Dostęp do literatury w dwóch szpitalach dzięki Zaczytanym Bibliotekom od TIM SA

Michał Kostrowicki
TIM SA
ul. Jaworska 13
53-612 Wrocław
prasa|tim.pl| |prasa|tim.pl
726 004 981
www.timsa.pl
Ponad 200 kg książek zebranych przez wolontariuszy-pracowników TIM SA zasiliło biblioteczki dostępne dla pacjentów Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej oraz Oddziału Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Dzierżążnie, będącego częścią Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Akcja stanowi początek współpracy TIM-u i Fundacji Zaczytani.org.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pracownicy centrali i biur handlowych TIM-u z całej Polski wzięli udział w wielkiej zbiórce książek. Każdy mógł zarówno przynieść zupełnie nowe książki, jak i podzielić się pozycjami ze swoich domowych księgozbiorów (oczywiście w dobrym stanie). Równolegle Fundacja Zaczytani.org przekazała TIM-owi listę placówek (szpitali, hospicjów, domów seniora, dziecka i samotnej matki, centrów krwiodawstwa, zakładów karnych, lokalnych centrów aktywności i in.), których pacjentom, mieszkańcom lub podopiecznym najbardziej doskwierał brak księgozbioru. Pracownicy TIM-u w ogólnofirmowym głosowaniu wskazali dwie z nich, do których już w nowym roku trafiły zebrane książki, tworząc nowe Zaczytane Biblioteki. Wybór padł na Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - Oddział Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Dzierżążnie.
Zaczytane Biblioteki zagwarantują ich pacjentom stały dostęp do literatury, nie będąc jednocześnie standardowymi wypożyczalniami. Funkcjonują zgodnie z ideą bookcrossingu. Dzięki regularnym wysyłkom książek z centralnego magazynu Fundacji Zaczytani.org każdy ma bowiem możliwość zabrania ze sobą ulubionej pozycji z Zaczytanej Biblioteki. Przez najbliższe dwa lata koszty uzupełniania przez Fundację księgozbioru w obu Zaczytanych Bibliotekach pokryje TIM SA.
- Efekt przedświątecznej zbiórki książek przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – do magazynu Fundacji Zaczytani.org ponad 200 kilogramów książek przyniesionych przez pracowników TIM-u. Cieszymy się, że w tym wyjątkowym okresie tak wiele osób wzięło udział w tym wolontariacie w skali mikro. Nie chcieliśmy na tym poprzestać, stąd nasza decyzja o objęciu przez TIM opieką dwóch Zaczytanych Bibliotek – mówi Michał Kostrowicki, kierownik Zespołu ESG i Komunikacji Korporacyjnej w TIM SA. - To jednak nie koniec współpracy TIM-u i Fundacji Zaczytani.org w obszarze wolontariatu pracowniczego. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli poinformować o kolejnych działaniach z udziałem członków naszego #dreamTIMu – dodaje.
- Książka i jej mądre stosowanie to dla nas pretekst do rozmowy, budowania relacji, edukacji, inspiracji i tworzenia projektów społecznych. Chcielibyśmy zaszczepić w każdym Polaku taką myśl, że jak przeczyta książkę, to może się nią podzielić. Bo w Zaczytanych – zupełnie wbrew matematyce – mnożenie odbywa się poprzez dzielenie – wyjaśnia Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org - Biblioteki otwierane na dziecięcych oddziałach szpitalnych pomagają małym pacjentom przetrwać trudny czas choroby. Dostęp do literatury to dostęp do złożonego świata emocji i narzędzie budowania relacji z opiekunem. Wsparcie ze strony instytucji biznesowych doceniamy szczególnie wtedy, gdy jest ono wielowymiarowe. Tak jest w przypadku współpracy z TIM SA – wzajemna wymiana doświadczeń i obustronne zaufanie pozwalają na efektywne i satysfakcjonujące prowadzenie działań – podkreśla.

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.