Komiks. Legenda
Marcowa odsłona wystawy i aukcji komiksu odbędzie się pod hasłem: LEGENDA. Dedykowana jest twórczości wybitnych artystów gatunku jak Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Janusz Christa oraz zmarłego w styczniu tego roku Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. To właśnie oni przetarli szlak następnym pokoleniom twórców sztuki komiksu. W DESA Unicum pojawią się rewelacyjne plansze i rysunki z „Thorgala”, „Funky Kovala”, „Szninkla” i „Yansa”.
Międzynarodową sławę zdobył Grzegorz Rosiński, którego „Thorgal” ma wciąż rosnącą pozycję na rynkach europejskich. Idea komiksu narodziła się dzięki Jeanowi Van Hamme, belgijskiemu pisarzowi oraz scenarzyście. Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów wydawniczych w Europie. Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix Saint-Michel czy Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. W DESA Unicum zobaczyć można siedem plansz autorstwa rysownika, w tym zupełną rzadkość – okładkę z 1989 roku do piętnastego tomu „Thorgal. Władca Gór”.
Wśród międzynarodowych gwiazd gatunku wymienić trzeba również Bogusława Polcha, autora „Bogów z kosmosu” oraz „Funky Kovala”. W DESA Unicum pojawi się jedna z bardzo rzadkich okładek – „Nowa Fantastyka” w kolorze z 1991 roku. Inne kultowe komiksy, które przyniosły rysownikowi ogromną popularność to „Wiedźmin” i „Kapitan Żbik”. Wśród czytelników i innych twórców komiksu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku.
Tytus, Romek i A'Tomek Papcia Chmiela stali się bohaterami kultowymi. W każdym kadrze znajdziemy niezwykły pomysł – wynalazek, krainę, postać czy zwariowaną myśl bohatera, a nierzadko i postać samego autora. Ta seria komiksów wychowała całe pokolenia, począwszy od końca lat 50. XX wieku. Rekordowa kwota za okładkę XX księgi przygód trójki przyjaciół padła w 2015 roku. Sprzedana została prywatnemu kolekcjonerowi za 75 tys. złotych. Tytus, Romek i A’Tomek na dobre zakorzenili się już w polskiej popkulturze.
W 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany oraz płyta ze ścieżką filmową. Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi – Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski – A’Tomkowi. Z kolei zespół Blenders nagrał piosenkę „Banan i drzewo”, która treścią nawiązywała do komiksu. W teledysku wykorzystano animowane wstawki ukazujące różne sceny z komiksów Papcia Chmiela. Teledysk był emitowany m.in. w MTV. Na najbliższej wystawie „Komiks. Legenda”, która rozpocznie się 19 lutego w DESA Unicum, pojawi się 9 oryginalnych plansz autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. To prace wykonane w latach 70., 80. i 90. Ciekawostką jest szkic do okładki tylnej z 1990 roku.
Na wystawie i aukcji pojawią się także rewelacyjne plansze autorstwa Janusza Christy, będące klasyką gatunku. Podobnie jak „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego. Wśród artystów młodszego pokolenia warto zwrócić uwagę na Janka Kozę i jego zestaw plansz do baletu „Hamlet”. Ciekawostką jest okładka do pierwszego numeru magazynu komiksowego „AQQ” autorstwa Łukasza Zandeckiego. Pojawią się również klasyczne pozycje takie jak „Batman”, „Spider-Man”, „Hellblazer” czy „Avengersi”, stworzone przez zawodowych rysowników komiksowych, pracujących dla wydawnictw Marvel i DC. Pojawi się również plansza autorstwa Macieja Sieńczyka z komiksu „Przygody na bezludnej wyspie”, nominowanego do nagrody Nike.
Wystawa Komiks. Legenda: 19 lutego – 2 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Komiks. Legenda: 2 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-fjhl/
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.