Letnia Młoda Sztuka
Kolejna, letnia odsłona cyklu Młoda Sztuka to prawdziwa feeria barw, kształtów, niesamowitych, bajkowych światów. To obrazy, obok których nie da się przejść obojętnie. Ponad 50 wyjątkowych obiektów oglądać można do 30 lipca na wystawie w DESA Unicum. Pojawią się prace młodych, najzdolniejszych twórców takich jak Teresa Legierska, Grzegorz Skrzypek czy znany już szerokiej publiczności Adam Wątor.
Artysta, który stworzył własny, malarski świat, iskrzącą się barwami tajemniczą cywilizację. Taka jest właśnie praca Grzegorza Skrzypka „W oczekiwaniu na mandarynkowe słońce”. Twórca zasłynął m.in. z malarskiego przedstawienia Koniostworów. Na obrazie prezentowanym w DESA Unicum artysta przedstawił wizję tajemniczych, intrygujących zwierząt. Świat stworów Skrzypka to taki, w którym on sam stara się decydować, kto zagra główną rolę, a kto będzie tylko ozdobnikiem, detalem, być może pięknym, ale nie najważniejszym. Dla artysty liczy się ogólne wrażenie. Z jego malarskiej rzeczywistości przebija niebywała radość tworzenia, która jak magnes przyciąga widzów. Wyjątkowe dzieło Grzegorza Skrzypka wylicytować można będzie już 30 lipca.
Przesycony symboliką jest z kolei obraz Teresy Legierskiej „Migotanie wiary”. Widz, patrząc na obraz, ma wrażenie, że cała jego powierzchnia drga. Na obrazie artystka umieściła dużą liczbę małych postaci. Każda z nich trzyma polską flagę. To wszystko pulsuje w oczach odbiorcy i tworzy wrażenie przestrzeni, którą trudno objąć. Całość daje poczucie ciepła, wspólnoty, przebijającą się wiarę w lepsze. Legierska oszczędnie posługuje się kolorem, jednak stara się wydobyć z niego jak najwięcej. Błękit, który dominuje w jej pracy, symbolizuje wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość. Jak mówi sama artystka, obraz nie jest polityczny, ale ma za zadanie pokazywać właśnie te wartości. Całą kompozycję zamyka wizerunek dwóch dziewczynek. Ich zamyślone buzie, bliskość i błękitne sukienki reprezentują uczucia również pozostałych osób znajdujących się na obrazie.
Niezwykle intrygującą pracą jest również dzieło Zuzanny Jankowskiej „Algorytm na miłość”. Twórczość tej artystki charakteryzuje graficzny realizm osadzony w geometrii. Najczęściej przedstawia wizerunki zwierząt, ludzi oraz rzeźb. W swoich pracach nawiązuje do popkultury, emocji, symboliki. Często w humorystyczny, ale też ironiczny sposób ukazuje otaczającą nas rzeczywistość. Taki właśnie jest prezentowany w DESA Unicum obraz. Przedstawia dwie rzeźby, korzystające z popularnej aplikacji randkowej. Zuzanna Jankowska zajmuje się grafiką komputerową oraz malarstwem. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.
Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Przemysława Wójciaka, Małgorzaty Rusieckiej czy Filipa Moszanta. 30 lipca zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 16-30 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 30 lipca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-6afn/

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.