Marcowa Młoda Sztuka
Bryły w przestrzeni publicznej to temat abstrakcyjnej pracy Wiktorii Dębińskiej. Artystka w swojej twórczości często nawiązuje do wielkopłytowych bloków, które reprezentują prozaiczność codziennego życia. Na prezentowanym w DESA Unicum obrazie czerwone, wibrujące tło kontrastuje z prostą czarno-białą bryłą i wykreślonym po prawej stronie kształtem, który przypomina rzut architektoniczny. Praca urodzonej w czasie transformacji artystki jest dialogiem z architekturą wielkiej płyty – wszechobecnej i starzejącej się, która wraz z upływem czasu staje się coraz mniej atrakcyjna do życia. Dębińska, zamiast sięgać do wizualnego zjawiska jakim jest malowanie budynków na wszelkie możliwe pastelowe odcienie czy do pokazania blokowisk jako źródeł problemów społecznych, patrzy na nie przez pryzmat modernistycznych ideałów takich jak życie we wspólnocie czy prostota formy. Wiktoria Dębińska jest absolwentką Wydziału Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swojej twórczości wykorzystuje grafikę i malarstwo oraz specjalizuje się w technikach wklęsłodrukowych.
Intrygującą pracą, która pojawi się w marcu w DESA Unicum jest również obraz Weroniki Stańczak. Jest on częścią cyklu, w którym artystka skupia się na abstrakcyjnych formach inspirowanych kryształami. Namalowane w subtelnych, ale jednocześnie żywych kolorach formy, przecinają się nawzajem, tworząc dynamiczną kompozycję. Niezwykle wprawne operowanie pędzlem jest jednym z najbardziej interesujących aspektów tej pracy. Przechodzące jeden w drugi kolory w sposób zaskakujący dynamizują kompozycję. Weronika Stańczak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Fascynuje ją geometria i formy przestrzenne. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Kolejne, wyjątkowe abstrakcyjne dzieło prezentowane na wystawie i aukcji Młoda Sztuka to monochromatyczna, wielkoformatowa praca Dominiki Grzymskiej. Artystka uchwyciła delikatne, tonalne i subtelne przejścia pomiędzy kolorami. Intrygująca jest również faktura płótna osiągnięta poprzez przyklejenie go do deski. Pozornie prosta kompozycja wiele zyskuje przy bliskiej obserwacji. Tekstura chropowatego płótna kontrastuje z harmonią, jaką wprowadzają delikatnie przechodzące jeden w drugi odcienie szarości.
Na marcowej wystawie i aukcji pojawi się również twórczość m.in. Rafała Bilickiego, Magdaleny Stoch, Iwony Kobryń, Doroty Zuber i Adama Wątora. Wszystkie dzieła oglądać można na wystawie przedaukcyjnej do 9 marca. W ten sam dzień o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 2-9 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 9 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-kyx2/

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.