Książki dla Polaków na Wschodzie
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła siódmą edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w kolejne 1,5 tys. polskich książek.
Akcja trwa od 2014 roku. W tym czasie Fundacja zakupiła, zebrała i dostarczyła do polskich ośrodków na Wschodzie prawie 20 tys. egzemplarzy książek. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyposaża polskie ośrodki na Kresach w nowe książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii i literatury polskiej. „Akcja jest już na tyle rozpoznawalna, że nowe ośrodki zgłaszają się do nas z prośbą o dostarczenie im książek. Założyliśmy już kilkanaście bibliotek na Kresach. Dostarczając książki do naszych rodaków na Kresach wzmacniamy ich więź z Polską” – mówi Bogdan Biniszewski – fundator i koordynator akcji.
Dotychczas książki były dostarczane do ośrodków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i na Syberię. W tym roku, z powodu napiętej sytuacji politycznej, książki nie trafiły na Białoruś. „Na Syberii Polacy są lubiani i wiele ośrodków chciałoby utrzymywać kontakty z Polakami. Dostarczanie książek tam jest dużym wyzwaniem, bo musimy dostarczać je samolotem, stąd nasze możliwości są ograniczone – mówi Bogdan Biniszewski. „Nic jednak nie odda radości z faktu, kiedy osoby o azjatyckich rysach twarzy wyjaśniają nam w rozmowie, że płynie w nic polska krew zesłańców” – dodaje Biniszewski.
Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. Fundacji PZU, która wspiera akcję od samego początku, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Miasta Grodzisk Mazowiecki i wielu osób prywatnych.
„Pomoc Polakom na Wschodzie jest naszym obowiązkiem. Ośrodki, którym pomagamy, zrzeszają ponad 20 tysięcy Polaków, w tym ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, aby z przekazanych książek mogli czerpać wiedzę nauczyciele, studenci i uczniowie,” – podsumowuje siódmą już edycję akcji fundator i koordynator projektu, Bogdan Biniszewski. Chcielibyśmy kontynuować akcję w kolejnych latach, ale to wszystko zależy od sponsorów” – dodaje koordynator.
*****
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lwowa i Kresów jest otwarte dla zwiedzających. Przedsięwzięcia i dorobek Fundacji jest regularnie zamieszczany na stronie www.muzeumlwowa.pl.

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.