Lipiec pełen sztuki
Takiego lata jeszcze nie było. Lipiec w tym roku pełen będzie niesamowitej sztuki. Na aż 9 wystawach w DESA Unicum zobaczyć będzie można twórczość m.in. Rafała Olbińskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, a także plakaty filmowe czy kolekcję unikatowej ceramiki. Wszystkie obiekty licytowane będą na aukcjach online.
Serię wakacyjnych wystaw rozpoczyna ekspozycja dzieł młodych artystów. Na ekspozycji pojawi się ponad 80 prac takich twórców jak Adam Wątor, Adelajda Kot, Małgorzata Pabis czy Małgorzata Rusiecka, która tworzy minimalistyczne i wyraziste obrazy o głęboko symbolicznym znaczeniu. Na jej płótnach pojawiają się kobiece sylwetki często opowiadające historie zaczerpnięte z kultury i literatury. Obiekty oglądać można do 6 lipca, w ten sam dzień pójdą pod młotek.
Kolejna ekspozycja poświęcona zostanie inkografiom Rafała Olbińskiego. Artysta ten jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców, a jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynował i nadal inspiruje intelektualną ciekawość wielbicieli z całego świata. Wystawa potrwa do 12 lipca. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również pokaz dzieł epoki XIX wieku. Pojawi się na niej ponad trzydzieści kompozycji malarskich i rysunkowych. To obrazy przedstawiające sceny historyczne „ku pokrzepieniu serc”, kameralne portrety, szkicowe studia odkrywające tajemnice warsztatu największych twórców m.in. Januarego Suchodolskiego, Bronisława Abramowicza (ucznia Jana Matejki), Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego i Władysław Podkowińskego. Wystawa potrwa do 14 lipca.
Nie zabraknie wystaw poświęconych takim twórcom jak Jan Lebenstein czy Victor Vasarely. Lebenstein uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając do niej elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. Zilustrował m.in. „Folwark zwierzęcy” George'a Orwella i kilka ksiąg biblijnych. Tworzył pejzaże miejskie, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. Z kolei Victor Vasarely to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki op-artu. Na wystawie pokazane zostaną jego hipnotyzujące grafiki. Pierwsza wystawa potrwa od 2 do 16 lipca, druga od 5 do 19 lipca.
Będzie również coś dla miłośników designu. Zaprezentowane zostaną serwisy porcelanowe i ceramiczne, powstałe w polskich wytwórniach m.in. w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Kole, Pruszkowie i Włocławku. To projekty m.in. Wincentego Potackiego, Jana Sowińskiego, Edmunda Ruszczyńskiego i Jana Kwinty czy Wacława Górskiego. Ciekawostką będą XIX i XX wieczne filiżanki z rosyjskich fabryk porcelany Kuzniecowa i Gardnera oraz Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. Licytować je można do 23 lipca.
Wyjątkowa okazja czeka na wielbicieli kinematografii. Obejrzeć będą bowiem mogli wystawę plakatu filmowego. To dzieła obejmujące kilka dekad twórczości takich kultowych artystów jak Waldemar Świerzy, Andrzej Pągowski, Jakub Erol, Mieczysław Wasilewski, Andrzej Klimowski, Jan Sawka, Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec, Maciej Hibner czy Roman Cieślewicz. Zobaczyć można będzie także dzieła uwielbianego przez publiczność Edwarda Dwurnika czy wystawę tematyczną, której motywem przewodnim jest lato na wsi.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Wystawy prezentowane będą w DESA Unicum przy Pięknej 1A w Warszawie. Oglądać je można od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty od 11 do 16.
Dzieła licytować można będzie na aukcjach online. Wśród takich licytacji znajdą się również aukcje prezentujące prace rodziny Młodożeńców, design według projektu Zdzisława Horbowego czy komiks i ilustracja, na której pojawią się m.in. dzieła Bogusława Polcha z serii „Funky Koval. Bez oddechu”. Wylicytować można będzie również perypetie miejskie „Tytusa, Romka i A’Tomka”. Dynamiczną akcję odnajdziemy z kolei na planszach „Spider-Mana” czy „Punishera”.
Licytować można będzie przez stronę domu aukcyjnego oraz aplikację DESA Unicum. Została ona przygotowana tak, aby proces aukcyjny można było łatwo przeprowadzić za pomocą urządzenia mobilnego w każdym miejscu na świecie. Za jej pomocą można przeglądać obiekty z nadchodzących oraz archiwalnych aukcji, śledzić historię swoich zleceń i licytacji. Możemy również obserwować ulubionych artystów i ich dzieła. Licytowanie obiektów na aukcjach DESA Unicum jest niezwykle proste.
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/
Młoda Sztuka
25-06.2021-6.07.2021
Rafał Olbiński
28.06.2021-12.07.2021
Malarstwo XIX wieku
30.06.2021-14.07.2021
Rops/Lebenstein
02.07.2021-16.07.2021
Victor Vasarely. Grafika
5.07.2021-19.07.2021
Filiżanki i serwisy
9.07.2021-23.07.2021
Wsi spokojna, wsi wesoła
12.07.2021-26.07.2021
Polska w obrazach Edwarda Dwurnika
14.07.2021-28.07.2021
Plakat. Film amerykański
23.07.2021-06.08.2021
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.