Komunikaty PR

Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze

2020-05-04  |  14:00
Biuro prasowe

Przedstawiali na nich swoje rodziny, ukochanych i przyjaciół. To właśnie portrety są najbardziej intymnymi dziełami wybitnych twórców. Kilka wyjątkowych prac pójdzie pod młotek 14 maja podczas aukcji Sztuka Dawna. Prace na Papierze”. Wśród nich znajdzie się  dwustronne dzieło Jacka Mierzejewskiego oraz rysunek autorstwa Witkacego inspirowany jego twórczością fotograficzną. W DESA Unicum wylicytować można będzie również zbiór prac jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów, Juliana Fałata. Wszystkie prezentowane dzieła oglądać można na stronie internetowej.

 

Julian Fałat, kojarzony głównie z przedstawianiem krajobrazów i scen z polowań, był również wybitnym portrecistą. Wizerunki ludzi tworzył od zarania swojej twórczości w latach 80. XIX stulecia. To technika akwarelowa dawała Fałatowi możliwość dynamicznej pracy i uchwycenia unikalnych, przemijających z chwilą cech portretowanego modela. O artyście mówiono „wrażeniowiec”. Pomimo trudnej sytuacji finansowej uczęszczał do renomowanych  uczelni artystycznych w Zurychu, Monachium i we Lwowie. Przez 10 lat był także nadwornym malarzem cesarza Niemiec Wilhelma II. W DESA Unicum zobaczyć można wyjątkowy portret Władysława Nowotarskiego, przyjaciela artysty. Nowatorski był społecznikiem, ale również malarzem i jednym ze współtwórców Muzeum Ziemi Żywieckiej. Drugą wyjątkową pracą Fałata jest portret jego dzieci z niańką z 1906 roku.  Fałat miał dwóch synów Lucjana i Kazimierza, oraz córkę Helenę. Cała trójka próbowała swoich sił w malarstwie. Kazimierz wzięty do niewoli podczas wojny przez aliantów osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie obok malowania glinianych figurek zajmował się malarstwem pejzażowym. Lucjan zmarł przedwcześnie i nie zdążył rozwinąć swojego artystycznego talentu, z kolei Helena podjęła naukę w Prywatnej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet w Krakowie, ale jako dojrzała kobieta zajmowała się głównie pośrednictwem w sprzedaży prac swojego ojca.

 

Prawdziwie unikatowym dziełem jest z kolei praca Jacka Mierzejewskiego. Artysta wywodził się z rodziny szlacheckiej, jednak przez cały okres krótkiego życia zmagał się z problemami finansowymi oraz nieuleczalnymi wówczas chorobami – astmą i gruźlicą. Zmarł w wieku 40 lat. Artysta pozostawił po sobie jednak bogactwo i różnorodność myśli artystycznej. Inspirował się równocześnie kubizmem, secesją czy sztuką Paula Cezanne’a. W DESA Unicum zaprezentowane zostanie jego dzieło, na którym ukazał pogrążone w melancholii modelki wsparte na złożonych dłoniach. „Portret żony (Recto) / Szkic portretu kobiety-Wandy Wolffowej-Łaszczukowej (Verso)” to dwustronna praca, która ukazuje jego niezwykłe umiejętności i niepowtarzalny styl. Twórca w swoich dziełach  w sposób niezwykły potrafił zaakcentować nastrój spokoju, otoczonego mgłą tajemnicy. Tym samym Mierzejewski niewątpliwie należy  do prekursorów nurtu neoklasycznego polskiej sztuki XX wieku.

 

Z kolei Witkacy zasłynął z założonej w 1924 roku instytucji artystycznej „Firma Portretowa Stanisława Ignacego Witkiewicza”. Jednak artysta już dużo wcześniej wykonywał zarówno eksperymentalne portrety fotograficzne, jak i malowane olejami czy rysowane węglem podobizny. Monochromatyczne prace  pokrywają się z oryginalnym językiem jego fotografii. Portrety tworzone węglem charakteryzuje ciasne kadrowanie i charakterystyczne rozmycie obrazu. Jedną z tego typu prac jest wyjątkowy portret Stefanii Jaworskiej z Klemensiewiczów, która to należała do bliskiego grona przyjaciół artysty. Wylicytować go można będzie na nadchodzącej aukcji „Sztuka Dawna. Prace na Papierze”. Witkacy do podkreślenia sensualnej oraz mrocznej natury kobiety używał ekspresyjnej, lecz miękkiej kreski. Skalę barw zawęził do czerni i bieli. Prezentowana na majowej aukcji praca w sposób wyjątkowy oddaje zmysłowy nastrój bijący z oblicza modelki.

 

Pod młotek pójdą również prace innych, wybitnych twórców sztuki dawnej m.in. Bolesława Cybisa, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Podczas aukcji licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję 14 maja  za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

Aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze: 14 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dawna-prace-na-papierze-vek0/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Prace na Papierze. Sztuka Dawna Biuro prasowe
2020-11-25 | 12:00

Prace na Papierze. Sztuka Dawna

To prace na papierze autorstwa najważniejszych polskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Nikifor, Artur Grottger, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.
Kultura Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji
2020-11-24 | 15:00

Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji

  Dzieła sztuki drożeją w kryzysie - kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji.  Rynek dzieł sztuki nie wyhamował w ostatnich miesiącach, a niektórym
Kultura Portret Tamary Łempickiej na aukcji
2020-11-24 | 01:00

Portret Tamary Łempickiej na aukcji

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.