Komunikaty PR

Soczysta erotyka na aukcji sztuki

2020-03-16  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl

 

16 marca dom aukcyjny Libra przeprowadzi aukcję dwóch obrazów Jana Dobkowskiego, przez wielu kolekcjonerów uznawanego za autora najbardziej erotycznego malarstwa w Polsce.

 

Zmysłowe obrazy z pracowni artysty bywają jednoznaczne, ale też ostre i soczyste jedynie w kolorystyce - same formy pozostają niedopowiedziane, a kolory krzyczą jaskrawymi czerwieniami.

 

Jan Dobkowski urodził się w 1942 r. i już od czasów artystycznych studiów przeciwstawiał się panującej na akademii konwencji „pseudoimpresjonizmu”. Zamiast odtwarzać ujęte w łagodnej palecie paryskie pejzaże swoich mistrzów, obrał odwrotny kurs: niezwykle precyzyjną, czystą linią nakreślał kształt, który wypełniała po brzegi jednolita plama wyrazistej barwy. Szukając odniesienia dla takiej formuły w sztuce światowej, warto przypomnieć sobie chociażby twarz Marylin Monroe, którą podobnymi plamami potraktował w tym okresie Andy Warhol.

 

Poruszenie kolekcjonerów budzi płótno „Zwielokrotniona”, wystawione na poniedziałkową licytację z ceną wywoławczą 35 tys. zł. Dom aukcyjny Libra przewiduje, że cena końcowa może paść w przedziale 65-85 tys. zł, dlatego że praca powstała w znamiennym 1968 r. i pochodzi z cyklu niezwykle poszukiwanych zielono-czerwonych olejnych obrazów na płótnie.

 

Pierwszy taki obraz - „Podwójną dziewczynę” również z 1968 r. - kupiło do swoich zbiorów nowojorskie Museum Guggenheim, zaliczając Jana Dobkowskiego do wąskiego grona rodzimych twórców, których dorobek eksponowany był już na początku drogi przez jedną z najbardziej opiniotwórczych światowych instytucji.

 

Druga z wystawionych 16 marca prac Dobkowskiego to wystawiony z progiem 18 tys. zł pikantny „Karnawał w Rio XXIX”, który powstał w 2005 r. Podobnie jak zielonoczerwona kompozycja z lat 60. jest typową, erotyczną grą linii malarza: złożone z precyzyjnie kreślonych, cieniutkich paseczków ciała o wybujałych kształtach pląsają w ciemnym tle, płynnie przemieniając się z jednej formy w drugą - ogromne kobiece piersi przechodzą w dojrzałe jabłka, narządy męskie i damskie zwielokrotniają się i rosną do nabrzmiałej skali. Sam artysta często zaznacza, jak ważne jest dla niego malowanie człowieka bez atrybutów żadnej kultury czy zdobyczy cywilizacji - nagiego i naturalnego, w instynktownych, niezmiennie odgrywanych gestach.

 

 

SZTUKĄ W KORONAWIRUSA:

Aukcja w Librze odbędzie się 16 marca o godz. 19.00.

Z uwagi na zalecenia sanitarne, dom aukcyjny przypomina:

Licytować można z sali, ale również telefonicznie, podając wcześniej limit, do którego pracownik domu aukcyjnego weźmie udział w licytacji za nas, lub całkowicie online - na portalach onebid.pl oraz artinfo.pl.

 

Katalog aukcji znajduje się na stronie:

https://artlibra.pl/aukcje/aukcja-sztuki-xx-i-xxi-wieku-2/

 

LIBRA DOM AUKCYJNY

ZŁOTA 48/54

WARSZAWA

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Raport OneBid: Rynek sztuki młodej wzrósł 370 proc. Biuro prasowe
2021-01-14 | 17:00

Raport OneBid: Rynek sztuki młodej wzrósł 370 proc.

  W ciągu ostatnich trzech lat obrót na aukcjach sztuki młodej wzrósł niemal pięciokrotnie, wynika z danych OneBid. Dzieła niewypromowanych jeszcze artystów
Kultura Art Outlet. Sztuka Współczesna
2021-01-12 | 14:00

Art Outlet. Sztuka Współczesna

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando”, która w 2019 roku była najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce,
Kultura Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
2021-01-08 | 14:30

Styczniowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja

Minęło 12 lat odkąd wprowadzono ten pionierski projekt na rynku sztuki. W 2008 roku DESA Unicum jako pierwsza zorganizowała aukcję Młodej Sztuki, prezentując prace najciekawszych,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Dostawy szczepionek do państw UE ruszą pełną parą w II kwartale. Wtedy może pojawić się problem z wydolnością systemu szczepień

Komisja Europejska zakontraktowała do tej pory w sumie 2,3 mld dawek szczepionek na COVID-19 od sześciu firm farmaceutycznych. Jeżeli rozmowy z dwoma kolejnymi zakończą się podpisaniem umów, ta liczba jeszcze wzrośnie. – UE już w tej chwili ma dużo więcej dawek, niż sama potrzebuje – mówi dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, dr Marek Prawda. Dostawy mają ruszyć w pełni w II kwartale br., ale niektóre kraje się niecierpliwią i prowadzą z producentami indywidualne rozmowy dotyczące zakupu dodatkowych szczepionek. Jak podkreśla ekspert, te negocjacje nie mogą w żaden sposób ograniczać wywiązywania się z dostaw  w ramach unijnego programu.

Problemy społeczne

Na Podhalu kryzys z branży turystycznej rozlewa się na inne branże. Część przedsiębiorców zamierza działać mimo obostrzeń

2020 rok był bardzo trudny dla przedsiębiorców turystycznych na Podhalu. Tatry mogło odwiedzić o 40 proc. turystów mniej niż przed rokiem, a największą bolączką jest zamknięcie turystyki w sezonie zimowym. Rządowe tarcze nie obejmą wszystkich poszkodowanych, co powoduje, że kryzys zaczyna się już rozlewać na inne branże. – Doszliśmy do takiego momentu, gdzie jest tylko frustracja, bunt i nieposłuszeństwo. Może się okazać, że faktycznie część biznesów otworzy się mimo obostrzeń – mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Finanse

Fundusze liczą na okazje do inwestowania w branżach dotkniętych kryzysem. Ich aktywność rośnie, ale prawie połowa spodziewa się mniejszych budżetów na inwestycje

90 proc. funduszy aktywnych w Polsce, pomimo pandemii i kryzysu, dobrze ocenia swoją obecną sytuację. 66 proc. określą ją jako stabilną, a 24 proc. spodziewa się poprawy – wynika z badania „Barometr branży Private Equity i Venture Capital”. W 2021 rok wchodzą z ostrożnym optymizmem. – Inwestorzy oceniają, że ten rok będzie szansą na zakup spółek po dobrych cenach, które zostały skorygowane podczas pandemii, albo na sprzedaż firm, które nie zostały dotknięte kryzysem – informuje Piotr Dalak z JP Weber, współautor raportu.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.