Komunikaty PR

Najbardziej zbuntowana aukcja sztuki tej wiosny!

2021-04-02  |  14:30
Biuro prasowe

W największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum już 8 kwietnia, pod młotek pójdą prace artystów lat 80., którzy tworzyli dekadę buntu w polskiej sztuce współczesnej. Na aukcji wylicytować można będzie aż dwie prace założyciela legendarnej Gruppy - Pawła Kowalewskiego: obraz „Ja na górze, Ty na dole" oraz gablotę „Wyłupione oko Boga".

 

 

Katalog: https://bit.ly/3sfnXFA

Aukcja: https://bit.ly/317SBob

 

„Pokolenie, którego młodość przypadła na lata 80., ma coś specyficznego w swoim DNA, wymyka się jednotorowemu myśleniu, jest naznaczone zmysłem przeżycia, unikatową umiejętnością przetrwania. W 1981 na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP zrodziła się we mnie idea zgrupowania ludzi, podobnie myślących o sztuce – tak powstała ‘Gruppa’, która nie miała być formacją artystyczną, a raczej platformą do wspólnych działań z różnymi artystami. Łączyła nas raczej chęć wzajemnego inspirowania się niż określona wizja sztuki. 

Uznawaliśmy ekspresjonizm za część życia.”

Paweł Kowalewski

 


Działalność Gruppy to jeden z fenomenów polskiej sceny artystycznej lat 80. Debiutujący w czasach głębokiej komuny młodzi artyści, ogrywali otaczającą ich rzeczywistość śmiechem, obscenicznością i groteską. Na atrakcyjność Gruppy składał się szereg czynników. Z jednej strony wyrazista postawa twórcza odwołująca się do neoekspresjonizmu, zakorzenienie w konceptualizmie, ale także zaangażowanie w społeczno-polityczne „tu i teraz”. Gruppa stworzyła swoisty leksykon ikonografii i środków ekspresji takich jak odczyty poezji, recitale czy akty wspólnego malowania. Artyści prowadzili również własne pismo o nazwie „Oj dobrze już”. Cechowała ich niesamowita energia, którą wyładowywali na płótnach, tworząc niezwykle ekspresyjne dzieła, tak różne od otaczającej ich szarej rzeczywistości stanu wojennego.

 

 

Lata 80. to okres, gdy Paweł Kowalewski w swojej działalności stosował odniesienia literackie, ale także historyczne oraz patriotyczne. Chętnie i często nawiązywał również do problemów egzystencji oraz wątków, które są zaczerpnięte z codzienności. Od początku twórczości rozwijał koncepcję „sztuki osobistej, czyli prywatnej”. Artysta w ramach tego założenia do dziś poszukuje inspiracji we własnym życiu, ale jednocześnie umieszcza widza w kontekście uniwersalnym. 

 

 

Przykładem tej działalności Kowalewskiego jest bardzo osobisty obraz „Ja na górze, Ty na dole”, który mówi o relacjach damsko-męskich. Artysta namalował go, gdy miał 29 lat. Na płótnie znajduje się bujający w obłokach mężczyzna z flagą Nepalu oraz kobieta z flagą Polski. Aspekt żeński jest bliżej ziemi, przez co jest bardziej ugruntowany, lepiej zorganizowany, sprowadza mężczyznę na ziemię, który niczym Ikar, chce być bliżej nieba. Symboliczne koło ludzkich zmian i transformacji wydarza się na renesansowym, włoskim pejzażu, który jest powidokiem podróży artysty do Toskanii, jego fascynacji miejscem, tamtejszą witalnością i energią.
Na aukcji w DESA Unicum pod młotek pójdzie autorska replika 1/1, ponieważ oryginał uległ całkowitemu zniszczeniu. 

 

 

W końcu lat 80. Paweł Kowalewski wykonywał również szczególnego rodzaju obiekty – małe rzeźby z modeliny, które zamykał w szklanych gablotach. Tego rodzaju działalność jest konsekwencją jego wcześniejszych dokonań oraz rozważań o sztuce. Obiekty są ironicznym spojrzeniem Kowalewskiego na świat oraz dokumentem niedoskonałości czasów, w których przyszło mu żyć. Osobiste połączenie malarstwa i rzeźby, zabawa skalą, przestrzenią, wielowymiarowością i kontekstami to bardzo typowe zabiegi dla jego twórczości. Znamienne są również tytuły samych prac: „Projekt pomnika wszystkich tych, którzy byli, są i będą przeciw”, „Mały, wszawy piesek”, czy wreszcie „Wyłupione oko Boga”. Odczytywane w kontekście realiów 1989 w Polsce nabierają głębokich, społecznych, politycznych znaczeń i stają się ironiczną opowieścią w nowej skali. 

 

 

Obie prace pójdą pod młotek już 8 kwietnia o godz. 19:00 na aukcji „Dekada Buntu. Polska Sztuka lat 80.” W DESA Unicum na ul. Pięknej 1A.

www.desa.pl

www.pawelkowalewski.pl

 

 

 

Podpisy:

Paweł Kowalewski, "Wyłupione oko Boga", 1989, szkło, akryl, modelplast, 45,5 x 25 x 25 cm

Estymacja: 40 000 - 60 000 zł

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/dekada-buntu-polska-sztuka-lat-80-8-kwietnia-2021/pawel-kowalewski/dw2q/

Paweł Kowalewski, "Ja na górze, Ty na dole", autorska replika, 1987/1988/2021, olej/płótno, 155 x 115 cm

Estymacja: 160 000 - 220 000 zł

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/dekada-buntu-polska-sztuka-lat-80-8-kwietnia-2021/pawel-kowalewski/f5bm/

Bio:

Paweł Kowalewski – Artysta, profesor ASP, założyciel legendarnej Gruppy, ikona polskiej sztuki lat 80. Jego prace powstałe w okresie transformacji ustrojowej, są ważnym komentarzem do czasów PRL’u. Autor takich głośnych dzieł jak: „Mon Cheri Bolscheviq”, „Symulator totalitaryzmu” czy „Europeans Only”. Brał udział w szeregu wystaw w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w największych polskich kolekcjach, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Jerke, a także Fundacji Sztuki Polskiej ING czy Fundacji Rodziny Staraków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.