Komunikaty PR

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

2024-04-16  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia w godz. 10:00-13:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Program obchodów:

10:00 - Otwarcie wydarzenia przez Dyrektor Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie", prof. Yang Huiling.

10:10 - Pokaz gry na tradycyjnym instrumencie guzheng - Pani Yu Mingjie.

10:50 - Przemówienie Pana Bartosza Turczyńskiego, laureata konkursu „Most do Języka Chińskiego” dla licealistów.

11:00 – Wykład i pokaz „Piękno chińskich znaków i kaligrafii” - mgr Jan Chmielowski i Yu Wenting.

12:00 – Wykład i pokaz „Kultura parzenia chińskiej herbaty” - mgr Jan Chmielowski, Yu Mingjie i Yu Wenting.

Otwarcie obchodów

Prof. Huiling Yang jest Dyrektorem ze strony chińskiej Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”. Pani prof. jest też pracownikiem naukowym w Międzynarodowym Instytucie Studiów Chińskich i zastępcą redaktora naczelnego CSSCI Journal International Sinology na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych (BFSU). Prof. Yang specjalizuje się w badaniach interdyscyplinarnych z zakresu historii kultury chińsko-europejskiej, historii leksykografii dwujęzycznej oraz historii chrześcijaństwa w Chinach. Obecnie pracuje nad fotolitograficznym wydaniem faksymiliowym rękopisu „Dwujęzyczne słowniki chińskie w Bibliotece Watykańskiej”.

Pokaz gry na tradycyjnym instrumencie guzheng

W ramach wydarzenia przedstawiona zostanie historia i budowa guzheng, zasady gry oraz charakterystyka utworów.

Zaprezentowane zostaną też cztery utwory:

1. Znana kompozycja《渔舟唱晚》- w stylu północnym.

2. Kompozycja ze szkoły Hakka (Kejia)《蕉窗夜雨》- w stylu południowym.

3. Współczesna kompozycja 《战台风》- imitująca dźwięki.

4. Kompozycja 《云舞》- autorstwa Pani Yu Mingjie.

Pani Mingjie Yu (于明洁) - badaczka sztuki chińskiego narodowego instrumentu muzycznego guzheng, gracz guzheng, wychowawczyni i pedagog, kompozytorka, wykładowca Uniwersytetu Normalnego w Hebei, dziekan Wydziału Muzyki Instrumentalnej Konserwatorium Muzycznego Uniwersytetu Normalnego w Hebei. Obecnie jest studentką Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Akademia Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, jej promotorem jest prof. Maria Pomianowska.

Przemówienie Bartosza Turczyńskiego

Bartosz Turczyński (托晨恩) reprezentował Polskę w XVI finale konkursu j. chińskiego dla licealistów "Most do Języka Chińskiego. Kursant Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" przez dwa tygodnie konkurował ze 110 uczniami z całego świata. Ostatecznie  zdobył certyfikat, wyróżnienie i semestralne stypendium w Chinach.

Piękno chińskich znaków i kaligrafii - wykład i pokaz

 

Prezentacja stanowi wprowadzenie do klasycznego języka chińskiego (文言文) oraz jego wpływu na współczesny język chiński. Przeanalizowane zostaną charakterystyczne cechy składni, słownictwa i gramatyki klasycznego języka chińskiego w oparciu o teksty konfucjańskie, taoistyczne i legistyczne, dzięki którym odbiorcy poznają mechanizmy słowotwórcze zarówno w obrębie potocznych wyrażeń jak i warstwy idiomatycznej współczesnego języka chińskiego. Uzupełnienie stanowi pokaz kaligrafii.

Wykład poprowadzi mgr Jan Chmielowski z pokazem Yu Wenting.

Kultura parzenia chińskiej herbaty - wykład i pokaz

Wykład Jana Chmielowskiego poświęcony będzie chińskiej kulturze herbacianej. Uzupełnieniem wykładu będzie pokaz parzenia herbaty w wykonaniu Yu Mingjie i Yu Wenting.

Jan Chmielowski – magister sinologii UJ, absolwent Shanghai International Studies University,

założyciel Sinolink, agencji zajmującej się zacieśnianiem relacji biznesowych w Sinosferze. Wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzielił się z ponad 50 firmami różnych sektorów i wielkości, a także w świecie akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim, Uczelni Łazarskiego i SWPS. Przez ponad 3 lata zajmował się chińskim marketingiem, promując polskie i zagraniczne produkty cyfrowe na rynkach chińskojęzycznych. Dział również jako tłumacz, asystując językowo podczas instalacji ciągów produkcyjnych w największych polskich zakładach przemysłowych oraz w trakcie wielu konferencji o charakterze akademickim i biznesowym. W wolnych chwilach grywa na chińskich skrzypcach erhu, popija oolongi i zaczytuje się w traktatach filozoficznych.

Czas 20 kwietnia (sobota) godz. 10:00-13:00.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.