Rzeźba coraz chętniej kupowana i za wysokie ceny
Ponad 8 milionów złotych zapłacono w październiku 2019 roku za instalację rzeźbiarską „Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Tym samym stała się ona najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji w Polsce. W ubiegłym roku to właśnie rzeźba odnotowała największy wzrost w segmencie polskiego rynku aukcyjnego. Blisko 10% transakcji dotyczyło właśnie tego rodzaju sztuki. Jeszcze w 2018 roku sprzedaż rzeźby była na poziomie 7,5%. 26 marca w DESA Unicum na aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” pojawi się ponad 70 prac, w tym inne dzieło Abakanowicz, którego estymacja szacowana jest nawet na 3 mln złotych czy praca Stanisława Szukalskiego, unikatowa z tego względu, że prac tego artysty na rynku aukcyjnym praktycznie nie ma.
Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando” składała się z dwudziestu rzeźb bezgłowych postaci odlanych z brązu. Na marcowej aukcji pojawi się inna praca tej artystki, której wartość szacowana jest nawet na kwotę 3 milionów złotych. Prezentowany zestaw 5 figur to analogiczne do tych wykonanych w brązie betonowe formy. Pozycja Abakanowicz na światowym rynku rośnie. Jeszcze w tym roku, w Tate Modern w Londynie, planowana jest wystawa w całości poświęcona twórczości tkackiej tej artystki. Choć Abakanowicz na początku swojej kariery tworzyła monumentalne tkaniny, od zawsze towarzyszyła jej potrzeba znalezienia środka wyrazu, który byłby „bardziej trwały niż życie”. Głównym elementem jej sztuki była więc figura ludzka. Na marcowej aukcji pojawią się także dwie inne prace Magdaleny Abakanowicz – dzieło z cyklu „Inkarnacje” oraz praca bez tytułu z 1996 roku.
Z kolei prac rzeźbiarskich Stanisława Szukalskiego do tej pory na rynku pojawiło się zaledwie 11. Wiele dzieł tego artysty nie przetrwało do dziś, dlatego te, które zostały ocalone są jeszcze bardziej pożądane przez kolekcjonerów. O Szukalskim zaczęło być głośno w 2018 roku, kiedy to na Netflixie pojawił się film poświęcony jego twórczości, którego producentem był Leonardo di Caprio. Prace Szukalskiego charakteryzują tajemnicze, praktycznie niemożliwe do odczytanie treści ukryte w ornamentach i znakach. Jest on autorem teorii mówiącej o wspólnym pochodzeniu wszystkich języków świata. W celu jej potwierdzenia napisał 42 tomy publikacji i opracował własny słownik. Na aukcji prezentowane jest „Popiersie gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego”. Górna estymacja dzieła sięga 180 tys. zł.
Wylicytować można będzie również dzieła innych wybitnych artystów związanych z medium rzeźbiarskim. Wśród nich znaleźli się m.in. Igor Mitoraj czy Jean Lambert-Rucki. Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności. Licytować można będzie za pośrednictwem naszej strony, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe.
Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne: 26 marca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/rzezba-i-formy-przestrzenne-8gv0/?obj_type=&obj_technic=&author=&sorting=&sorting_w_lot=&page_no=1&auction_id=170
Link do wystawy 3D:
https://my.matterport.com/show/?m=taUypyiDvPC
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.