Komunikaty PR

Kobiety École de Paris. Aukcja i spotkanie

2020-04-22  |  14:00
Biuro prasowe

Podbiły paryską scenę artystyczną, w czasach, kiedy dla kobiet była ona praktycznie niedostępna. Dzięki odwadze i talentowi odnosiły sukcesy w niezwykle trudnej dla kobiet dziedzinie. Walczyły o wolność twórczą i przecierały szlaki swoim utalentowanym następczyniom. Już 7 maja na aukcji poświęconej twórczości artystów z grona École de Paris pojawią się wyjątkowe prace Meli Muter i Alicji Halickiej. Wcześniej wszystkie dzieła (ponad 50 obiektów) zobaczyć można będzie na wirtualnej wystawie. 

 

Mela Muter określana była heroiną bohemy artystycznej Paryża i stała się jedną z najwybitniejszych polskich artystek. Wśród swoich bliskich znajomych miała najważniejszych intelektualistów i twórców epoki. W świecie artystycznym, zdominowanym przez mężczyzn, była kobietą o wyrazistej osobowości i  nieprzeciętnych zdolnościach. W sposób niezwykle poruszający przekładała na język malarski  wszystko to,  co w jej życiu było najtrudniejsze. Stał się on jej sposobem na odreagowanie własnych doświadczeń oraz uczynił ją prawdziwą mistrzynią w gronie École de Paris. W czasach, gdy kobiety miały utrudniony dostęp do edukacji artystycznej, Muter określała siebie mianem samouka. Fascynujący był jej proces twórczy. Malowała bezpośrednio na niezagruntowanym, grubym i chropowatym płótnie. Beztrosko łączyła ze sobą style. Podczas wystawy zbiorowej  École de Paris  w galerii Au Sacre du Printemp jej twórczość znalazła się wśród prac wielu wybitnych artystów –  mężczyzn takich jak Picasso, Pankiewicz , Gottlieb, Zak, czy Kisling. 

 

W twórczości Muter wciąż powracał temat macierzyństwa. Ogromny wpływ na nią miała nagła śmierć ciężko chorego syna, który najpierw zachorował na gruźlicę kości, a kilka lat później zmarł podczas kąpieli. Artystkę ponad wszystko interesowała prawda. Ze szczególną uwagą przyglądała się ubogim matkom. Prezentowany na majowej aukcji obraz  „Macierzyństwo” powstał podczas jej pobytu w Ondarroa w Kraju Basków, w Hiszpanii. Pomimo chęci ukazania trudu, jakim okupione jest rodzicielstwo, artystka również w sposób wyjątkowy eksponuje na nim czułość i oddanie matki dla dziecka. 

 

Prawdziwą walką była droga do wolności artystycznej Alicji Halickiej, kolejnej wybitnej malarki związanej z gronem École de Paris. Ogromny wpływ na jej twórczość miał konflikt z mężem, który był jawnie zazdrosny o kubistyczne próby małżonki. Ludwik Markus, malarz polskiego pochodzenia, uzurpował sobie jedyne prawo do uprawiania kubizmu w ich duecie malarskim. Prawdziwym okresem autonomii artystycznej Halickiej stał się czas I wojny światowej, gdy Markus zgłosił się do Legii Cudzoziemskiej, a ich małżeńskie  kontakty uległy rozluźnieniu. Wyzwolona spod presji i kontroli męża, Halicka mogła pozwolić sobie na indywidualną interpretację aktualnych nurtów i prawdziwą wolność twórczą. Na aukcji pojawi się jej wyjątkowe dzieło inspirowane kubizmem „Martwa natura z fajką, kieliszkiem i kartami” z 1915 roku.

 

Do grona twórców École de Paris należały wyjątkowe i charyzmatyczne kobiety, których język malarski był innowacyjny i niezwykle dojmujący. W sposób wyjątkowy zaznaczały one swoją pozycję w tym trudnym dla artystek czasie. Wśród nich można wymienić również m.in. Olgę Słomczyńską czy Esterę Karp, których prace także pojawią się na wystawie i aukcji. Kobiecość jest również ważnym tematem ukazywanym na przedstawieniach malarzy z tego kręgu. Dowodem na to są choćby wyjątkowe, tajemnicze postaci kobiece o aksamitnej skórze i ogromnych oczach wpatrzonych w widza na obrazach Mojżesza Kislinga. Na wystawie i aukcji pojawi się również mi.n. obraz Roberta Piekielnego „Czytająca kobieta we wnętrzu” czy dzieło Zygmunta Józefa Menkesa „Kobieta z muszlą”. Wylicytować można będzie również inne wyjątkowe prace najważniejszych twórców kręgu École de Paris m.in. Tadeusza Makowskiego oraz Leopolda Gottlieba.

