Magia Świąt w dobie pandemii. Akademia Elfów Świętego Mikołaja
Choinka pełna bombek i światełek, ciepły ogień w kominku i rodzinna, magiczna atmosfera – właśnie z tym kojarzy się nam Boże Narodzenie w Polsce. W tym roku, ze względu na ograniczenia, wielu z nas zostanie w domu i nie będzie można odwiedzić swoich najbliższych. Magia Świąt jest zagrożona, a tymi, którzy ucierpią najbardziej, są dzieci.
Jak pokazują badania CBOS[1] z 2019 roku, niezależnie od osobistej religijności i przekonań co do istoty świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach podtrzymywane są świąteczne tradycje i zwyczaje. Niezmiennie od lat powszechnie praktykowane jest wzajemne składanie sobie życzeń (99%) oraz dzielenie się opłatkiem (98%). Na tym samym poziomie utrzymuje się spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw (98%) i ubieranie choinki (97%). Jak wskazują więc te badania – Polacy i Polki lubią praktykować bożonarodzeniowe rytuały. Okres Świąt jest szczególnie ważny dla dzieci – to wtedy spędzają czas ze swoimi rodzinami, otrzymują i wręczają prezenty oraz przygotowują specjalne potrawy. Jak więc stworzyć tę niezwykłą atmosferę w dobie pandemii?
– Chętnie wspieramy organizacje, które pomagają budować relacje w Rodzinach, pokazując, że czas spędzony wspólnie jest wartościowy i może być świetną zabawą. Fundacja Zwalcz Nudę podsuwa Rodzinom rozwiązania i pomysły, dzięki którym uniknąć można nie tylko nudy, ale też problemów w rodzinnych relacjach – kreatywne, zespołowe gry wzmacniają poczucie rodzinnej wspólnoty, uczą empatii, zbliżają członków, ułatwiają im wzajemną komunikację, co w tym trudnym czasie jest szczególnie ważne. Cieszymy się, że dzięki Konkursowi „Po pierwsze Rodzina” mamy szansę wspierać takie działania organizacji, które mają na celu wsparcie i promocję Rodzin – podkreśla Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Demograficznej, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.
Przygotujmy Święta wspólnie!
Pandemia sprawiła, że większość naszych działań przeniosła się do Internetu. Warto skorzystać z narzędzi, jakie daje, także w ramach przygotowań do Świąt. Pieczenie pierniczków wspólnie przez babcię i wnuków czy lepienie wigilijnych uszek online? Czemu nie! Na pewno doświadczona babcia będzie mogła udzielić ważnych rad, a dzieci nauczą się samodzielnie przygotowywać potrawy. Robienie dekoracji świątecznych również jak najbardziej może odbywać się przez Internet – dzięki czemu spędzimy czas z tymi, którzy w tym roku zostają w domu.
Bez odwiedzania rodziny i dalekich świątecznych podróży również można obchodzić Boże Narodzenie. Z rodzicami, rodzeństwem i domownikami można bez przeszkód kultywować bożonarodzeniową tradycję. W Internecie znajduje się mnóstwo poradników, jak przygotowywać ozdoby na choinkę czy potrawy wigilijne. Kilka pomysłów na bombki, pierniki, barszcz z uszkami czy tradycyjny makowiec dzieci i rodzice odnajdą na stronie Fundacji Zwalcz Nudę: www.zwalcznude.pl/swieta-online. Instrukcje zawierają bardzo proste wskazówki. To rodzinne przepisy do wspólnego przygotowania. Warto się zainspirować i spróbować stworzyć coś samemu! A później można pobuszować po Internecie i znaleźć coś jeszcze innego.
„ –Fundacja Zwalcz Nudę działa od 2013 roku i naszym priorytetem przy organizacji wydarzeń zawsze było wspólne, rodzinne i kreatywne spędzanie czasu. W tym roku stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem – jak spędzać czas wspólnie, kiedy jesteśmy zamknięci, w izolacji? Zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym ten problem jest szczególnie istotny. Dlatego proponujemy, żeby domownicy razem przyszykowali się do Świąt, piekąc pierniczki czy robiąc ozdoby choinkowe. Mogą korzystać z mnóstwa poradników, które m.in. umieściliśmy również na stronie www.zwalcznude.pl. Magiczną atmosferę w tym roku na pewno uratuje też udział w naszej Akademii Elfów Świętego Mikołaja, czyli grze online dla dzieci” – mówi Krystyna Radkowska, prezeska Fundacji Zwalcz Nudę.
Akademia Elfów Świętego Mikołaja
Tegoroczna gra rozgrywa się wokół pandemii, a także uratowania sań Świętego. Mikołaj wraz ze swoimi reniferami, elfami i pomocnikami utknął na biegunie północnym – niestety koronawirus nie oszczędził jego ekipy. Ze względu na to, że przygotowania do Bożego Narodzenia będą w części zdalne, może zabraknąć energii świątecznej, która napędza sanie. Dzieci z całego świata, w tym z Polski, stanęły przed nie lada wyzwaniem – muszą uratować święta i sanie Mikołaja! Podczas Akademii Elfów Świętego Mikołaja, czyli specjalnej, bezpłatnej gry świątecznej dzieci będą miały okazję zmierzyć się ze specjalnie przygotowanymi zadaniami i wyzwaniami. Animatorzy i animatorki z Fundacji Zwalcz Nudę w rolach śnieżynek, mikołajek, elfów i Świętego Mikołaja stanęli na wysokości zadania i – mimo pandemii i obostrzeń z nią związanych – szykują moc atrakcji. Całość odbędzie się w Internecie. Żeby pomóc w logistyce wykonywania zadań, dla każdej drużyny przygotowano paczkę, z potrzebnymi materiałami do wykonania zadań. Rodzice odbiorą paczki z materiałami w ciągu tygodnia przed grą. Zadania będą udostępniane na specjalnych grupach na Facebooku, w których dzieci będą mogły pokazać swoje prace Mikołajowi – na bieżąco. W otrzymanych paczkach nie zabraknie również upominków dla najmłodszych, którzy po ukończeniu gry będą prawdziwymi uczniami i uczennicami Akademii Elfów Świętego Mikołaja – co zostanie potwierdzone pięknym dyplomem 3D.
Akademia Elfów Świętego Mikołaja odbędzie się w 2 weekendy grudnia – 5, 6, 19 i 20 grudnia. Gry odbywające się 6 i 20 grudnia w godzinach 13:00-16:00 są współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z projektu Po Pierwsze Rodzina. Więcej informacji oraz zapisy na https://zwalcznude.pl/elfy
[1] Więcej informacji na: www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_164_19.PDF

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.