Książki dla Polaków na Wschodzie
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła siódmą edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w kolejne 1,5 tys. polskich książek.
Akcja trwa od 2014 roku. W tym czasie Fundacja zakupiła, zebrała i dostarczyła do polskich ośrodków na Wschodzie prawie 20 tys. egzemplarzy książek. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyposaża polskie ośrodki na Kresach w nowe książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii i literatury polskiej. „Akcja jest już na tyle rozpoznawalna, że nowe ośrodki zgłaszają się do nas z prośbą o dostarczenie im książek. Założyliśmy już kilkanaście bibliotek na Kresach. Dostarczając książki do naszych rodaków na Kresach wzmacniamy ich więź z Polską” – mówi Bogdan Biniszewski – fundator i koordynator akcji.
Dotychczas książki były dostarczane do ośrodków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i na Syberię. W tym roku, z powodu napiętej sytuacji politycznej, książki nie trafiły na Białoruś. „Na Syberii Polacy są lubiani i wiele ośrodków chciałoby utrzymywać kontakty z Polakami. Dostarczanie książek tam jest dużym wyzwaniem, bo musimy dostarczać je samolotem, stąd nasze możliwości są ograniczone – mówi Bogdan Biniszewski. „Nic jednak nie odda radości z faktu, kiedy osoby o azjatyckich rysach twarzy wyjaśniają nam w rozmowie, że płynie w nic polska krew zesłańców” – dodaje Biniszewski.
Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. Fundacji PZU, która wspiera akcję od samego początku, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Miasta Grodzisk Mazowiecki i wielu osób prywatnych.
„Pomoc Polakom na Wschodzie jest naszym obowiązkiem. Ośrodki, którym pomagamy, zrzeszają ponad 20 tysięcy Polaków, w tym ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, aby z przekazanych książek mogli czerpać wiedzę nauczyciele, studenci i uczniowie,” – podsumowuje siódmą już edycję akcji fundator i koordynator projektu, Bogdan Biniszewski. Chcielibyśmy kontynuować akcję w kolejnych latach, ale to wszystko zależy od sponsorów” – dodaje koordynator.
*****
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lwowa i Kresów jest otwarte dla zwiedzających. Przedsięwzięcia i dorobek Fundacji jest regularnie zamieszczany na stronie www.muzeumlwowa.pl.

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.