LaChapelle w DESA Unicum
Na żywo. Bez cenzury. Imponujące, kontrowersyjne dzieło jednej z największych gwiazd światowej fotografii, Davida LaChapella, już 16 kwietnia zobaczyć będzie można w DESA Unicum. Najsłynniejszy uczeń Andy'ego Warhola, fotograf sław, takich jak David Beckham czy Britney Spears, inspirujący się malarstwem Michała Anioła, zabierze nas w surrealistyczną podróż nawiązującą do biblijnego potopu.
1978 rok. To wtedy wszystko się zaczęło. 15-letni David LaChapelle, prześladowany w szkole za homoseksualizm, uciekł z domu z Karoliny Północnej do Nowego Jorku. Gdyby nie tak dramatyczna decyzja, być może nigdy nie zacząłby pracy jako barman w słynnym Studio 54, w którym spotykała się cała ówczesna bohema artystyczna miasta. W wieku 17 lat poznał Andy'ego Warhola. Starszy artysta zaproponował fotografowi pracę dla magazynu „Interview”. Stopniowo jego zdjęcia zaczęły pojawiać się na okładkach najważniejszych czasopism. I tak rozpoczęła się jego oszałamiająca kariera.
Twórczości Davida LaChapelle’a nie da się pomylić z żadną inną fotografią. Kontrowersyjna, szeroko komentowana i uwielbiana na całym świecie. Artysta, garściami czerpiący z pop-artu i kultury popularnej szybko stał się jednym z najpopularniejszych fotografów współczesnych. Przez wiele lat działał jako fotograf komercyjny, pracujący przy słynnych kampaniach reklamowych, na przykład przy głośnej reklamie Diesla z dwoma całującymi się marynarzami. Portretował celebrytów znanych z pierwszych stron gazet w kontrowersyjnych pozach i sytuacjach. Nakręcił wiele teledysków do znanych przez wszystkich hitów – stworzył oprawę wizualną między innymi do piosenek Jennifer Lopez czy Amy Winehouse. Jego fotografie prezentowane były w takich magazynach jak „Vogue” czy „Vanity Fair”, a jego dzieła wystawiano w największych instytucjach kultury w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie.
Artysta tworzy również w sferze fotografii artystycznej. Jego prace to w dużej mierze dzieła zaangażowane, przedstawiające problemy i krytykę wobec współczesnego świata. Prezentowane w DESA Unicum dzieło „Deluge” pochodzi z serii prac powstałych w latach 2006-2009. LaChapelle inspirował się freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. „Deluge” okazało się punktem zwrotnym w twórczości artysty. Była to jedna z pierwszych okazji do stworzenia zdjęć poza konwencją fotografii komercyjnej, do której był tak przywiązany przez dużą część zawodowej aktywności. „Deluge” to metafora upadku tradycyjnych wartości i krytyka konsumpcjonizmu. Przedstawienie obrazuje uciekających przed katastrofą powodzi ludzi w różnym wieku. Klasyczna kompozycja została zestawiona z elementami znanymi nam z popkultury i jest współczesną odpowiedzią na uniwersalne problemy.
Na wystawie i aukcji pojawią się również prace takich wybitnych twórców fotografii jak Natalia LL, Ewa Partum, Witkacy i Teresa Tyszkiewicz. Druga część wystawy i aukcji poświęcona jest z kolei fotografiom prezentującym gwiazdy, sławy i osobowości. Wśród nich m.in. zjawiskowa Marilyn Monroe w obiektywie Miltona H. Greene’a, a także zdjęcia prezentujące Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Sophię Loren, Naomi Campbell, Micka Jaggera czy George'a Clooneya.
22 kwietnia prace zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna: 16-22 kwietnia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna: 22 kwietnia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/fotografia-kolekcjonerska-klasyka-i-awangarda-artystyczna-rp1k/
Wystawa Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości: 16-22 kwietnia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości: 22 kwietnia 2021, godz. 20.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/fotografia-kolekcjonerska-gwiazdy-slawy-osobowosci/
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.