Komunikaty PR

Dekada Buntu. Polska sztuka lat 80. Wystawa i aukcja

2021-03-31  |  12:00
Biuro prasowe

Bunt przeciwko systemowi i walka o wolność. Napięcia polityczne i ostre reakcje władzy. Lata 80. w historii Polski to niezwykle trudny czas. To też okres, w którym powstawała niesamowita, wręcz partyzancka sztuka przepełniona skrajnymi emocjami. W kwietniu w DESA Unicum zobaczyć można będzie wystawę poświęconą najważniejszym twórcom tego okresu. Wśród nich m.in. Łukasz Korolkiewicz, Jarosław Modzelewski, Ryszard Woźniak, Ryszard Grzyb i Leon Tarasewicz. Wszystkie obiekty można oglądać do 8 kwietnia. Tego dnia zostaną zlicytowane. 

 

Szara rzeczywistość, fatalny stan gospodarki i codzienna walka o przetrwanie. Gdy społeczeństwo ogarniało  przygnębienie i brak perspektyw,  artyści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przystąpili do tworzenia nieoficjalnego obiegu sztuki. Wernisaże i wystawy organizowali w prywatnych mieszkaniach, tworzyli  grupy dyskusyjne i sympozja poświęcone  sztuce. Walczyli z cenzurą i przywracali wiarę w lepsze jutro poprzez kolor i ironiczny żart. Na kwietniowej wystawie i aukcji pojawią się między innymi prace członków legendarnej Gruppy. Ideą, która stała za ich wspólnymi działaniami, była potrzeba „odczarowania” szarej rzeczywistości i odreagowania napiętej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Prace członków Gruppy były niezwykle charakterystyczne zamaszyste, kolorowe i przepełnione ekspresją.

 

Zamiast zbędnego gadulstwa – celny, absurdalny dowcip, ironia, która wynika z przemyślanego ujęcia formy. Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie i  aukcji jest „Podusia” Ryszarda Grzyba. Podobnie jak innych członków Gruppy, jego twórczość wyróżniała nowa, wywrotowa estetyka i  porzucenie artystycznych konwenansów.   W latach 80. ważne miejsce w sztuce artysty zajmowały obrazy przedstawiające zwierzęta oraz hybrydyczne, jakby totemiczne stwory. Na obrazie widzimy tajemnicze stworzenie z szeroko otwartą paszczą. Pojawi się również wyjątkowy obraz Jarosława Modzelewskiego. To twórca, który wykształcił niezwykle charakterystyczny sposób obrazowania, z jednej strony osadzony jest on w realizmie, ma również surrealistyczne zabarwienie. W DESA Unicum zobaczyć można będzie jego intrygujący obraz „Fala”. To niesamowita, abstrakcyjna praca, z której wyrasta metaforyczny czerwony „sowiecki pazur”. Z kolei Paweł Kowalewski pod koniec lat 80. wykonywał szczególnego rodzaju obiekty. To małe rzeźby z modeliny zamknięte w szklanych gablotach. Są one ironicznym spojrzeniem Kowalewskiego na świat oraz czasy, w których przyszło mu żyć. Prezentowana na wystawie praca „Wyłupione oko Boga" to forma przestrzenna przedstawiająca szeroko otwarte oko wpatrzone w dal. Zobaczyć i wylicytować można będzie również twórczość pozostałych członków grupy, Jarosława Modzelewskiego, Marka Sobczyka i Ryszarda Woźniaka. Pojawi się również twórczość członków Grupy Wprost – Leszka Sobockiego, Jacka Waltosia, Zbyluta Grzywacza i Macieja Bieniasza, a także grupy Łódź Kaliska.

 

W tym okresie twórczość polskich artystów zaczęła być zauważana za granicą. Druga połowa lat 80. to dla Leona Tarasewicza okres licznych zagranicznych wystaw. Jego dzieła pokazywane były m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W tym czasie prace Tarasewicza stawały się coraz bardziej abstrakcyjne. W sposób regularny komponował elementy na płótnach, które wypełniał powtarzającymi się motywami. W centrum jego zainteresowań znalazł się kolor, faktura oraz światło. Twórczość artysty nosiła znamiona wielkiej prostoty oraz subtelności. Najchętniej sięgał po kolory podstawowe, często stosował w ramach jednej pracy barwy dopełniające. 

 

Na wystawie i aukcji pojawią    się również prace innych, najwybitniejszych twórców działających w dekadzie buntu. Wśród nich m.in. Łukasz Korolkiewicz, Zbylut Grzywacz,  Krzysztof M. Bednarski, Edward Dwurnik, Andrzej Konwerski, Tadeusz Boruta, Jan Dobkowski i Zdzisław Nitka. 8 kwietnia o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa „Dekada buntu. Polska sztuka lat 80.”: 31 marca-8 kwietnia,  2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Dekada buntu. Polska sztuka lat 80.”: 8 kwietnia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/dekada-buntu-polska-sztuka-lat-80-8-kwietnia-2021/









 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.