Komunikaty PR

Dekada Buntu. Polska sztuka lat 80. Wystawa i aukcja

2021-03-31  |  12:00
Biuro prasowe

Bunt przeciwko systemowi i walka o wolność. Napięcia polityczne i ostre reakcje władzy. Lata 80. w historii Polski to niezwykle trudny czas. To też okres, w którym powstawała niesamowita, wręcz partyzancka sztuka przepełniona skrajnymi emocjami. W kwietniu w DESA Unicum zobaczyć można będzie wystawę poświęconą najważniejszym twórcom tego okresu. Wśród nich m.in. Łukasz Korolkiewicz, Jarosław Modzelewski, Ryszard Woźniak, Ryszard Grzyb i Leon Tarasewicz. Wszystkie obiekty można oglądać do 8 kwietnia. Tego dnia zostaną zlicytowane. 

 

Szara rzeczywistość, fatalny stan gospodarki i codzienna walka o przetrwanie. Gdy społeczeństwo ogarniało  przygnębienie i brak perspektyw,  artyści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przystąpili do tworzenia nieoficjalnego obiegu sztuki. Wernisaże i wystawy organizowali w prywatnych mieszkaniach, tworzyli  grupy dyskusyjne i sympozja poświęcone  sztuce. Walczyli z cenzurą i przywracali wiarę w lepsze jutro poprzez kolor i ironiczny żart. Na kwietniowej wystawie i aukcji pojawią się między innymi prace członków legendarnej Gruppy. Ideą, która stała za ich wspólnymi działaniami, była potrzeba „odczarowania” szarej rzeczywistości i odreagowania napiętej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Prace członków Gruppy były niezwykle charakterystyczne zamaszyste, kolorowe i przepełnione ekspresją.

 

Zamiast zbędnego gadulstwa – celny, absurdalny dowcip, ironia, która wynika z przemyślanego ujęcia formy. Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie i  aukcji jest „Podusia” Ryszarda Grzyba. Podobnie jak innych członków Gruppy, jego twórczość wyróżniała nowa, wywrotowa estetyka i  porzucenie artystycznych konwenansów.   W latach 80. ważne miejsce w sztuce artysty zajmowały obrazy przedstawiające zwierzęta oraz hybrydyczne, jakby totemiczne stwory. Na obrazie widzimy tajemnicze stworzenie z szeroko otwartą paszczą. Pojawi się również wyjątkowy obraz Jarosława Modzelewskiego. To twórca, który wykształcił niezwykle charakterystyczny sposób obrazowania, z jednej strony osadzony jest on w realizmie, ma również surrealistyczne zabarwienie. W DESA Unicum zobaczyć można będzie jego intrygujący obraz „Fala”. To niesamowita, abstrakcyjna praca, z której wyrasta metaforyczny czerwony „sowiecki pazur”. Z kolei Paweł Kowalewski pod koniec lat 80. wykonywał szczególnego rodzaju obiekty. To małe rzeźby z modeliny zamknięte w szklanych gablotach. Są one ironicznym spojrzeniem Kowalewskiego na świat oraz czasy, w których przyszło mu żyć. Prezentowana na wystawie praca „Wyłupione oko Boga" to forma przestrzenna przedstawiająca szeroko otwarte oko wpatrzone w dal. Zobaczyć i wylicytować można będzie również twórczość pozostałych członków grupy, Jarosława Modzelewskiego, Marka Sobczyka i Ryszarda Woźniaka. Pojawi się również twórczość członków Grupy Wprost – Leszka Sobockiego, Jacka Waltosia, Zbyluta Grzywacza i Macieja Bieniasza, a także grupy Łódź Kaliska.

 

W tym okresie twórczość polskich artystów zaczęła być zauważana za granicą. Druga połowa lat 80. to dla Leona Tarasewicza okres licznych zagranicznych wystaw. Jego dzieła pokazywane były m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W tym czasie prace Tarasewicza stawały się coraz bardziej abstrakcyjne. W sposób regularny komponował elementy na płótnach, które wypełniał powtarzającymi się motywami. W centrum jego zainteresowań znalazł się kolor, faktura oraz światło. Twórczość artysty nosiła znamiona wielkiej prostoty oraz subtelności. Najchętniej sięgał po kolory podstawowe, często stosował w ramach jednej pracy barwy dopełniające. 

 

Na wystawie i aukcji pojawią    się również prace innych, najwybitniejszych twórców działających w dekadzie buntu. Wśród nich m.in. Łukasz Korolkiewicz, Zbylut Grzywacz,  Krzysztof M. Bednarski, Edward Dwurnik, Andrzej Konwerski, Tadeusz Boruta, Jan Dobkowski i Zdzisław Nitka. 8 kwietnia o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa „Dekada buntu. Polska sztuka lat 80.”: 31 marca-8 kwietnia,  2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Dekada buntu. Polska sztuka lat 80.”: 8 kwietnia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/dekada-buntu-polska-sztuka-lat-80-8-kwietnia-2021/









 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.