Młoda Sztuka - aukcja
Projekt Młoda Sztuka w DESA Unicum promuje młodych, zdolnych twórców i pomaga stawiać debiutantom pierwsze kroki na rynku sztuki. Na styczniowej odsłonie aukcji uwagę zwraca „Autoportret” Michała Czuby, którego praca po raz pierwszy pojawia się na licytacji. Nie zabraknie również nazwisk znanych już szerokiemu gronu publiczności jak Adam Wątor, Mirella Stern czy Tomasz Koclęga.
Praca Michała Czuby, prezentowana w DESA Unicum, pochodzi z cyklu studium autoportretu, który był wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w konkursach artystycznych dla młodych twórców, m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi czy Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Artysta używa w obrębie jednej płaszczyzny różnorodnych technik malarskich. „Autoportret” został wykonany na transparentnej płycie, która tworzy niestandardową przestrzenność w obrazie. Niektóre elementy płaszczyzny malarskiej pokrywają smugi spływającego koloru. Inne zaś potraktowane są niemal płynnie, prześwitująco, niczym w malarstwie na szkle. Wmontowane w tło wtręty, razem z pękającymi na powierzchni warstwami lakieru stanowią źródło interesujących niespodzianek fakturalnych. Wszystkie te czynniki wzmacniają dynamikę obrazu. Zmarszczki, pęknięcia i szramy na twarzy rzeźbią jej powierzchnię, czyniąc ją bardziej intrygującą.
Kolejną, ciekawą propozycją jest praca Małgorzaty Rusieckiej „Gracja oraz anioł i diabeł” z 2019 roku. To kobiecy akt, na pierwszy rzut oka przypominający te z obrazów Modiglianiego. Jednak twarz kobiety, przedstawionej na obrazie, sprowadzona została do geometrycznego kształtu. Małgorzata Rusiecka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Na co dzień zajmuje się malarstwem i grafiką warsztatową.
Na aukcji pojawią się również dwie prace rzeźbiarskie. To „Onus avaritia” Tomasza Koclęgi, wykonana z brązu, kamienia i złota czy ceramiczny żubr Mariusza Dydo. Pod młotek pójdą również dzieła takich twórców jak Kamil Stańczak, Urszula Kałmykow, Magdalena Libero czy Dorota Zuber. Wszystkie prace prezentowane są na wystawie przedaukcyjnej, a 21 stycznia będzie można je wylicytować na aukcji.
Wystawa Młoda Sztuka: 13-21 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 21 stycznia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.