Odsłonięto wystawę o Szarych Szeregach na skwerze Hoovera w Warszawie
W 85. rocznicę założenia Szarych Szeregów, 27 września 2024 r., Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę „Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów” na warszawskim skwerze Hoovera. Przedstawia ona najważniejsze informacje o bohaterskiej formacji, która odegrała istotną rolę podczas II wojny światowej, w tym w Powstaniu Warszawskim.
Apel „wszyscy jesteśmy żołnierzami” wybrzmiał z komunikatu specjalnego Polskiego Radia 1 września 1939 r. Na te słowa odpowiedzieli również młodzi ludzie, którzy stanęli do walki o wolną Polskę. Ich udział w obronie Katowic, Gdyni, Warszawy czy Grodna jest przykładem determinacji i bohaterstwa młodzieży skupionej wokół Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Gdy zapadła decyzja o kapitulacji Warszawy, 27 września 1939 r., formacja przeszła do podziemia, przyjmując kryptonim „Szare Szeregi”. Do dziś jest on określeniem dla całego tajnego harcerstwa.
– Działalność Szarych Szeregów była ważną częścią ruchu oporu. Harcerze brali udział w obronie polskich miast podczas kampanii wrześniowej, a po zapadnięciu decyzji o kapitulacji Warszawy stworzyli organizację, która zasłynęła m.in. z „małego sabotażu”. Niezwykle ważną rolę w Powstaniu Warszawskim odegrały stworzone przez harcerzy bataliony „Zośka” i „Parasol”, które wsławiły się bohaterstwem. Postawa tych młodych ludzi, ich walka i poświęcenie są dla nas niegasnącą inspiracją, a także wzorem. Chcemy przekazywać wiedzę o nich następnym pokoleniom, dlatego przy najważniejszym stołecznym deptaku otworzyliśmy plenerową wystawę – mówi Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
„Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów” to projekt edukacyjny Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zrealizowany we współpracy z Muzeum Harcerstwa. Za dobór materiałów odpowiadał zespół historyków kierowany przez dr. Stefana Artymowskiego. Wystawa znajduje się na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i potrwa do 18 października. Wstęp jest bezpłatny. Sponsorem głównym wystawy jest Orlen S.A.

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.