Komunikaty PR

Książki dla Polaków na Wschodzie

2021-12-27  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania Plik Word ( 1.28 MB )

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła siódmą edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w kolejne 1,5 tys. polskich książek.

Akcja trwa od 2014 roku. W tym czasie  Fundacja zakupiła, zebrała i dostarczyła do polskich ośrodków na Wschodzie prawie 20 tys. egzemplarzy książek. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyposaża polskie ośrodki na Kresach w nowe  książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii  i literatury polskiej. „Akcja jest już na tyle rozpoznawalna, że nowe ośrodki zgłaszają się do nas z prośbą o dostarczenie im książek. Założyliśmy już  kilkanaście  bibliotek na Kresach. Dostarczając książki do naszych rodaków na Kresach wzmacniamy ich więź z Polską” – mówi Bogdan Biniszewski – fundator i koordynator akcji.

Dotychczas książki były dostarczane do ośrodków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i na Syberię. W tym roku, z powodu napiętej sytuacji politycznej, książki nie trafiły na Białoruś. „Na Syberii Polacy są lubiani i wiele ośrodków chciałoby utrzymywać kontakty z Polakami. Dostarczanie książek tam jest dużym wyzwaniem, bo musimy dostarczać je samolotem, stąd nasze możliwości są ograniczone – mówi Bogdan Biniszewski. „Nic jednak nie odda radości z faktu, kiedy osoby o azjatyckich rysach twarzy wyjaśniają nam w rozmowie, że płynie w nic polska krew zesłańców” – dodaje Biniszewski.         

Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in.  Fundacji PZU, która wspiera akcję od samego początku, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Miasta Grodzisk Mazowiecki i wielu osób prywatnych.

„Pomoc Polakom na Wschodzie jest naszym obowiązkiem. Ośrodki, którym pomagamy, zrzeszają ponad 20 tysięcy Polaków, w tym ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, aby z przekazanych książek mogli czerpać wiedzę nauczyciele, studenci i uczniowie,” – podsumowuje siódmą już edycję  akcji fundator i koordynator projektu, Bogdan Biniszewski. Chcielibyśmy kontynuować akcję w kolejnych latach, ale to wszystko zależy od sponsorów” – dodaje koordynator.

 

*****

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lwowa i Kresów jest otwarte dla zwiedzających. Przedsięwzięcia i dorobek Fundacji jest regularnie zamieszczany na stronie www.muzeumlwowa.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.