Komunikaty PR

Odsłonięto wystawę w Ogrodzie Krasińskich nt. powstańczej reduty

2024-08-31  |  13:05
Biuro prasowe

80 lat po zbombardowaniu przez Niemców powstańczej reduty znajdującej się na terenie obecnego Ogrodu Krasińskich, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę na temat tych wydarzeń. Przypomina ona dramatyczne losy obrońców, których heroiczna walka była ostatnią barykadą przed pacyfikacją Starego Miasta.

Dramatyczna historia powstańczej reduty

W sierpniu 1944 r., gdy wojska niemieckie przygotowywały się do ataku na Stare Miasto, utworzono redutę, która znajdowała się na terenie dzisiejszego Ogrodu Krasińskich, w części kompleksu budynków Pasażu Simonsa. Do obrony Starówki w tym miejscu wyznaczono Batalion AK „Chrobry I”. 31 sierpnia 1944 r. powstańcza reduta została zbombardowana. Pod gruzami zginęli Powstańcy i cywile szukający schronienia w piwnicach. Zniszczenie reduty umożliwiło Niemcom rozpoczęcie zmasowanego ataku i krwawej pacyfikacji Starówki.

–  Przelana krew bohaterów Rzeczypospolitej nie może zostać zapomniana. Dlatego pielęgnujemy pamięć o tym szczególnym miejscu, a wystawę dedykujemy osobie, której dziś bardzo brakuje. To zmarły w 2021 r. ppłk Zbigniew Galperyn ps. Antek, Powstaniec Warszawski, prezes Związku Powstańców Warszawskich i współinicjator naszej Fundacji. Jako 15-letni strzelec w Batalionie AK „Chrobry I” heroicznie bronił reduty w Pasażu Simonsa. 24 sierpnia 1944 r. został ciężko ranny, a następnie był operowany w szpitalu polowym. Był jednym z najmłodszych Powstańców odznaczonym Krzyżem Walecznych. Przeżył Powstanie i do końca swojego życia pielęgnował pamięć o nim – podkreśla Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Wystawa, stworzona i udostępniona przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, znajduje się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Batalionu „Chrobry I” Armii Krajowej w Ogrodzie Krasińskich. Będzie dostępna do 20 września. Wstęp jest bezpłatny. Głównym partnerem projektu są Koleje Mazowieckie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.