Komunikaty PR

Kossakowie, Hofman, Malczewski w DESA Unicum

2022-04-20  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Jadwiga Pribyl
m+g Public Relations Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
jadwiga.pribyl|mplusg.com.pl| |jadwiga.pribyl|mplusg.com.pl
501532515
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

Kossakowie, Hofman, Malczewski – najpopularniejsi twórcy sztuki dawnej w DESA Unicum

Już 26 kwietnia podczas aukcji „Art outlet. Sztuka dawna” w Warszawie pod młotek trafią unikatowe dzieła głośnych twórców polskiego i europejskiego malarstwa XIX stulecia, Młodej Polski i Międzywojnia. Kolekcjonerzy będą mogli powalczyć o znakomite sceny  z mistrzowsko namalowanymi końmi autorstwa Wojciecha i Jerzego Kossaków, przedstawicieli jednego z najsłynniejszych rodów artystycznych w historii polskiej sztuki. Atrakcją kwietniowej aukcji są również nostalgiczne i skłaniające do przemyśleń prace Wlastimila Hofmana czy portret żony Jacka Malczewskiego, będący jedną z ostatnich prac wielkiego polskiego symbolisty. Nie zabraknie także pejzażu z ukochanego przez Melę Muter Awinionu, realistycznej relacji z targu w małym miasteczku Ryszarda Oknińskiego czy płócien oddających sielankową atmosferę polskiej wsi pędzla Włodzimierza Tetmajera oraz Antoniego Kozakiewicza. Aukcja, podczas której wystawionych zostanie aż 101 obiektów, jest doskonałą okazją do zakupu dzieł uznanych artystów w przystępnych cenach. Wszystkie prace będzie można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

 

Końskie zaprzęgi, dynamiczne sanny, powracające z targu wozy, sceny polowań oraz przejazdy ułanów przez wieś – malarstwo Kossaków jest mistrzowskim zapisem historii Rzeczpospolitej,  na tle której ukazywana jest siła narodowego oręża oraz bogactwo kultury narodowej. Twórczość trzech pokoleń malarzy cieszy się niesłabnącą popularnością od ponad 100 lat, przyciągając na kolejne aukcje liczne grono kolekcjonerów sztuki dawnej. Podczas najbliższej licytacji DESA Unicum zaprezentuje aż cztery prace Wojciecha, syna i ucznia Juliusza i ojca Jerzego, w tym najwyżej wyceniane „Krakowiak na koniu” oraz „Spłoszony koń” z 1912 roku.

Sceny rodzajowe odwołujące się bezpośrednio do kultury polskiej wsi, zdominowały artystyczne œuvre artysty w latach 20. i 30 XX wieku. To wówczas w krakowskiej Kossakówce zaczęła prężnie działać rozbudowana pracownia zatrudniająca licznych twórców. Wojciech był wielkim miłośnikiem koni, który do perfekcji opanował nie tylko ich ujeżdżanie, ale i przedstawianie na płótnie. Na prezentowanych obrazach rumaki ukazane zostały w galopie oraz w śmiałych skrótach perspektywicznych. Na najbliższej aukcji po młotek trafią również trzy prace Jerzego Kossaka, w tym dwie dynamiczne i barwne sceny polowań z 1935 i 1940 roku.

Kwietniową licytację otwiera nostalgiczna praca „Dzieci z kretem” namalowana przez Wlastimila Hofmana w 1959 roku. Motyw opłakiwania martwego zwierzęcia nawiązuje do  wielokrotnie poruszanego przez artystę tematu „pogrzebu ptaszka”. Ceremonię pogrzebową  można intepretować jako klęskę pewnych wartości moralnych czy egzystencjalnych. Artystę fascynowała postać dziecka. Wśród czterech licytowanych dzieł Hofmana znajduje się również „Główka dziewczynki” z 1936 roku. Jak sam mówił „Dzieci, podobnie jak i Biblia, są pretekstem dla pokazania tego, czy tamtego. (...) Jestem malarzem myśli i przeżyć’”.

Na malarstwo Wlastimila Hofmana ogromny wpływ miała symboliczna twórczość Jacka Malczewskiego, pod kierunkiem którego studiował w Krakowie. Na najbliższej aukcji pojawi się portret żony wielkiego polskiego malarza Młodej Polski z 1926 roku. Intymny wizerunek Marii z Gralewskich Malczewskiej na tle ogrodu zdaje się być miłosnym wyznaniem malarza w 39. rocznicę ślubu pary zawartego w Kościele Mariackim w Krakowie. To jedno z ostatnich dzieł Jacka Malczewskiego i prawdopodobnie jedna z ostatnich prac, do której pozowała Maria. Pierwszy, słynny obraz „Portret narzeczonej” artysta namalował jeszcze przed ślubem w 1887 roku. Jacek Malczewski jest jednym z najbardziej poszukiwanych i cenionych malarzy polskich. Aż trzy jego prace znajdują się wśród dziesięciu najdroższych dzieł sprzedanych do tej pory podczas aukcji DESA poświęconych sztuce dawnej, na czele z „Jasełkami”, za które nabywca w 2021 r. zapłacił 4,8 mln zł.

