Rewolucyjna aukcja
To rewolucja na polskim rynku sztuki. Kwietniowa aukcja Młoda Sztuka jako pierwsza w Polsce odbywać się będzie w trybie hybrydowym, łącząc nowe technologie z tradycyjnym sposobem licytowania. Pojawią się na niej prace najciekawszych młodych twórców, które wcześniej obejrzeć można będzie również na wystawie oraz online.
Aukcje Młoda Sztuka mają nową, hybrydową formułę. Licytowanie prac najciekawszych młodych twórców rozpocznie się już po ich opublikowaniu w aplikacji mobilnej DESA Unicum oraz na platformie bid.desa.pl. Nadal wszystkie obiekty będą licytowane od 1 000 złotych. Jednak podczas aukcji na żywo licytacja zacznie się od najwyższej kwoty uzyskanej w trakcie licytacji online. Przykładowo, jeśli najwyższa kwota uzyskana podczas aukcji online to 2 000 zł, to podczas aukcji stacjonarnej licytowanie pracy rozpocznie się od tej kwoty.
-Takie rozwiązania wprowadzone są w największych domach aukcyjnych na Zachodzie. W Polsce ten rodzaj licytacji odbywać się będzie po raz pierwszy. To przeniesienie części aukcji do przestrzeni wirtualnej, jednak decydujący moment rozgrywać będzie się na sali aukcyjnej - mówi Maja Mazurkiewicz-Elgut, koordynatorka aukcji Młoda Sztuka.
Zainteresowanie aukcjami Młoda Sztuka rośnie z roku na rok w dynamicznym tempie. To dzieła atrakcyjne cenowo, które często są pierwszym krokiem do przygody z kolekcjonowaniem. Artyści, których prace prezentowane są na aukcjach, stawiają swoje pierwsze kroki na rynku sztuki lub są już znani szerokiej publiczności, wystawiają swoją twórczość w prestiżowych instytucjach, a za ich dzieła trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takim przykładem mogą być np. Aleksandra Staniorowska czy Sonia Ruciak.
Jednymi z najchętniej kupowanych prac są barwne abstrakcje. Takich dzieł nie zabraknie na kwietniowej wystawie i aukcji. Przykładem mogą być obrazy Eweliny Ulaneckiej. Charakteryzują się one niezwykłą fakturą i feerią barw, które niemal eksplodują na powierzchni płótna. Dzieła tworzone przez artystkę są wyrazem jej ciekawości wobec świata i natury ludzkiej, spontanicznym jak i podświadomym zapisem twórczym. Ciekawe są również prace Przemysława Wójciaka, szerzej znanego jako Karifurava. Tematycznie i stylistycznie nawiązują one do długiej i bogatej tradycji japońskich drzeworytów. Artysta odnosi się nie tylko do dobrze znanych twórców z epoki Edo, ale również do współczesnej kultury wizualnej krajów azjatyckich. Twórczość artysty charakteryzują silnie zarysowane kontury, ograniczona paleta kolorystyczna, symetria oraz wyraziste kolory i kontrasty przyciągające wzrok. Łącznie zaprezentowanych zostanie ponad 80 prac.
Aukcja online wystartowała już 26 marca, a stacjonarnie odbędzie się 13 kwietnia w DESA Unicum. Licytować można będzie przez internet, telefonicznie, przez aplikację lub zlecenia stałe. Przebieg aukcji można będzie śledzić w mediach społecznościowych.
Wystawa Młoda Sztuka: 26 marca - 13 kwietnia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 13 kwietnia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://bid.desa.pl/auctions/1-4DCIFL/moda-sztuka
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/mloda-sztuka-l87j/
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.