Komunikaty PR

Kultowe urządzenia codziennego użytku na gaz

2021-12-13  |  15:00
Do pobrania Plik Word ( 0.02 MB )

Kultowe urządzenia codziennego użytku na gaz

Od ponad 200 lat gaz jest podstawowym źródłem energii w gospodarstwach domowych. Choć od początku XX wieku nieco ustępuje miejsca prądowi, długo był uznawany za synonim luksusu i innowacyjności. Wiele urządzeń gazowych do dziś jest obecna w naszym najbliższym otoczeniu. Równie dużo istnieje dzięki ich gazowym prototypom. Przyjrzyjmy się wybranym kultowym rozwiązaniom, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie.

Kuchenka

Już w 1802 roku Austriak Zachäus Winzler wykorzystał gaz do ogrzewania swojego domu. Aby móc za jego pomocą również gotować, doprowadził go także do kuchni. Na początku XIX wieku nie udało mu się jednak spopularyzować kuchenki gazowej, ani znaleźć sponsora do masowej produkcji. Większe możliwości wykazała kuchenka, którą w 1826 roku zaprojektował Anglik James Sharp, pracownik gazowni w Northampton. Był to pionowy piecyk z haczykami u góry, na których zawieszało się mięso na pieczeń, z kręgiem palników na dole. Pierwsze egzemplarze kuchenki pojawiły się na rynku w 1834 roku. Mimo początkowych sukcesów, Sharp nie zdecydował się jednak na uruchomienie masowej produkcji. Przełomem była wizyta lorda Fredericka Spencera w domu wynalazcy. Arystokrata zażyczył sobie lunchu przygotowanego na gazie. Wówczas Sharp zrozumiał jak wielki potencjał ma jego wynalazek. Już w 1836 roku założył fabrykę zatrudniającą 35 robotników, dzięki czemu produkcja kuchenek ruszyła pełną parą. Z czasem stała się podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. I jest tak do dziś.

Ekspres do kawy

Pierwsza maszyna przypominająca ekspres do kawy pojawiła się już w roku 1855 w Paryżu. Jednak prawdziwy ekspres kawowy zasilany gazem skonstruował w 1884 roku włoski hotelarz i restaurator Angelo Moriondo. Urządzenie miało ogromne rozmiary, składało się z dwóch zbiorników na wodę i kawę. Maszyna mogła zaparzyć dziesięć filiżanek kawy w ciągu zaledwie dwóch minut. Według relacji klientów kawa była bardzo intensywna, aromatyczna i miała charakterystyczną jasnobrązową piankę. Ciekawostką jest to, że Moriondo nigdy nie skomercjalizował swojego projektu, ani nie postawił na masową produkcję. Prawdopodobnie dlatego dziś nie jest postacią powszechnie znaną.

Lodówka absorpcyjna

W 1856 roku australijski drukarz James Harrison opracował i opatentował projekt pierwszej chłodziarki absorpcyjnej, która wykorzystywała mechanizm przechodzenia ciekłego amoniaku w stan gazowy na skutek podgrzania palnikiem gazowym. Mimo że był wynalazcą amatorem, lodówki od razu weszły do masowej sprzedaży. Dwadzieścia lat później niemiecki inżynier i wynalazca, profesor dr Carl von Linde udoskonalił ten projekt. W 1895 roku opracował własną metodę skraplania gazów, zaś dziesięć lat później założył koncern Linde AG zajmujący się gazami technicznymi. Przenośne lodówki na gaz są dziś nadal popularne m.in. w kamperach turystycznych.

Suszarka do włosów

Mało kto wie, że nie byłoby współczesnej suszarki do włosów, gdyby nie francuski fryzjer Alexandre-Ferdinand Godefroy. W 1886 roku na potrzeby swojego paryskiego salonu skonstruował pierwszą suszarkę. Była stacjonarna i zasilana gazem. Składała się z masywnego piecyka połączonego z rurą, przez którą gorące powietrze płynęło do sztywnej kopuły otaczającej głowę klientki. Innowacyjny fryzjer po odłączeniu piecyka używał stacjonarnej suszarki także do mycia głowy klientek oraz jako stojak na peruki. Swój pomysł na suszarkę Godefroy opatentował w 1888 roku w amerykańskim Missouri, gdzie zamieszkał. Jego wynalazek stał się inspiracją dla przyszłych twórców elektrycznych suszarek, które zawładnęły kobiecym światem. Warto dodać, że na rynku nadal z powodzeniem są obecne domowe oraz przemysłowe suszarnie ubrań na gaz.

Żelazko

Trudno jednoznacznie ustalić wynalazcę żelazka na gaz, gdyż historia prasowania sięga IV wieku p.n.e. i przez setki lat urządzenie to było zasilane tradycyjnymi nośnikami energii np. węglem, metalami, brykietem, benzyną, spirytusem. Pierwsze żelazko oficjalnie opatentowano dopiero w 1862 roku w USA. Już rok później w niemieckiej Wirtembergii powstała firma GROSSAG, która szybko stała się największym eksporterem żelazek na całym świecie. W tym czasie wielu producentów w USA, Francji, Austrii, Niemczech oprócz typowych wówczas żelazek kumulacyjnych, z duszą i węglowych, zaczęło produkować żelazka ogrzewane gazem. Co ciekawe, do dziś żelazka zasilane gazem LPG (oraz lodówki i kuchenki) są bardzo popularne w Indiach.

Lampa gazowa

Pierwszą lampę gazową do oświetlenia mieszkania zastosował w 1792 r. Szkot Sir William Murdoch. Była to rurka metalowa, u wylotu której spalał się gaz pochodzący z retorty – urządzenia, w którym ogrzewany bez dostępu powietrza węgiel uwalniał gaz. Kolejne udoskonalenia polegały na wprowadzeniu palnika motylkowego, zmodyfikowanego palnika Arganda oraz przede wszystkim tzw. koszulki Auera – bawełnianej siatki nasączonej torem i cerem, która podgrzana zaczynała świecić pięknym, białym światłem. Od początku XIX wieku latarnie gazowe pojawiają się na ulicach największych miast Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej. Z czasem oświetlenie gazowe zostało zastąpione przez oświetlenie elektryczne. Dziś lampy gazowe na niewielką skalę nadal są używane do oświetlania ulic w niektórych miastach, częściej jednak są wykorzystywane do oświetlania ogrodów lub w celach turystycznych.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronach Wirtualnego Muzeum Gazownictwa  www.wmgaz.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.