Komunikaty PR

Jak dbać o prawa autorskie?

2024-04-24  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Od 1995 roku dzięki inicjatywie UNESCO obchodzimy 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji powinniśmy przyjrzeć się dobrym praktykom dbania o prawa autorskie, np. dorobkowi Tove Jansson, autorki Muminków.

Dzień został ustanowiony, by „oddać światowy hołd książkom i ich autorom oraz zachęcić wszystkich do czytania”. Dlaczego akurat ten dzień? 23 kwietnia wspominamy śmierć kilku najważniejszych postaci światowej literatury – William Szekspir, Miguel Cervantes czy Inca Garcilaso de la Vega.

Dzień Książki to doskonała okazja, by przypomnieć o potędze opowieści kryjących się między okładkami. Książki mogą przenieść czytelnika w czasie i przestrzeni, odkryć nowe, fascynujące światy, kryjące się w głowach autorów. Jednym z takich światów jest Dolina Muminków. Opowieści i postaci wymyślone przez Tove Jansson rozbudzają wyobraźnię czytelników w każdym wieku już od prawie 80 lat. To nie tylko książki i komiksy stworzone przez Jansson, ale także ilustracje (w tym m.in. te opracowane do książek Lewisa Carolla czy “Hobbita” J. R. R. Tolkiena), filmy i seriale animowane, przedstawienia teatralne, opery, a nawet gry.

Prawa autorskie służą nie tylko do godnego wynagradzania autora za swoje dzieło, ale również do jego ochrony przed wykorzystaniem wbrew woli i intencji autora. W przypadku Muminków, nad spuścizną Tove Jansson czuwa firma Moomin Characters – założona przez Tove i jej brata Larsa – przy wsparciu Rights&Brands. We władzach Moomin Characters zasiadają członkowie rodziny Tove Jansson, jej bratanica, Sophia a dwóch synów Sophii, Thomas i James pracuje w firmie na pełen etat. „Tove była świadoma roli, jaką odgrywają prawa autorskie i często z nich korzystała, czuwając nad zgodnością utworów zależnych z jej autorską intencją. Dobrym przykładem są seriale animowane na podstawie opowieści z Doliny Muminków. Tove sama wybrała łódzki SE-MA-FOR, odrzuciwszy propozycję  Walta Disneya, przyjechała do Polski, aby sprawdzić  i zatwierdzić osobiście scenariusze odcinków serialu produkowanego przy użyciu lalek półpłaskich.” – mówi Thomas Zambra z Moomin Characters.

Moomin Characters dba, by wszystkie produkty, ale też nowe wydania książek były zgodne z oryginałem i jak najlepiej odzwierciedlały artystyczny zamysł autorki oraz przekazywały wartości jej bliskie – tolerancję, otwartość czy ciekawość świata, a także szacunek do odmienności. Same książki Tove zostały przetłumaczone na ponad 55 języków. Moomin Characters współpracuje obecnie z ponad 800 licencjobiorcami na całym świecie i stale rozwija tę listę. Roczna wartość detaliczna marki Muminki wynosi 720 mln euro.

Od lat wydawcą książek Tove Jansson na polskim rynku jest Nasza Księgarnia. Z okazji nadchodzącej osiemdziesiątej rocznicy Muminków wydawnictwo przygotowało wznowienie książki “W Dolinie Muminków”. To właśnie od tej książki, równo 60 lat temu, zaczęła się przygoda polskich czytelników z trollami, które wkrótce pokochały miliony.  Nasza Księgarnia w tym jubileuszowym wydaniu szykuje jeszcze jedną niespodziankę - przedruk specjalnego tekstu Olgi Tokarczuk o Muminkach.  Książka ukaże się już 15 maja.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.