Komunikaty PR

OFF NA ZIELONO. ŚWIĘTY PATRYK I DNI IRLANDII W SAMYM SERCU ŁODZI

2024-03-12  |  11:00
Biuro prasowe

OFF NA ZIELONO. ŚWIĘTY PATRYK I DNI IRLANDII W SAMYM SERCU ŁODZI

Fotograficzna wyprawa do urokliwego Galway, smakowite sery z małych irlandzkich farm, tradycyjne celtyckie pierścienie Claddagh czy spotkanie z uznanym mistrzem kuchni i restauratorem, JP McMahonem – nadchodzące Dni Irlandii w OFFie to okazja, by na chwilę przenieść się na zieloną wyspę.

Przypadający w tę niedzielę Dzień Świętego Patryka, jak co roku rozświetli OFF Piotrkowska Center na zielono, a świętowany będzie w OFFie już od piątku.

 – Czerpiąc z naszych irlandzkich korzeni i kontaktów chcemy nie tylko obchodzić dzień Świętego Patryka, stymulować wymianę kulturalną czy przypominać to, co wspólne, ale też tworzyć polsko-irlandzkie mosty biznesowe – podkreśla Michał Styś, pomysłodawca OFFa, Prezes OPG  Property Professionals.

W organizację Dni Irlandii włączyli się partnerzy z Galway, położonego w zachodniej Irlandii. Historię i współczesność miasta będzie można poznać, dzięki wystawie fotograficznej złożonej ze zdjęć z dwóch, kontrastujących ze sobą kolekcji. Na pierwszą część złożą się zdjęcia ze zbiorów Irlandzkiej Biblioteki Narodowej, pochodzące z „Lawrence Collection”, stworzonej przez Williama Mervina Lawrence’a – kolekcjonera i marszanda, który swoje studio fotograficzne otworzył w Dublinie w 1865 roku.

– Choć wszystkie fotografie w jego kolekcji nosiły jego nazwisko, Lawrence nie był fotografem, ale raczej biznesmenem, który zatrudniał fotografów i pracowników ciemni czy kolorystów. W latach 1880–1910 jego firma zdominowała branżę fotograficzną i pocztówek w Irlandii. Znaczącą rolę w powstaniu kolekcji odegrał Robert French znakomity fotograf, który przez trzydzieści pięć lat zapewniał Lawrence'owi stały dopływ nowych widoków urokliwych krajobrazów, miejskich ulic, odległych miast i wiosek, zabytków i budynków użyteczności publicznej, kurortów nadmorskich i atrakcji turystycznych. Niejako przy okazji powstał wyjątkowy zapis dokumentalny – opowiada Iwona Kwiek, przygotowująca wystawę we współpracy merytorycznej z Galway City Museum, a której prace zobaczyć będzie można w drugiej części, prezentującej współczesne, tętniące życiem i kolorami Galway. Ekspozycja „This is Galway” zagości na 5 piętrze budynku Teal (wejście od ul. Roosevelta). Będzie ją można oglądać w sobotę i niedzielę w godzinach 12.00-19.00.

Już w piątek natomiast, showroom przy wejściu od strony ulicy Piotrkowskiej wypełni się organicznymi i tradycyjnymi produktami irlandzkimi, wśród których królować będą wyspiarskie sery. Co sprawia, że są wyjątkowe? Do ich produkcji, wykorzystywane jest mleko od jednego stada z jednej farmy, bardzo często wyrabiane są ręcznie, mają certyfikaty autentyczności i łatwo sprawdzić skąd pochodzą. A co najważniejsze, niewielkie stada krów są wypasane na wolnym wybiegu, dlatego smak mlecznych produktów jest niezapomniany. Produkty będą pochodziły z lokalnej firmy Sheridans Cheesemongers  i będą to, m.in. sery z farm Coolea, Cooleeney czy Durrus.

W showroomie znaleźć będzie można również irlandzkie upominki i świetnie znane  miłośnikom tradycji celtyckiej pierścienie Claddagh. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1600 roku i uważa się, że pochodzą z wioski Claddagh w Galway. Tradycję ich wytwarzania kultywuje  mieszczący się w Galway zakład jubilerski – Claddagh and Celtic Jewellery i to jego wyroby pojawią się w OFFie.

W irlandzkim sklepie, który otwarty będzie od piątku do niedzieli w godzinach 12.00 do 20.00, znajdą się też książki „The Irish Cookbook” oraz „An Alphabet of Aniar” autorstwa JP McMahona, uznanego szefa kuchni. Jego droga do gwiazdki Michelin zaczęła się od małej restauracji na zachodzie Irlandii. Dziś JP Mc Mahon jest dyrektorem kulinarnym Grupy Restauracyjnej EatGalway oraz organizatorem spotkań najlepszych szefów kuchni z całego świata. Mistrz kuchni i restaurator odwiedzi OFF,  by w niedzielę o godzinie 14.00, w czasie otwartego wykładu w siedzibie Teatru Komedii Impro w Łodzi, opowiedzieć o swojej filozofii kuchni opartej na lokalnych produktach, współpracy z lokalnymi rolnikami i dostawcami oraz o wpływach tego trendu na transformacje współczesnej kuchni irlandzkiej.

Do organizacji Dni Irlandii tradycyjnie włączają się restauratorzy z OFF Piotrkowska Center. Restauracja DOKI przygotuje tradycyjny gulasz irlandzki z baraniny tzw. IRISH STEW. Zielone dania i desery zagoszczą w menu Len & Bawełna, a Spółdzielnia serwować będzie schab irlandzki, podawany z puree szczypiorkowym, pieczonym porem i krokietem z kaszanki. Dania kuchni irlandzkiej znajdziemy też w Drukarni.

Swoje propozycje przygotowali także projektanci z OFFa. W butiku Patrycji Plesiak pojawi się jej nowa, inspirowana Irlandią kolekcja, a także stworzone przez markę ANNAplotła bransoletki z zielonego kamienia z koniczyną.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi i Patronatem Ambasady Irlandii. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.