Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
Intrygujące, wielkoformatowe dzieła i wyjątkowe prace przepełnione emocjami. Listopadowa wystawa Młoda Sztuka to zbiór twórczości najciekawszych artystów. W sposób szczególny uwagę przyciągają ogromne obrazy autorstwa Barbary Nycz i Romualda Musiolika. Będzie to też okazja do zobaczenia i wylicytowania twórczości m.in. debiutującej w DESA Unicum Zuzanny Skrętek, a także Radosława Suligi i Michała Czuby. Wszystkie obiekty pójdą pod młotek 3 listopada.
Wielkoformatowy obraz zbudowany z czterech płócien, które razem tworzą abstrakcyjną całość. Wyjątkowa praca Barbary Nycz charakteryzuje się wyraźnymi, graficznymi kształtami. Stonowane szarości i czernie namalowane błyszczącą i matową farbą kontrastują z żywą limonkową zielenią, różem i pomarańczą. Wyraziste faktury oraz zróżnicowane środki malarskie – od mocnych, graficznych linii, przez użycie gradientu oraz ekspresyjnych pociągnięć czarnej farby na szarym tle sprawiają, że jest to dzieło, które nie przestaje zaskakiwać. Poszczególne fragmenty pracy nawiązują do siebie, tworząc spójną całość. Barbara Nycz brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą między innymi w Indiach, Korei Południowej i Rumunii. Listopadowa aukcja to jej debiut na wystawie i aukcji Młoda Sztuka.
Namalowany przez Romualda Musiolika obraz „Miasto Bandung” to kolejna wielkoformatowa praca, która pojawi się w DESA Unicum. Artysta przedstawił abstrakcyjny widok na miejską ulicę. Pomimo tego, że tytuł jasno wskazuje na to, że scena ma miejsce w indonezyjskim mieście Bandung, poprzez uproszczenie budynków i postaci konkretna lokalizacja staje się niemożliwa do zidentyfikowania. Jednoznacznie kojarzące się z modernizmem proste bryły budynków można zobaczyć w różnych miejscach i kontekstach. Ukazanie w ten sposób indonezyjskiego miasta to zabieg wyjątkowo ciekawy. Musiolik wskazuj na problem, przed którym stoi wiele azjatyckich krajów. Ich nowoczesna architektura utożsamiana jest często z postępem, ale paradoksalnie, szczególnie w oczach turystów, sprawia, że takie miasta przestają być uznawane za wyjątkowe. Romuald Musiolik swoją twórczość pokazywał m.in w Niemczech, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Francji i USA.
Z kolei obraz Zuzanny Skrętek jest częścią cyklu „Niedopowiedzenia”, który powstał w trakcie jej studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zawieszone pomiędzy kanciastymi, wyraźnie geometrycznymi kształtami i miękkimi smugami farby abstrakcyjne formy reprezentują wewnętrzny konflikt artystki. Traktuje ona malarstwo jako narzędzie do eksplorowania i przeżywania swoich emocji. Przy użyciu abstrakcji tworzy własny język wizualny, poprzez który mierzy się ze swoimi odczuciami. Zarówno formy jak i kolory używane przez Skrętek są wyraźnie oderwane od natury. W ten sposób sugeruje ona widzowi, że jej obrazy nie są przypadkowymi lub spontanicznymi obiektami, ale raczej przemyślaną kreacją. Artystka poza malarstwem zajmuje się tworzeniem ilustracji i projektów graficznych, fotografią oraz projektowaniem ubioru.
Na wystawie pojawią się również dzieła Michała Ostrowskiego, Wiktorii Dębińskiej, Hanny Rozpary, Magdaleny Libero i Rafała Gawlika. 3 listopada zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 30 października – 3 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 3 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-5yan/

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.