Komunikaty PR

Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki

2021-03-05  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.08 MB )

Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Artystka, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian. W tym roku jeden z jej obrazów zostanie pokazany na wystawie w Centrum Pompidou Metz. Ewa Juszkiewicz to dziś jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. W Polsce jej prace się nie pojawiają, dlatego pokaz obrazu „Strąki” jest wydarzeniem wyjątkowym. Można będzie go oglądać w DESA Unicum od 1 marca, a 11 marca wylicytować na aukcji.

Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. O niezwykłych pracach malarki napisali m.in. krytycy „New York Timesa”, wyróżniając ją jako jedną z kilkunastu najbardziej wyjątkowych twórczyń. Prace Juszkiewicz znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Obecnie są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Ewa Juszkiewicz w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kobiecymi portretami. Jej dzieła najczęściej odnoszą się do malarstwa flamandzkiego. Artystka fantazyjnie zniekształca lub zmienia twarze na rozrośnięte huby, korpusy owadów, bukiety roślin czy też na maski plemienne lub udrapowane tkaniny. Juszkiewicz zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz animacją. W latach 2004–2009 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W DESA Unicum na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” można będzie zobaczyć jej zupełnie wyjątkową pracę dyplomową z 2009 roku zatytułowaną „Strąki”. To wielkoformatowy, prawie dwumetrowy obraz, przedstawiający postać dziewczyny, z długimi siwymi włosami, ubraną w barwną spódnicę. Jej trzy dzieła z tego cyklu znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Linki do wybranych zagranicznych publikacji na temat Ewy Juszkiewicz:

 

https://www.nytimes.com/2019/05/02/arts/design/frieze-new-york-review-art-fair.html

 

https://www.artnews.com/art-news/artists/ewa-juszkiewicz-gagosian-interview-1234577260/

 

https://www.galeriemagazine.com/ewa-juszkiewicz-gagosian-half-gallery/

 

https://www.artribune.com/dal-mondo/2020/12/mostra-ewa-juszkiewicz-gagosian-new-york/

Sztukę kobiecą na wystawie reprezentować będzie również Agata Bogacka. W ubiegłym roku jej obraz „Tak”, przedstawiający kobietę oddającą mocz, został sprzedany za rekordowe 118 tys. złotych. Tym razem w DESA Unicum pojawi się dzieło „Najkrótsza droga do domu”  z 2004 roku. Prace Bogackiej zbudowane są przy pomocy konturu i płaskich plam barwnych – umownie, co ma odrealniać przedstawienia, wzmacniać metafory i przywoływać sposób obrazowania kultury popularnej. Do najważniejszych prac artystki należą autoportrety z cyklu „Ja krwawię!”, szczególnie ze wskazaniem na kobiecą fizjologię, np. „Krew i Mocz”. 

Wyjatkową pracą jest także dzieło Agaty Kus zatytułowane „Nie nadaje się na matkę. Suka”. Artystka zajmuje się głównie malarstwem i wideo. W roku 2017 została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty.  W rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2020 zajęła pierwsze miejsce wraz z Łukaszem Patelczykiem. Jej obrazy znajdują się m. in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Charakterystyczna dla jej malarstwa równoczesna wielość narracji, spojona w jedną kompozycję, pozwala na wielowątkowe czytanie obrazu. Nieoczywistość i dwuznaczność tych obrazów otwiera wiele możliwości interpretacji oraz podążania za ich niezwykle fascynującą narracją. Artystka stosuje przy tym liczne gry formalne, jak malarskie kolaże, pseudo-wycinanki, wklejki, zamazywania i destrukcje, sugerując zestawienie ze sobą wielu kompozycji o różnej fakturze i technice.

Na wystawie i aukcji pojawią się także prace m.in. Piotra Uklańskiego, Normana Leto czy Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Dzieła oglądać można będzie od 1 marca, a 11 marca wylicytować podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Licytować można online, przez aplikację, telefonicznie lub przez zlecenia stałe. Aukcję oglądać można będzie na kanałach społecznościowych DESA Unicum. 

Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 1 -11 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 11 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-snut/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.