Nowe Pokolenie w DESA Unicum
Gigantyczny, ponad trzymetrowy „Nokturn” Rafała Bujnowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych artystów można zobaczyć na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Jego prace prezentowane były w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu. W DESA Unicum pojawiła się również twórczość wybitnych artystek, których prace znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach. Wśród nich Paulina Ołowska, której dzieła zobaczyć można było w Tate Modern, a także Ewa Juszkiewicz, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian. Wystawę oglądać można od 19 maja. Aukcja już 8 czerwca.
Jest jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy. W latach 90. uczestniczył w działaniach słynnej Grupy Ładnie. Jej członkowie w swoich pracach ukazywali nową i niezwykle charakterystyczną, postkomunistyczną rzeczywistość. Najnowszą twórczość Rafała Bujnowskiego można interpretować jako studium malarstwa, jego ograniczeń oraz możliwości. Prezentowana na wystawie praca „Nokturn” to niesamowity, minimalistyczny pejzaż. Poruszenie przez artystę jednego z najbardziej rozpoznawalnych motywów w europejskim malarstwie sprawia, że dzieło jest z jednej strony świadomym nawiązaniem do historii, a z drugiej odkryciem nowych możliwości, jakie stoją przed malarstwem. Ogromną rolę w tej pracy odgrywa rola widza, patrzenia i światła.
W DESA Unicum zobaczyć można też prace wybitnych artystek. Jedną z nich jest Paulina Ołowska. Pomimo ogromnego międzynarodowego uznania, twórczość malarki pozostaje zakorzeniona w polskiej tradycji i historii. Łącząc dziedzictwo zachodniej i wschodniej kultury, prace Ołowskiej pozostają popularne wśród szerokiego grona odbiorców od Nowego Jorku przez Londyn aż po Hong Kong. Na wystawie znalazły się jej dwa dzieła: „Podwójny portret” i „Kompozycja”. Również Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. Trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Podczas majowych targów Frieze w Nowym Jorku słynna galeria Gagosian sprzedała wszystkie prezentowane prace Juszkiewicz. Najbardziej intrygującym elementem jej obrazu, który zobaczyć można na wystawie jest samotne oko wyzierające z warstw białego materiału. Z kolei Karolina Jabłońska pomimo młodego wieku już teraz należy do najważniejszych artystek młodego pokolenia. W DESA Unicum zaprezentowany został jej obraz zatytułowany „Ozimina”.
Kobiecość jest również jednym z głównych motywów w twórczości Agaty Bogackiej. Prezentowana na wystawie praca to jeden z ikonicznych obrazów artystki z początkowych lat twórczości. To okres wielkiej rozpoznawalności Bogackiej i jej zawodowego triumfu. Prace, malowane najczęściej na stonowanym, szarym tle, przedstawiały postaci młodych kobiet, ale też i mężczyzn. Ich pozy magnetyzowały, zatrzymywały spojrzenie. Taki właśnie jest pokazywany na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” obraz „My”.
W DESA Unicum pojawił się również wyjątkowy pejzaż autorstwa Antoniego Starowieyskiego, a także twórczość Poli Dwurnik, Radka Szlagi, Pawła Althamera, Piotra Janasa, Normana Leto i Basi Bańdy. 8 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 19 maja — 8 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 8 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-exfz/
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.