Komunikaty PR

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję

2020-03-13  |  11:20
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję

Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z Ćmielowa

 

Słynne „Pochodnie Nerona” - mierzące ponad siedem metrów długości - czy prezentowany w Moskwie „Taniec wśród mieczów” to dzieła Henryka Siemiradzkiego znane już z wycieczek szkolnych zarówno w Polsce, jak i w Rosji. 14 marca praca poszukiwanego przez kolekcjonerów malarza trafi na aukcję w Warszawie.

 

Dom aukcyjny Ostoya wyznaczył cenę wywoławczą na poziomie 50 000 zł - dla wielu licytujących to zachęta, bo popyt na malarstwo Siemiradzkiego jest międzynarodowy.

Henryka Siemiradzkiego sławiły monumentalne malowidła szczelnie zapełniające ściany narodowych muzeów i tematy, które niewątpliwie ułatwiały szerokie dotarcie – poszukiwał ich najchętniej w świecie antycznym, jednakowo odległym, nasłonecznionym i uniwersalnym dla kolekcjonerów różnych nacji.

 

Formułę, w jakiej tworzył, nazywamy akademizmem, w ramach którego forma obrazu odpowiadać musiała wzniosłości tematu. Wystawione na aukcję „Studium dziewczyny” to natomiast olejna kompozycja o charakterze kameralnym - łagodnie uśmiechająca się twarz namalowana została świetliście, szybkimi pociągnięciami przywodzącymi na myśl dorobek impresjonisty Renoira.

 

 

Wspaniały ród Kossaków

Rzadkie w kolekcjonerskim obiegu dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na licytację w towarzystwie kilku nazwisk narodowych ikon - przede wszystkim malarzy rodu Kossaków, a także Jana Styki, który razem z Wojciechem Kossakiem współtworzył Panoramę Racławicką.

 

„Odpoczynek ułana” - autorstwa Wojciecha - jest w katalogu nadchodzącej aukcji jednym z aż pięciu obrazów, które opuściły sztalugę któregoś z Kossaków, przy czym na każdej z kompozycji oglądać możemy inne sylwetki koni. Jak podaje dom aukcyjny Ostoya, ich ceny wywoławcze są zróżnicowane z uwagi na rozmiary prac i ich walory malarskie – z najwyższą poprzeczką 25 tys. zł wystartują licytacje dzieł Wojciecha, a od 2,2 tys. zł będzie można powalczyć o akwarelę, którą sygnował Karol.

 

Jak podkreślają eksperci, Kossakowie są nierzadko jedyną grupą autorów, których kolekcjonerzy są dla domów aukcyjnych anonimowi - kiedy na rynku pobijany jest rekord rzędu milionów złotych za geometryczną abstrakcję, krąg walczących o pracę jest przecież ciasno ograniczony, tymczasem dawne malarstwo wspomnianego rodu jest rozpoznawalne w każdym zakątku Polski i nie tylko przez posiadaczy ogromnych zbiorów.

 

 

New Look, czyli Ćmielów

Oprócz malarstwa dawnego warto zwrócić uwagę na trend rozwijający się od kilku sezonów - coraz szerzej kolekcjonowane wzornictwo stylu New Look, a więc przypadające na okres lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Porcelanowe ćmielowskie figurki, które powstawały wtedy według projektów najlepszych polskich dizajnerów, zalicza się do tzw. rzeźby kameralnej.

 

Wyróżniający się niezwykłą lekkością Gibon zaprojektowany w 1958 r. przez Hannę Orthwein ma cenę wywoławczą 1900 zł, a jego spodziewana wartość dochodzi do 2500 zł.

 

 

Aukcja wszystkich opisanych obiektów odbędzie się 14 marca.

Katalog dostępny jest na stronie https://www.ostoya.pl/aukcja-190

 

oraz na platformie do licytowania online: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/1276?p=2

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Raport OneBid: Rynek sztuki młodej wzrósł 370 proc. Biuro prasowe
2021-01-14 | 17:00

Raport OneBid: Rynek sztuki młodej wzrósł 370 proc.

  W ciągu ostatnich trzech lat obrót na aukcjach sztuki młodej wzrósł niemal pięciokrotnie, wynika z danych OneBid. Dzieła niewypromowanych jeszcze artystów
Kultura Art Outlet. Sztuka Współczesna
2021-01-12 | 14:00

Art Outlet. Sztuka Współczesna

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando”, która w 2019 roku była najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce,
Kultura Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
2021-01-08 | 14:30

Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja

Minęło 12 lat odkąd wprowadzono ten pionierski projekt na rynku sztuki. W 2008 roku DESA Unicum jako pierwsza zorganizowała aukcję Młodej Sztuki, prezentując prace najciekawszych,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Dostawy szczepionek do państw UE ruszą pełną parą w II kwartale. Wtedy może pojawić się problem z wydolnością systemu szczepień

Komisja Europejska zakontraktowała do tej pory w sumie 2,3 mld dawek szczepionek na COVID-19 od sześciu firm farmaceutycznych. Jeżeli rozmowy z dwoma kolejnymi zakończą się podpisaniem umów, ta liczba jeszcze wzrośnie. – UE już w tej chwili ma dużo więcej dawek, niż sama potrzebuje – mówi dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, dr Marek Prawda. Dostawy mają ruszyć w pełni w II kwartale br., ale niektóre kraje się niecierpliwią i prowadzą z producentami indywidualne rozmowy dotyczące zakupu dodatkowych szczepionek. Jak podkreśla ekspert, te negocjacje nie mogą w żaden sposób ograniczać wywiązywania się z dostaw  w ramach unijnego programu.

Problemy społeczne

Na Podhalu kryzys z branży turystycznej rozlewa się na inne branże. Część przedsiębiorców zamierza działać mimo obostrzeń

2020 rok był bardzo trudny dla przedsiębiorców turystycznych na Podhalu. Tatry mogło odwiedzić o 40 proc. turystów mniej niż przed rokiem, a największą bolączką jest zamknięcie turystyki w sezonie zimowym. Rządowe tarcze nie obejmą wszystkich poszkodowanych, co powoduje, że kryzys zaczyna się już rozlewać na inne branże. – Doszliśmy do takiego momentu, gdzie jest tylko frustracja, bunt i nieposłuszeństwo. Może się okazać, że faktycznie część biznesów otworzy się mimo obostrzeń – mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Finanse

Fundusze liczą na okazje do inwestowania w branżach dotkniętych kryzysem. Ich aktywność rośnie, ale prawie połowa spodziewa się mniejszych budżetów na inwestycje

90 proc. funduszy aktywnych w Polsce, pomimo pandemii i kryzysu, dobrze ocenia swoją obecną sytuację. 66 proc. określą ją jako stabilną, a 24 proc. spodziewa się poprawy – wynika z badania „Barometr branży Private Equity i Venture Capital”. W 2021 rok wchodzą z ostrożnym optymizmem. – Inwestorzy oceniają, że ten rok będzie szansą na zakup spółek po dobrych cenach, które zostały skorygowane podczas pandemii, albo na sprzedaż firm, które nie zostały dotknięte kryzysem – informuje Piotr Dalak z JP Weber, współautor raportu.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.