Lato pełne sztuki
Aż sześć wyjątkowych wystaw można zobaczyć w lipcu przy Pięknej 1A, w DESA Unicum. Pojawią się magiczne pejzaże Włodzimierza Terlikowskiego i pełne letnich barw dzieła Rafała Malczewskiego. Prawdziwym wydarzeniem będzie wystawa onirycznych dzieł słynnego litewsko-polskiego grafika Stasysa Eidrigevičiusa. Wszystkie prezentowane na wystawach prace wylicytować można z domu, na aukcjach online.
Anglia, Hiszpania, Francja i Włochy, Indie, Australia, Nowa Zelandia czy północna Afryka. To tylko niektóre z miejsc, jakie odwiedził Włodzimierz Terlikowski. Wszystkie podróże skrupulatnie dokumentował na swoich obrazach. W 1911 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, stając się ważną postacią w życiu polskiej kolonii artystycznej nad Sekwaną. Prace tego twórcy z grona École de Paris znajdują się licznych kolekcjach publicznych we Francji. Na wystawie „Włodzimierz Terlikowski. Magik ze szpachlą” zobaczyć można ponad dwadzieścia wyjątkowych dzieł tego malarza. Wśród nich znalazły się martwe natury i pejzaże ukazujące odległe zakątki świata. Jednym z nich jest orientalistyczny pejzaż z Fezu, marokańskiego miasta, które artysta odwiedził w młodości. Wystawa zakończy się 20 lipca.
Prawdziwą okazją dla koneserów pejzaży będzie też wystawa malarstwa Rafała Malczewskiego, którą oglądać można w dniach 15-29 lipca. Artysta wiedzę i umiejętności czerpał z doświadczeń swojego ojca – kanonicznego dziś malarza i wizjonera modernizmu – Jacka Malczewskiego, z którym łączyła go bliska relacja. Pomimo tego Rafał Malczewski to artysta na wskroś oryginalny, który stworzył swój własny, niepowtarzalny sposób ukazywania rzeczywistości. Malował pejzaże, posługując się jednorodnymi płaszczyznami i lśniącymi, żywymi barwami. Był poetyckim realistą. Dowodem na to jest choćby obraz „Prom” ukazujący taflę wodną w niesamowitych odcieniach czerwieni.
Z kolei prace Stasysa to współczesne, świeckie ikony przepełnione atmosferą surrealizmu. Na jego obrazach groteska miesza się z ironią. Stasys jest mistrzem łączenia elementów realistycznych z fantazją dziecka. Przedstawia ludzi będących równocześnie zwierzętami lub drzewami. Popularne przedmioty zmieniają swoją skalę i stają się przedmiotami magicznymi. Prawdziwym fenomenem są jego plakaty przedstawiające smutne postaci o dużych głowach i okrągłych jak guziki oczach. Malując i rysując przez lata właściwie jedną postać, Stasys stwarza ją za każdym razem na nowo. Każdej wersji nadaje jej własny charakter i osobowość. Dzieła artysty zobaczyć można będzie można od 20 lipca.
Ponadto na wystawie „Dzikość i ekspresja” (do 15 lipca) zobaczyć można będzie wyjątkowe, przepełnione emocjami prace polskich twórców takich jak Zdzisław Nitka, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak, Jarosław Modzelewski, Ryszard Grzyb czy Jacek Sroka.
Następna ekspozycja „Letni podwieczorek” to prezentacja unikatowego rzemiosła, które zlicytowane będzie 27 lipca. Znajdą się na niej wyjątkowe obiekty wybitnych projektantów szkła takich jak m.in. Zbigniew Horbowy. Zobaczyć można będzie unikatowe karafki, dzbany czy kieliszki idealne na spotkanie w gorący wieczór. Program letnich wystaw na Pięknej 1A zamyka intrygująca podróż do przeszłości – „Propaganda i socrealizm”. Przedstawione na niej obiekty przypomną o minionej epoce przepełnionej duchem klasy robotniczej.
Podczas trwania wszystkich wystaw na stronie internetowej Domu Aukcyjnego DESA Unicum licytować można prezentowane na nich obiekty.
desa.pl/pl/aukcje/
bid.desa.pl/
Wystawa „Dzikość i ekspresja”, 1-15 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Wystawa „Włodzimierz Terlikowski. Magik ze szpachlą”, 1-20 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Wystawa „Stasys Eidrigevičius”, 20 lipca – 3 sierpnia 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Wystawa „Propaganda i socrealizm”, 8-22 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Wystawa „Rafał Malczewski. Z lotu ptaka”, 15-29 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Wystawa „Letni podwieczorek”, 13-27 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.