Książki dla Polaków na Wschodzie
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła siódmą edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w kolejne 1,5 tys. polskich książek.
Akcja trwa od 2014 roku. W tym czasie Fundacja zakupiła, zebrała i dostarczyła do polskich ośrodków na Wschodzie prawie 20 tys. egzemplarzy książek. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyposaża polskie ośrodki na Kresach w nowe książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii i literatury polskiej. „Akcja jest już na tyle rozpoznawalna, że nowe ośrodki zgłaszają się do nas z prośbą o dostarczenie im książek. Założyliśmy już kilkanaście bibliotek na Kresach. Dostarczając książki do naszych rodaków na Kresach wzmacniamy ich więź z Polską” – mówi Bogdan Biniszewski – fundator i koordynator akcji.
Dotychczas książki były dostarczane do ośrodków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i na Syberię. W tym roku, z powodu napiętej sytuacji politycznej, książki nie trafiły na Białoruś. „Na Syberii Polacy są lubiani i wiele ośrodków chciałoby utrzymywać kontakty z Polakami. Dostarczanie książek tam jest dużym wyzwaniem, bo musimy dostarczać je samolotem, stąd nasze możliwości są ograniczone – mówi Bogdan Biniszewski. „Nic jednak nie odda radości z faktu, kiedy osoby o azjatyckich rysach twarzy wyjaśniają nam w rozmowie, że płynie w nic polska krew zesłańców” – dodaje Biniszewski.
Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. Fundacji PZU, która wspiera akcję od samego początku, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Miasta Grodzisk Mazowiecki i wielu osób prywatnych.
„Pomoc Polakom na Wschodzie jest naszym obowiązkiem. Ośrodki, którym pomagamy, zrzeszają ponad 20 tysięcy Polaków, w tym ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, aby z przekazanych książek mogli czerpać wiedzę nauczyciele, studenci i uczniowie,” – podsumowuje siódmą już edycję akcji fundator i koordynator projektu, Bogdan Biniszewski. Chcielibyśmy kontynuować akcję w kolejnych latach, ale to wszystko zależy od sponsorów” – dodaje koordynator.
*****
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lwowa i Kresów jest otwarte dla zwiedzających. Przedsięwzięcia i dorobek Fundacji jest regularnie zamieszczany na stronie www.muzeumlwowa.pl.
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.