Gwiazdą aukcji sztuki dawnej jest również Mela Muter, słynna przedstawicielka kręgu artystycznego École de Paris. Tym razem pod młotek trafi „Dzwonnica kościoła Saint-Didier w Awinionie” z  lat 40.-50. XX wieku. Prowansalskie miasto zajmuje w życiu malarki szczególne miejsce, to właśnie tam znalazła schronienie po zajęciu stolicy Francji przez nazistów. Podczas kwietniowej aukcji szkołę paryską reprezentować będą także m.in. Wojciech Terlikowski oraz pozostający w kręgu jej oddziaływań Rajmund Kanelba, należący do Cercle des Artistes Polonais.

Do idyllicznych, nieistniejących już wsi i miasteczek przeniosą nas kompozycje „Zbiór siana” Włodzimierza Tetmajera czy „Targ w małym miasteczku” Ryszarda Oknińskiego. Nie zabraknie również kompozycji pędzla Tadeusza Styki, Czesława Wasilewskiego, Wiktora Koreckiego, Stanisława Bagieńskiego, J. Konarskiego czy Józefa Krzesz-Męciny.

Aukcje sztuki dawnej, należące do najważniejszych cykli organizowanych przez DESA Unicum, przyciągają liczną grupę koneserów poszukujących wybitnych prac największych mistrzów polskiego malarstwa XIX stulecia, Młodej Polski i Międzywojnia. Każda licytacja obfituje w znakomite nazwiska, a wystawiane prace osiągają rekordowe ceny. Art outlet, jako ważna część tego cyklu, jest doskonałą okazją do zakupu dzieł o wysokim poziomie artystycznym w stosunkowo przystępnych cenach. Atrakcją kwietniowej aukcji są prace Wojciecha i Jerzego Kossaków, a także jeden z ostatnich obrazów Jacka Malczewskiego, wielokrotnego rekordzisty dotychczasowych aukcji, przedstawiający jego żonę Marię. Fani polskiego malarstwa klasycznego znajdą szeroki wybór prac uznanych artystów – mówi Jan Rybiński, koordynator aukcji.

Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 26 kwietnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Kompleksowa renowacja elewacji „przemyskiej Jasnej Góry” z zastosowaniem system Biuro prasowe
2022-06-24 | 09:00

Kompleksowa renowacja elewacji „przemyskiej Jasnej Góry” z zastosowaniem system

W 2021 roku w zespole klasztornym Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej - nazywanym również „przemyską Jasną Górą” - przeprowadzono szeroko zakrojone prace
Kultura Nagrody ZAiKS-u rozdano!
2022-06-20 | 10:00

Nagrody ZAiKS-u rozdano!

Nagrody ZAiKS-u rozdano. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Marian Turski, Chris Niedenthal, Ewa Braun, Marek Safjan i Paweł Pawlikowski. Podczas uroczystości,
Kultura Ether - spektakularny bar na dachu NYX Hotel Warsaw już otwarty
2022-06-13 | 16:10

Ether - spektakularny bar na dachu NYX Hotel Warsaw już otwarty

Ether to zupełnie nowe i jedyne w swoim rodzaju miejsce w Warszawie. Widok na panoramę stolicy, z położonego na 19 piętrze NYX HOTEL WARSAW, zapiera dech w piersi. Poczucia wyjątkowości i

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Handel

Coraz większa niepewność w gospodarce zbiera żniwo. Liczba upadłości firm rośnie

– Czynników ryzyka w biznesie jest dziś tak wiele, że dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, sytuacja stała się nieprzewidywalna jak nigdy dotąd – mówi Tomasz Starus, prezes zarządu Allianz Trade w Polsce. Widać to w statystykach dotyczących niewypłacalności firm. W maju było ich o 17 proc. więcej niż rok temu i aż o 150 proc. więcej niż na początku pandemii. W całym roku może być ich o 12 proc. więcej w ujęciu rocznym, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, które są głównym partnerem gospodarczym dla polskich firm. Dlatego rodzime firmy muszą dziś działać zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania wobec kontrahentów, dokładniej analizować partnerów biznesowych oraz korzystać z narzędzi pozwalających zabezpieczyć się przed wzrostem ryzyka w biznesie.

Konsument

Członkostwo w Unii Europejskiej znacząco poprawiło polski system prawny. Zwiększyła się m.in. ochrona i bezpieczeństwo konsumentów

Wspólnota prawa w ramach UE ma przełożenie na życie zwykłych konsumentów. Od 2004 roku znacznie zwiększyła się bowiem ich ochrona wobec usługodawców i producentów. Unijne wymogi poprawiają także bezpieczeństwo żywności, samochodów i wielu innych towarów użytkowanych na co dzień przez Europejczyków i Polaków – wynika z raportu „Osiemnaście lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowanego przez In.Europa. Jak podkreślają jego autorzy, to także unijnej legislacji zawdzięczamy większe bezpieczeństwo energetyczne w czasie kryzysu w relacjach z Rosją.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.