Komunikaty PR

Marcowa aukcja Art Outlet

2020-03-16  |  19:00
Biuro prasowe

„Kobiety Dwurnika” to tak naprawdę kilka fragmentów płótna, które powstały w wyniku rozczłonkowania na kawałki obszernego obrazu. Malarz pociął go własnoręcznie, na oczach zdziwionych widzów. Miało to miejsce w warszawskiej galerii Raster w grudniu 2003 roku. Akcja malarza miała charakter nieco prześmiewczy, a jednocześnie dojmująco dosłowny. Każdy z widzów mógł nabyć jedną lub więcej części dzieła. Także tematyka płótna wzbudzała kontrowersje – przedstawia ona bohaterki licznych romansów Edwarda Dwurnika. 

 

Inną interesującą pracą, która pojawi się na aukcji będzie „Reflection IV-Red” autorstwa Richarda Anuszkiewicza zwanego „czarodziejem op-artu”. To monumentalnych rozmiarów abstrakcyjne przedstawienie na płycie składa się z cienkich linii zestawionych z płaszczyznami czystego koloru. Artysta tworzył w ten sposób kontrasty temperaturowe i fakturowe. Jego prace znalazły się na niezwykle ważnej wystawie „The Responsive Eye” w nowojorskim MoMA w 1965. Prezentowane w DESA Unicum dzieło charakteryzuje użycie kontrastowych barw: czerwieni i błękitu. Dzięki niemu artysta uzyskał efekt świetlistego mienienia się kolorów. 

 

Do zagadnienia geometrii w zupełnie inny sposób podszedł kolejny artysta – Jan Berdyszak, który w swojej twórczości skupił się na problemie przestrzeni. Do eksperymentów z nią związanych często wykorzystywał motyw koła. Jego płótna przyjmowały kształt okręgów, które twórca ustawiał jeden na drugim. Na nich natomiast malował kontrastowe formy sprawiające wrażenie przestrzennych. Zaprezentowana „Kompozycja kół X” z 1962 roku pochodzi z początku okresu, w którym Berdyszak rozpoczął swoje eksperymenty z kształtem płócien. Dzięki wielu przecinającym koła liniom widz odnosi wrażenie przestrzenności. Prezentowane na wystawie dzieło było wynikiem rozmaitych procesów badawczych, które artysta podejmował w latach 60. oraz 70. 

 

Na aukcji wylicytować można będzie prace innych wybitnych twórców sztuki współczesnej, m.in. Barbary Zbrożyny, Hilarego Krzysztofiaka, Tadeusza Dominika, Jacka Sempolińskiego, Aleksandra Kobzdeja, Marka Oberländera i Zdzisława Salaburskiego. Licytować można online, za pośrednictwem aplikacji lub telefonicznie.

Aukcja „Sztuka Współczesna. Art Outlet”: 24 marca 2020, godz. 19.00, 

 

https://www.desa.pl/pl/aukcje/art-outlet-sztuka-wspolczesna-2u50/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Hushoffice na wystawie „Creative by Nature”, naturalnie! Biuro prasowe
2021-11-25 | 12:00

Hushoffice na wystawie „Creative by Nature”, naturalnie!

Na targach EXPO 2020 w Dubaju można obejrzeć oraz przetestować futurystyczny i funkcjonalny fotel wypoczynkowy A11. Jest prezentowany w ramach wystawy „Creative by Nature”.
Kultura Jesienny wypad za granicę? Wybierz czarującą Bolonię!
2021-11-25 | 01:00

Jesienny wypad za granicę? Wybierz czarującą Bolonię!

Życie tętni tu cały czas, ale pod koniec roku nabiera szczególnego, lokalnego kolorytu. Studenci wracają na zajęcia do najstarszego w Europie uniwersytetu, a zapierające dech w
Kultura „Polski stół” – kulinarna opowieść o Polsce dostępna w kolejnych językach
2021-11-23 | 10:20

„Polski stół” – kulinarna opowieść o Polsce dostępna w kolejnych językach

 „Polski stół” autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek to ebook poświęcony historii kuchni narodowej oraz wykorzystywanych w niej produktom. Cyfrowa publikacja

Więcej ważnych informacji

Prawo

Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole legalności zatrudnienia. Pod lupę weźmie umowy o dzieło, zlecenia i jednoosobowe działalności gospodarcze

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 54 tys. kontroli, z których 11,5 tys. dotyczyło legalności zatrudnienia. Prawie połowa z nich skończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości w tym zakresie. Od przyszłego roku rząd – w ramach Polskiego Ładu – chce walczyć z pracą na czarno i wypłacaniem wynagrodzeń „pod stołem”, więc wzmożone kontrole w tym zakresie zapowiada również PIP. Inspekcja uważniej przyjrzy się też umowom cywilnoprawnym i przypadkom, w których pracownicy zostali zmuszeni przez pracodawcę do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Transport

Mieszkańcy Wrocławia chętniej niż na początku pandemii korzystają z komunikacji miejskiej. Miasto zapowiada zakup nowych pojazdów

Spadek liczby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej to efekt pandemii koronawirusa notowany powszechnie w miastach. Wrocław nie jest wyjątkiem, choć w stolicy Dolnego Śląska widać już powrót mieszkańców do codziennego korzystania z autobusów i tramwajów. We wrześniu 2021 roku w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat było tylko o 11 proc. mniej pasażerów. – To bardzo dobry wynik, który pokazuje, że mieszkańcy, pasażerowie nadal ufają komunikacji miejskiej – mówi Krzysztof Balawejder, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Zachęcanie do transportu publicznego będzie zadaniem miast na kolejne lata, przede wszystkim ze względów ekologicznych. To z tego powodu Wrocław stawia na wymianę wykorzystywanego taboru na bardziej zielony.

Edukacja

Rynek innowacji w edukacji znacząco zyskał w trakcie pandemii. Coraz więcej polskich start-upów wychodzi ze swoimi produktami na globalne rynki

Pandemia wymusiła na szkołach naukę zdalną, co otworzyło drogę dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań i przyspieszyło wdrażanie nowych technologii w  edukacji. Eksperci oceniają, że w ostatnich miesiącach rynek „przeskoczył” co najmniej trzy lata rozwoju. Sektorem interesuje się coraz więcej start-upów. Najczęściej pracują one nad szkoleniami z zakresu kodowania, aplikacjami oraz grami edukacyjnymi i materiałami szkoleniowymi dla pracowników – wynika z raportu Fundacji Startup Poland. Globalnie rynek ten przyciąga duży kapitał, ale polscy inwestorzy są ostrożniejsi niż zagraniczni koledzy w finansowaniu tego typu przedsięwzięć.

Transport

Ceny paliw będą rosnąć. W najbliższym czasie nie ma szans na spadek cen benzyny i diesla poniżej 6 zł za litr

Zaledwie tydzień temu po raz pierwszy w historii średnie ogólnopolskie ceny benzyny Pb95 i diesla przekroczyły psychologiczną barierę 6 zł za litr. Nie oznacza to jednak końca podwyżek, bo jak wynika z najnowszego badania e-petrol.pl, na stacjach znów jest drożej. W kolejnych tygodniach zaczną obowiązywać obniżka akcyzy na paliwa, zapowiedziana w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego, oraz zwolnienie od podatku od sprzedaży detalicznej i z opłaty emisyjnej. Jednak kierowcy tankujący w najbliższych dniach muszą się przygotować na podwyżki cen.