Nowe Pokolenie w DESA Unicum
Gigantyczny, ponad trzymetrowy „Nokturn” Rafała Bujnowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych artystów można zobaczyć na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Jego prace prezentowane były w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu. W DESA Unicum pojawiła się również twórczość wybitnych artystek, których prace znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach. Wśród nich Paulina Ołowska, której dzieła zobaczyć można było w Tate Modern, a także Ewa Juszkiewicz, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian. Wystawę oglądać można od 19 maja. Aukcja już 8 czerwca.
Jest jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy. W latach 90. uczestniczył w działaniach słynnej Grupy Ładnie. Jej członkowie w swoich pracach ukazywali nową i niezwykle charakterystyczną, postkomunistyczną rzeczywistość. Najnowszą twórczość Rafała Bujnowskiego można interpretować jako studium malarstwa, jego ograniczeń oraz możliwości. Prezentowana na wystawie praca „Nokturn” to niesamowity, minimalistyczny pejzaż. Poruszenie przez artystę jednego z najbardziej rozpoznawalnych motywów w europejskim malarstwie sprawia, że dzieło jest z jednej strony świadomym nawiązaniem do historii, a z drugiej odkryciem nowych możliwości, jakie stoją przed malarstwem. Ogromną rolę w tej pracy odgrywa rola widza, patrzenia i światła.
W DESA Unicum zobaczyć można też prace wybitnych artystek. Jedną z nich jest Paulina Ołowska. Pomimo ogromnego międzynarodowego uznania, twórczość malarki pozostaje zakorzeniona w polskiej tradycji i historii. Łącząc dziedzictwo zachodniej i wschodniej kultury, prace Ołowskiej pozostają popularne wśród szerokiego grona odbiorców od Nowego Jorku przez Londyn aż po Hong Kong. Na wystawie znalazły się jej dwa dzieła: „Podwójny portret” i „Kompozycja”. Również Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. Trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Podczas majowych targów Frieze w Nowym Jorku słynna galeria Gagosian sprzedała wszystkie prezentowane prace Juszkiewicz. Najbardziej intrygującym elementem jej obrazu, który zobaczyć można na wystawie jest samotne oko wyzierające z warstw białego materiału. Z kolei Karolina Jabłońska pomimo młodego wieku już teraz należy do najważniejszych artystek młodego pokolenia. W DESA Unicum zaprezentowany został jej obraz zatytułowany „Ozimina”.
Kobiecość jest również jednym z głównych motywów w twórczości Agaty Bogackiej. Prezentowana na wystawie praca to jeden z ikonicznych obrazów artystki z początkowych lat twórczości. To okres wielkiej rozpoznawalności Bogackiej i jej zawodowego triumfu. Prace, malowane najczęściej na stonowanym, szarym tle, przedstawiały postaci młodych kobiet, ale też i mężczyzn. Ich pozy magnetyzowały, zatrzymywały spojrzenie. Taki właśnie jest pokazywany na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” obraz „My”.
W DESA Unicum pojawił się również wyjątkowy pejzaż autorstwa Antoniego Starowieyskiego, a także twórczość Poli Dwurnik, Radka Szlagi, Pawła Althamera, Piotra Janasa, Normana Leto i Basi Bańdy. 8 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 19 maja — 8 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 8 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-exfz/
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.