Komunikaty PR

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję

2020-03-13  |  11:20
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję

Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z Ćmielowa

 

Słynne „Pochodnie Nerona” - mierzące ponad siedem metrów długości - czy prezentowany w Moskwie „Taniec wśród mieczów” to dzieła Henryka Siemiradzkiego znane już z wycieczek szkolnych zarówno w Polsce, jak i w Rosji. 14 marca praca poszukiwanego przez kolekcjonerów malarza trafi na aukcję w Warszawie.

 

Dom aukcyjny Ostoya wyznaczył cenę wywoławczą na poziomie 50 000 zł - dla wielu licytujących to zachęta, bo popyt na malarstwo Siemiradzkiego jest międzynarodowy.

Henryka Siemiradzkiego sławiły monumentalne malowidła szczelnie zapełniające ściany narodowych muzeów i tematy, które niewątpliwie ułatwiały szerokie dotarcie – poszukiwał ich najchętniej w świecie antycznym, jednakowo odległym, nasłonecznionym i uniwersalnym dla kolekcjonerów różnych nacji.

 

Formułę, w jakiej tworzył, nazywamy akademizmem, w ramach którego forma obrazu odpowiadać musiała wzniosłości tematu. Wystawione na aukcję „Studium dziewczyny” to natomiast olejna kompozycja o charakterze kameralnym - łagodnie uśmiechająca się twarz namalowana została świetliście, szybkimi pociągnięciami przywodzącymi na myśl dorobek impresjonisty Renoira.

 

 

Wspaniały ród Kossaków

Rzadkie w kolekcjonerskim obiegu dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na licytację w towarzystwie kilku nazwisk narodowych ikon - przede wszystkim malarzy rodu Kossaków, a także Jana Styki, który razem z Wojciechem Kossakiem współtworzył Panoramę Racławicką.

 

„Odpoczynek ułana” - autorstwa Wojciecha - jest w katalogu nadchodzącej aukcji jednym z aż pięciu obrazów, które opuściły sztalugę któregoś z Kossaków, przy czym na każdej z kompozycji oglądać możemy inne sylwetki koni. Jak podaje dom aukcyjny Ostoya, ich ceny wywoławcze są zróżnicowane z uwagi na rozmiary prac i ich walory malarskie – z najwyższą poprzeczką 25 tys. zł wystartują licytacje dzieł Wojciecha, a od 2,2 tys. zł będzie można powalczyć o akwarelę, którą sygnował Karol.

 

Jak podkreślają eksperci, Kossakowie są nierzadko jedyną grupą autorów, których kolekcjonerzy są dla domów aukcyjnych anonimowi - kiedy na rynku pobijany jest rekord rzędu milionów złotych za geometryczną abstrakcję, krąg walczących o pracę jest przecież ciasno ograniczony, tymczasem dawne malarstwo wspomnianego rodu jest rozpoznawalne w każdym zakątku Polski i nie tylko przez posiadaczy ogromnych zbiorów.

 

 

New Look, czyli Ćmielów

Oprócz malarstwa dawnego warto zwrócić uwagę na trend rozwijający się od kilku sezonów - coraz szerzej kolekcjonowane wzornictwo stylu New Look, a więc przypadające na okres lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Porcelanowe ćmielowskie figurki, które powstawały wtedy według projektów najlepszych polskich dizajnerów, zalicza się do tzw. rzeźby kameralnej.

 

Wyróżniający się niezwykłą lekkością Gibon zaprojektowany w 1958 r. przez Hannę Orthwein ma cenę wywoławczą 1900 zł, a jego spodziewana wartość dochodzi do 2500 zł.

 

 

Aukcja wszystkich opisanych obiektów odbędzie się 14 marca.

Katalog dostępny jest na stronie https://www.ostoya.pl/aukcja-190

 

oraz na platformie do licytowania online: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/1276?p=2

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Prace na Papierze. Sztuka Dawna Biuro prasowe
2020-11-25 | 12:00

Prace na Papierze. Sztuka Dawna

To prace na papierze autorstwa najważniejszych polskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Nikifor, Artur Grottger, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.
Kultura Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji
2020-11-24 | 15:00

Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji

  Dzieła sztuki drożeją w kryzysie - kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji.  Rynek dzieł sztuki nie wyhamował w ostatnich miesiącach, a niektórym
Kultura Portret Tamary Łempickiej na aukcji
2020-11-24 | 01:00

Portret Tamary Łempickiej na aukcji

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Konsument

Na Śląsku stawiają na innowacje społeczne i zielone technologie. Duże inwestycje klimatyczne czekają wszystkie polskie miasta

W najbliższych kilkunastu latach polskie miasta czekają duże inwestycje związane z potrzebą dostosowywania do europejskiej polityki klimatycznej i z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Środki potrzebne są przede wszystkim na nowe technologie, poprawiające jakość życia w długoletniej perspektywie. Sytuację skomplikowała jednak pandemia, w wyniku której samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem i mniejsze wpływy z podatków. W trudnych czasach potrzebne jest innowacyjne podejście do zarządzania, zwłaszcza w miastach, których gospodarka opiera się na kopalniach. W ramach projektu Rybnik360 śląskie miasto do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo, opierając się m.in. na zielonych technologiach i odnawialnych źródłach energii.

 

Finanse

Tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu. Możliwe rozszerzenie listy sektorów uprawnionych do pomocy

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 28 listopada ponownie zaczną działać sklepy i usługi w galeriach handlowych, choć w bardziej rygorystycznym reżimie sanitarnym. Na większe luzowanie obostrzeń na razie nie pozwala wciąż wysoka liczba zakażeń i zgonów. Firmy z określonych branż, które pozostają zamknięte, będą mogły liczyć na pomoc z tarczy branżowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Problem w tym, że lista PKD jest niewystarczająca i z tym najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się dziś do Rzecznika MŚP. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na etapie prac Senatu wsparcie to może zostać rozszerzone na innych beneficjentów.

Farmacja

Pacjenci z ciężkimi chorobami jelit muszą przerywać terapię po 1-2 latach ze względów administracyjnych. Lekarze apelują o zmiany

Na nieswoiste zapalenia jelit choruje około 50 tys. Polaków, głównie młodych osób przed 35. rokiem życia. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby potrzebują terapii biologicznej, która w Polsce jest dostępna w ramach programów lekowych. Te ze względów administracyjnych są jednak ograniczone czasowo do 1–2 lat. Po tym okresie pacjenci nie mogą już kontynuować leczenia, a do programu lekowego mogą zostać włączeni ponownie dopiero, kiedy nastąpi nawrót choroby i ciężkie nasilenie jej objawów. Lekarze apelują o zmianę tych kryteriów. – Przerywanie terapii, które może doprowadzić do utraty jej skuteczności, powinno być uznane za błąd. To ryzykowne dla pacjentów – podkreśla prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.

 
 

Problemy społeczne

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Klienci częściej szukają ochrony na wypadek nagłego zachorowania i pobytu w szpitalu

W ostatnich miesiącach widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Po wiosennym spowolnieniu spowodowanym lockdownem w III kwartale wzrósł popyt na ubezpieczenia, mimo wakacji, które zazwyczaj są spokojniejszym okresem w sprzedaży. W Unilinku od stycznia do września dynamika sprzedaży wzrosła o 120 proc. r/r, a w samym wrześniu – o 136 proc. To nie tylko efekt wzrostu świadomości ubezpieczeniowej, ale też przesunięcia w czasie decyzji o zakupie polisy.