Komunikaty PR

"Zakończenie polowania" Chełmońskiego na aukcji w DESA Unicum

2021-12-10  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.29 MB )

Ponad 90 prac wybitnych artystów z Polski i Europy trafi pod młotek 16 grudnia podczas drugiej grudniowej sesji aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie”. Najdroższym obiektem w ofercie będzie „Zakończenie polowania” Józefa Chełmońskiego. Górna estymacja cenowa płótna jednego z najwybitniejszych polskich pejzażystów sięga 1,5 mln złotych. Obraz wystawiony został po raz pierwszy na głośnej wystawie w Zachęcie, która przeszła do historii za sprawą pocięcia „Szału” przez Władysława Podkowińskiego. DESA Unicum, największy dom aukcyjny w Polsce, zaprezentuje również znakomite obrazy Wlastimila Hofmana, Mojżesza Kislinga, Meli Muter, Jacka Malczewskiego, Adama Styki, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Włodzimierza Terlikowskiego czy Władysława Bakałowicza. Aukcję poprzedzi wystawa, na której można obejrzeć licytowane prace.

Niezwykle realistyczne, a zarazem nastrojowe i oddające ducha epoki – „Zakończenie polowania” Józefa Chełmońskiego z 1894 roku łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy twórczości jednego z najznakomitszych polskich malarzy drugiej połowy XIX oraz początku XX stulecia. Obraz przedstawia grupę uczestników polowania z trofeami myśliwskimi leżącymi na śniegu. Fenomenalny graficzny realizm kompozycji bliski jest współczesnym fotografiom. Natomiast historycznym odniesieniem dla pracy mogą być portrety zbiorowe mieszczan holenderskich. To, co dziś zachwyca, współczesnym nie przypadło jednak do gustu. Krytycy ganili zbyt przesadny realizm Chełmońskiego oraz chłód i sztywność pracy, tak różne od wcześniejszych uznanych prac malarza, jak „Wiosna” czy „Wezbrane wody”.

Jedną z największych atrakcji nadchodzącej aukcji jest również wczesny „Pejzaż prowansalski” Mojżesza Kislinga z 1918 roku, który znajdował się w kolekcjach w Europie i Azji. Na obrazie z dobrze udokumentowaną proweniencją przeplatają się wpływy Cézanne’a i wczesnych prac Matisse’a. Silnie kontrastujące kolory czynią z pejzażu mozaikę barw, podkreślając jego dekoracyjny charakter. 16 grudnia DESA Unicum zaprezentuje również „Akt siedzący” („Nu assis”) namalowany przez Kislinga około 1930 roku.

École de Paris na grudniowej aukcji reprezentować będzie również Mela Muter, której twórczość cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów. Tym razem będą to aż trzy obiekty słynnej malarki. W tym unikatowa dwustronna praca „Mężczyzna na krześle. Wiejska droga” z lat 40. XX w. namalowana przez Muter na odwrociu kompozycji ukazującej „Wnętrze domu baskijskiego” z lat 1913‑1914. Płótno znajdowało się w zbiorach Bolesława i Liny Nawrockich. Następnie należało do Wojciecha Fibaka i trafiło na jedną z ekspozycji jego bogatej kolekcji dzieł sztuki.

Nie zabraknie również prac Jacka Malczewskiego, którego dzieła biją rekordy cenowe na tegorocznych aukcjach. Spośród trzech prezentowanych dzieł najwyżej wyceniana jest tajemnicza „Zatruta studnia” z 1907 roku. Górna estymacja cenowa obrazu przedstawiającego Marię Balową, wieloletnia kochankę i muzę Malczewskiego, wynosi 400 tys. złotych. Pod młotek trafi także aż pięć obrazów Wlastimila Hofmana, jednego z najwybitniejszych uczniów Jacka Malczewskiego. Najciekawszą z wystawianych prac polsko‑czeskiego symbolisty jest „Zaduma. Wędrowiec i anioł” z 1937 roku.

Uwagę przyciągają kompozycje Kazimierza Sichulskiego, Jana i Adama Styków, Włodzimierza Terlikowskiego, Henryka Epsteina, J. Konarskiego, Czesława Wasilewskiego, a także –                       w nawiązaniu do niedawnej aukcji monograficznej – dwa obrazy Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Druga grudniowa sesja aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” przedstawia również bogaty, ekspercko wyselekcjonowany pod względem walorów artystycznych, wybór prac z niższą wyceną. Ich dolne estymacje cenowe wynoszą kilka - kilkanaście tysięcy złotych. Daje to możliwość inwestycji w sztukę szerokiemu gronu kolekcjonerów.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna od 10 do 16 grudnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.