Komunikaty PR

Odsłonięto wystawę w Ogrodzie Krasińskich nt. powstańczej reduty

2024-08-31  |  13:05
Biuro prasowe

80 lat po zbombardowaniu przez Niemców powstańczej reduty znajdującej się na terenie obecnego Ogrodu Krasińskich, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę na temat tych wydarzeń. Przypomina ona dramatyczne losy obrońców, których heroiczna walka była ostatnią barykadą przed pacyfikacją Starego Miasta.

Dramatyczna historia powstańczej reduty

W sierpniu 1944 r., gdy wojska niemieckie przygotowywały się do ataku na Stare Miasto, utworzono redutę, która znajdowała się na terenie dzisiejszego Ogrodu Krasińskich, w części kompleksu budynków Pasażu Simonsa. Do obrony Starówki w tym miejscu wyznaczono Batalion AK „Chrobry I”. 31 sierpnia 1944 r. powstańcza reduta została zbombardowana. Pod gruzami zginęli Powstańcy i cywile szukający schronienia w piwnicach. Zniszczenie reduty umożliwiło Niemcom rozpoczęcie zmasowanego ataku i krwawej pacyfikacji Starówki.

–  Przelana krew bohaterów Rzeczypospolitej nie może zostać zapomniana. Dlatego pielęgnujemy pamięć o tym szczególnym miejscu, a wystawę dedykujemy osobie, której dziś bardzo brakuje. To zmarły w 2021 r. ppłk Zbigniew Galperyn ps. Antek, Powstaniec Warszawski, prezes Związku Powstańców Warszawskich i współinicjator naszej Fundacji. Jako 15-letni strzelec w Batalionie AK „Chrobry I” heroicznie bronił reduty w Pasażu Simonsa. 24 sierpnia 1944 r. został ciężko ranny, a następnie był operowany w szpitalu polowym. Był jednym z najmłodszych Powstańców odznaczonym Krzyżem Walecznych. Przeżył Powstanie i do końca swojego życia pielęgnował pamięć o nim – podkreśla Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Wystawa, stworzona i udostępniona przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, znajduje się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Batalionu „Chrobry I” Armii Krajowej w Ogrodzie Krasińskich. Będzie dostępna do 20 września. Wstęp jest bezpłatny. Głównym partnerem projektu są Koleje Mazowieckie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Regionalne – Wielkopolskie

Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.

Problemy społeczne

Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.