28 kwietnia o godzinie 18 odbędzie się  spotkanie podczas którego o intrygujących biografiach Meli Muter i innych artystek porozmawiają Katarzyna Wąs z Fundacji Zwierciadło, historyczka sztuki i kuratorka Urszula Kozakowska-Zaucha oraz  Karolina Prewęcka, autorka książki "Mela Muter. Gorączka życia”. Spotkanie oglądać można będzie na profilu DESA Unicum na Facebooku. 

https://www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa/?epa=SEARCH_BOX


 

Aukcja École de Paris: 7 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/ecole-de-paris/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Raport OneBid: Rynek sztuki młodej wzrósł 370 proc. Biuro prasowe
2021-01-14 | 17:00

Raport OneBid: Rynek sztuki młodej wzrósł 370 proc.

  W ciągu ostatnich trzech lat obrót na aukcjach sztuki młodej wzrósł niemal pięciokrotnie, wynika z danych OneBid. Dzieła niewypromowanych jeszcze artystów
Kultura Art Outlet. Sztuka Współczesna
2021-01-12 | 14:00

Art Outlet. Sztuka Współczesna

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando”, która w 2019 roku była najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce,
Kultura Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
2021-01-08 | 14:30

Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja

Minęło 12 lat odkąd wprowadzono ten pionierski projekt na rynku sztuki. W 2008 roku DESA Unicum jako pierwsza zorganizowała aukcję Młodej Sztuki, prezentując prace najciekawszych,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Dostawy szczepionek do państw UE ruszą pełną parą w II kwartale. Wtedy może pojawić się problem z wydolnością systemu szczepień

Komisja Europejska zakontraktowała do tej pory w sumie 2,3 mld dawek szczepionek na COVID-19 od sześciu firm farmaceutycznych. Jeżeli rozmowy z dwoma kolejnymi zakończą się podpisaniem umów, ta liczba jeszcze wzrośnie. – UE już w tej chwili ma dużo więcej dawek, niż sama potrzebuje – mówi dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, dr Marek Prawda. Dostawy mają ruszyć w pełni w II kwartale br., ale niektóre kraje się niecierpliwią i prowadzą z producentami indywidualne rozmowy dotyczące zakupu dodatkowych szczepionek. Jak podkreśla ekspert, te negocjacje nie mogą w żaden sposób ograniczać wywiązywania się z dostaw  w ramach unijnego programu.

Problemy społeczne

Na Podhalu kryzys z branży turystycznej rozlewa się na inne branże. Część przedsiębiorców zamierza działać mimo obostrzeń

2020 rok był bardzo trudny dla przedsiębiorców turystycznych na Podhalu. Tatry mogło odwiedzić o 40 proc. turystów mniej niż przed rokiem, a największą bolączką jest zamknięcie turystyki w sezonie zimowym. Rządowe tarcze nie obejmą wszystkich poszkodowanych, co powoduje, że kryzys zaczyna się już rozlewać na inne branże. – Doszliśmy do takiego momentu, gdzie jest tylko frustracja, bunt i nieposłuszeństwo. Może się okazać, że faktycznie część biznesów otworzy się mimo obostrzeń – mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Finanse

Fundusze liczą na okazje do inwestowania w branżach dotkniętych kryzysem. Ich aktywność rośnie, ale prawie połowa spodziewa się mniejszych budżetów na inwestycje

90 proc. funduszy aktywnych w Polsce, pomimo pandemii i kryzysu, dobrze ocenia swoją obecną sytuację. 66 proc. określą ją jako stabilną, a 24 proc. spodziewa się poprawy – wynika z badania „Barometr branży Private Equity i Venture Capital”. W 2021 rok wchodzą z ostrożnym optymizmem. – Inwestorzy oceniają, że ten rok będzie szansą na zakup spółek po dobrych cenach, które zostały skorygowane podczas pandemii, albo na sprzedaż firm, które nie zostały dotknięte kryzysem – informuje Piotr Dalak z JP Weber, współautor raportu.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.