gór. Od 7 lutego do 10 marca 2020 roku spędziła 33 dni całkowicie samotnie na skalnej powierzchni na Cerro Chileno w Patagonii, tylko po to, aby po powrocie do cywilizacji znaleźć zupełnie zmieniony świat…

Więcej informacji na temat Trento Film Festiwal oraz tegoroczny program festiwalu można znaleźć na stronie: https://trentofestival.it/en/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.