Komiks.Uniwersum
Tajemnicze światy, intrygujący bohaterowie i wielkie zagadki. Wszystko to znajdziecie na aukcji i wystawie „Komiks. Uniwersum” w DESA Unicum. To niesamowita podróż przez całą historię komiksu, a także wyjątkowa okazja do zobaczenia (a następnie wylicytowania) plansz autorstwa najwybitniejszych polskich rysowników. Wśród nich m.in. Bogusław Polch, Jakub Woynarowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Truściński, Papcio Chmiel i Janusz Christa. Wszystkie obiekty zostaną zlicytowane 24 listopada.
Nonszalancki kobieciarz. Prywatny detektyw z przyszłości, który ratuje ludzkość przed kosmitami i politykami. To właśnie on jest głównym bohaterem słynnych plansz komiksowych „Funky Koval” autorstwa Bogusława Polcha. Uważa się, że rysunki z tego cyklu są najlepszymi, jakie stworzył. Opowiedziana przez rysownika historia wyróżnia się niezwykle dynamiczną i pełną zaskakujących zwrotów akcją. Przy pomocy wyjątkowo nowatorskich rozwiązań, Polch opowiedział niesamowitą historię przeplataną dyskretnie aluzjami do polskiej rzeczywistości. Ten najwybitniejszy twórca komiksów w PRL-u był również grafikiem oraz ilustratorem książkowym. Kreował niesamowite światy i obce cywilizacje, w które wciągał całe pokolenia czytelników. W sposób niezwykły bawił się obrazem i kreską. Komiksy Bogusława Polcha doczekały się 13 wersji językowych. W DESA Unicum zobaczyć i wylicytować można będzie aż 9 plansz, w tym słynne tytuły takie jak „Wiedźmin” i „Bogowie z kosmosu”
W podróż po tajemniczych światach widzów zabiera również Jakub Woynarowski. Jest twórcą komiksów, esejów wizualnych, filmów oraz instalacji. Zasłynął ze swoich projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. W swoim dorobku ma instalacje w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r. W eksperymentalnych komiksach nie przedstawia człowieka. Koncentruje się na przedmiotach, które ukazuje w czerni i bieli. Inspiracją dla Woynarowskiego są tajne systemy wiedzy takie jak alchemia czy masoneria. Interesują go również przepełnione tajemnicami zjawiska quasi-religijne. Na aukcji „Komiks. Uniwersum” wylicytować można jego prace takie jak „Historia ogrodów”, „Hikikomori” oraz „Kolonia karna”.
Innemu, wybitnemu współczesnemu rysownikowi, którego twórczość pojawi się na wystawie sławę przyniósł tytuł „Esencja”, który uważany jest za jeden z najlepszych polskich komiksów. Krzysztof Gawronkiewicz zasłynął także z nigdy niedokończonego komiksu „Burza”. Pierwszy epizod tej opowieści ukazał się w 1991 roku. Dzieło opowiada o alternatywnych losach drugiej wojny światowej po nieudanym ataku Niemiec na Polskę. Gawronkiewicz jest również autorem głośnego komiksu o Warszawie „Tabula Rasa”, który ukazywał się w „Gazecie Wyborczej”. W 2003 roku wraz ze scenarzystą Grzegorzem Januszem wygrali pierwszą edycję prestiżowego Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glenat, czego efektem było podpisanie kontraktu z francuskim wydawcą i publikacja na rynku frankofońskim oraz w Polsce dwóch tomów cyklu „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”. Pierwszy z nich, zatytułowany „Esencja” opowiada o śledztwie, które prowadzi do poznania sensu życia, drugi o tytule „Romantyzm” traktuje o tajnej misji wskrzeszenia wieszczów narodowych. Akcja obu komiksów dzieje się w Warszawie.
Na aukcji pojawią się również komiksy m.in. Tadeusza Baranowskiego, Joanny Karpowicz, Jerzego Ozgi i Szarloty Pawel. 24 listopada zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Komiks. Uniwersum: 18-24 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Komiks. Uniwersum: 24 listopada 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://www.desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-etzr/
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.