Komunikaty PR

Grudniowa Młoda Sztuka

2020-12-09  |  12:00
Biuro prasowe

Forma przestrzenna Olgi Milczyńskiej „Ukwiał IV” sytuuje się na pograniczu praktycznego obiektu i instalacji. W zależności od ustawienia może funkcjonować jako wazon albo rzeźba przypominająca ukwiał. Estetyka tej pracy nawiązuje do niezwykle bogatej tradycji krajów dalekiego Wschodu. Elementy takie jak nieperfekcyjne szkliwo mają na celu uczulić widza na poszukiwanie piękna w niedoskonałych obiektach. Olga Milczyńska uczy w poznańskiej School of Form. Ukończyła między innymi studia na Wydziale Ceramiki w The Royal Danish Academy of Fine Arts, a także Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Wiedzę praktyczną zdobyła pracując w pracowniach ceramicznych w Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Korei. Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych wystawach. 

 

Rzeźba Szymona Klejborowskiego również ma aspekt użytkowy. Organiczna, obła forma współgra z wyraźnymi słojami drewna. Rzeźba, poza funkcją dekoracyjną, może również służyć jako konsola. Szymon Klejborowski swoje doświadczenie zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicą: w Szanghaju, Berlinie, Nowym Jorku. Artystę zajmują kwestie cielesności i seksualności, które stara się wpisać w kulturę polską.

 

Na grudniowej wystawie i aukcji pojawi się też wyjątkowa praca malarska autorstwa Soni Ruciak.W swoich obrazach artystka chętnie prezentuje schody i splątane ze sobą klatki schodowe. Są one dla niej metaforą ludzkiego życia. Każdy stopień, podobnie jak kolejny dzień, przynosi coś nowego. Na schodach, podobnie jak w życiu, możemy się potknąć i bywają momenty, w których następny stopień wydaje się stanowić przeszkodę nie do przebycia. Schody mają jednak niewątpliwą zaletę,  zawsze można z nich zejść. Ruciak celowo umieszczac na poszczególnych kondygnacjach swoich tajemnicznych schodów drzwi. Dyplom Soni Ruciak z malarstwa oraz Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce był nominowany do ogólnopolskiego konkursu Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2012 roku w Gdańsku. W DESA Unicum wylicytować można będzie jej pracę „W połowie drogi”.

 

Wyjątkowym obrazem jest również praca Dominiki Makowskiej „Leżenie”. Niejednoznaczna pozycja postaci przedstawionej przez artystkę intryguje i przykuwa wzrok. Makowska umiejętnie używa perspektywy w sposób, który pozwala widzom na równoczesne oglądanie postaci z wielu różnych punktów – jest widoczna zarazem z perspektywy sufitu oraz z dołu, z punktu widzenia jej butów. Ciekawe, nieoczywiste zastosowanie perspektywy zniekształca również przestrzeń, w której znajduje się postać. Wiersz Mirona Białoszewskiego „Leżenia”, do którego nawiązuje tytuł obrazu, bezpośrednio przekłada się na przedstawienie postaci. Artystka maluje ją w taki sposób, który sprawia, że każda część ciała wydaje się przynależeć do innej przestrzeni. Ukazana na obrazie sceneria nieco przypominająca klatkę schodową, wydaje się być wyjęta z marzenia sennego. 

 

Na wystawie i aukcji pojawią się również dzieła m.in. Michaliny Pawlak, Jakuba Biewalda, Magdaleny Berbeki, Urszuli Teperek, Magdaleny Stoch, Michała Czuby, Filipa Moszanta i Edyty Matejkowskiej. 22 grudnia zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.


 

Wystawa Młoda Sztuka: 11-22 grudnia 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Młoda Sztuka: 22 grudnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://www.desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-xy58/




 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.