Komunikaty PR

CZŁOWIEK DELFIN - OPOWIEŚĆ O ZDOBYWCY GŁĘBIN W ARTE.TV

2023-08-23  |  12:00
Biuro prasowe

,,Wielki błękit” to kultowy obraz przez wielu uważany za wizualne arcydzieło kina lat 80. Nagrodzony dwoma Cezarami film fabularny Luca Bessona z Jeanem Reno w roli głównej został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które mogą poznać polscy widzowie arte.tv. ,,Człowiek delfin” to dokument opowiadający o jednym z największych nurków naszych czasów, jego życiu i niepohamowanej ambicji zrodzonej z fascynacji głębią oceanów. Jacques Mayol, rekordzista świata we freedivingu zwany człowiekiem-delfinem sprawił, że podwodny świat już nigdy nie będzie dla nas taki sam.

 

Film dokumentalny ,,Człowiek delfin” opowiada prawdziwą historię Jacquesa Mayola, który zadziwił cały świat swoimi osiągnięciami. Urodził się w Szanghaju w 1927 roku, ale często spędzał wakacje w Japonii. Tam razem z bratem całymi dniami bawili się w wodzie z dziećmi nurków Ama - kobiet morza. Praktykowały one nurkowanie na jednym wdechu - stąd właśnie młody Jacques czerpał naukę freedivingu, którą w późniejszych latach udoskonalał.*

 

- Pomiędzy człowiekiem a delfinem istnieje pewna więź. Delfin nie jest rybą. Pod wodą zachowuje się tak jak my - wstrzymuje oddech. Wciąga powietrze, zanim zanurkuje i wstrzymuje. To słowa Jacquesa Mayola, którego nazywano człowiekiem-delfinem. Niektórzy zastanawiali się, co wyróżniało go spośród innych nurków. Co powodowało, że delfiny reagowały na niego w zupełnie inny sposób: tak, jakby był jednym z nich? Morze oraz jego mieszkańcy byli dla Mayola całym życiem. Otchłań oceanu nadawała sens jego istnieniu, była inspiracją, miłością, ale i celem, który go oślepiał – dawał spełnienie i niszczył jednocześnie. Przez swoją pasję i ambicję bycia najlepszym nie znalazł szczęścia w życiu rodzinnym, o którym tak marzył. Porzucił żonę i dwójkę małych dzieci, by jeździć po świecie, zdobywać głębiny oraz kobiety. Polscy widzowie jeszcze do 9 września mogą poznać historię Jacquesa Mayola w filmie ,,Człowiek delfin” dostępnym na darmowej platformie arte.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/058357-000-A/jacques-mayol-czlowiek-delfin/.

 

60-letni Mayol brał udział w pisaniu scenariusza do filmu „Wielki błękit” - opowieści o rywalizacji dwóch płetwonurków uprawiających freediving, której stał się inspiracją. Jego postać zagrał znany aktor Jean-Marc Barr, a Jean Reno wcielił się w rolę jego konkurenta Enzo Molinariego. Film Bessona przedstawia odyseję największego nurka naszych czasów. To historia rekordzisty świata we freedivingu, wielokrotnego mistrza świata w tej dyscyplinie, który jako pierwszy w historii zszedł pod wodę na głębokość 100 metrów.

 

W 1983 roku Mayol poprawił swój wynik (105 m) i po raz kolejny udowodnił, że człowiek może zanurkować bez tlenu poniżej 100 m. Dopiero w 2023 roku jego rekord został pobity przez Arnauda Jeralda, który przesunął barierę zejścia do 122 metrów podczas zawodów Vertical Blue na Bahamach.

 

„Wielki błękit” miał swoją uroczystą premierę na festiwalu w Cannes, gdzie zdobył dwie nagrody Cezara, czyli „francuskie Oscary” (był nominowany aż w 6 kategoriach) oraz nagrodę dla najlepszego francuskiego filmu sezonu - laur National Academy of Cinema.

 

*Tradycja poławiania pereł oraz życia w zgodzie z oceanem sięgać może nawet 2000 lat. Ama nurkują głównie w poszukiwaniu jedzenia: wodorostów, homarów, ośmiornic, jeżowców i ostryg. Ze względu na inne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, to właśnie kobiety mają większe predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Do lat 60. XX wieku, zanurzały się w długich, białych strojach. W tym momencie nurkują w kombinezonach, płetwach i maskach. Obecnie kultura kobiet morza zanika. W całej Japonii zostało około 2000 Ama, większość z nich jest już po sześćdziesiątce.

--

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Kulik, tel.: 506

029 442, e-mail:

a.kulik@agencjafaceit.pl

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat.

ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych.

Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty

.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku ,https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.