Odsłonięto wystawę w Ogrodzie Krasińskich nt. powstańczej reduty
80 lat po zbombardowaniu przez Niemców powstańczej reduty znajdującej się na terenie obecnego Ogrodu Krasińskich, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę na temat tych wydarzeń. Przypomina ona dramatyczne losy obrońców, których heroiczna walka była ostatnią barykadą przed pacyfikacją Starego Miasta.
Dramatyczna historia powstańczej reduty
W sierpniu 1944 r., gdy wojska niemieckie przygotowywały się do ataku na Stare Miasto, utworzono redutę, która znajdowała się na terenie dzisiejszego Ogrodu Krasińskich, w części kompleksu budynków Pasażu Simonsa. Do obrony Starówki w tym miejscu wyznaczono Batalion AK „Chrobry I”. 31 sierpnia 1944 r. powstańcza reduta została zbombardowana. Pod gruzami zginęli Powstańcy i cywile szukający schronienia w piwnicach. Zniszczenie reduty umożliwiło Niemcom rozpoczęcie zmasowanego ataku i krwawej pacyfikacji Starówki.
– Przelana krew bohaterów Rzeczypospolitej nie może zostać zapomniana. Dlatego pielęgnujemy pamięć o tym szczególnym miejscu, a wystawę dedykujemy osobie, której dziś bardzo brakuje. To zmarły w 2021 r. ppłk Zbigniew Galperyn ps. Antek, Powstaniec Warszawski, prezes Związku Powstańców Warszawskich i współinicjator naszej Fundacji. Jako 15-letni strzelec w Batalionie AK „Chrobry I” heroicznie bronił reduty w Pasażu Simonsa. 24 sierpnia 1944 r. został ciężko ranny, a następnie był operowany w szpitalu polowym. Był jednym z najmłodszych Powstańców odznaczonym Krzyżem Walecznych. Przeżył Powstanie i do końca swojego życia pielęgnował pamięć o nim – podkreśla Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Wystawa, stworzona i udostępniona przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, znajduje się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Batalionu „Chrobry I” Armii Krajowej w Ogrodzie Krasińskich. Będzie dostępna do 20 września. Wstęp jest bezpłatny. Głównym partnerem projektu są Koleje Mazowieckie.

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.