Komunikaty PR

Soczysta erotyka na aukcji sztuki

2020-03-16  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Maurycy Nosowski
BuzzAir

ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl

 

16 marca dom aukcyjny Libra przeprowadzi aukcję dwóch obrazów Jana Dobkowskiego, przez wielu kolekcjonerów uznawanego za autora najbardziej erotycznego malarstwa w Polsce.

 

Zmysłowe obrazy z pracowni artysty bywają jednoznaczne, ale też ostre i soczyste jedynie w kolorystyce - same formy pozostają niedopowiedziane, a kolory krzyczą jaskrawymi czerwieniami.

 

Jan Dobkowski urodził się w 1942 r. i już od czasów artystycznych studiów przeciwstawiał się panującej na akademii konwencji „pseudoimpresjonizmu”. Zamiast odtwarzać ujęte w łagodnej palecie paryskie pejzaże swoich mistrzów, obrał odwrotny kurs: niezwykle precyzyjną, czystą linią nakreślał kształt, który wypełniała po brzegi jednolita plama wyrazistej barwy. Szukając odniesienia dla takiej formuły w sztuce światowej, warto przypomnieć sobie chociażby twarz Marylin Monroe, którą podobnymi plamami potraktował w tym okresie Andy Warhol.

 

Poruszenie kolekcjonerów budzi płótno „Zwielokrotniona”, wystawione na poniedziałkową licytację z ceną wywoławczą 35 tys. zł. Dom aukcyjny Libra przewiduje, że cena końcowa może paść w przedziale 65-85 tys. zł, dlatego że praca powstała w znamiennym 1968 r. i pochodzi z cyklu niezwykle poszukiwanych zielono-czerwonych olejnych obrazów na płótnie.

 

Pierwszy taki obraz - „Podwójną dziewczynę” również z 1968 r. - kupiło do swoich zbiorów nowojorskie Museum Guggenheim, zaliczając Jana Dobkowskiego do wąskiego grona rodzimych twórców, których dorobek eksponowany był już na początku drogi przez jedną z najbardziej opiniotwórczych światowych instytucji.

 

Druga z wystawionych 16 marca prac Dobkowskiego to wystawiony z progiem 18 tys. zł pikantny „Karnawał w Rio XXIX”, który powstał w 2005 r. Podobnie jak zielonoczerwona kompozycja z lat 60. jest typową, erotyczną grą linii malarza: złożone z precyzyjnie kreślonych, cieniutkich paseczków ciała o wybujałych kształtach pląsają w ciemnym tle, płynnie przemieniając się z jednej formy w drugą - ogromne kobiece piersi przechodzą w dojrzałe jabłka, narządy męskie i damskie zwielokrotniają się i rosną do nabrzmiałej skali. Sam artysta często zaznacza, jak ważne jest dla niego malowanie człowieka bez atrybutów żadnej kultury czy zdobyczy cywilizacji - nagiego i naturalnego, w instynktownych, niezmiennie odgrywanych gestach.

 

 

SZTUKĄ W KORONAWIRUSA:

Aukcja w Librze odbędzie się 16 marca o godz. 19.00.

Z uwagi na zalecenia sanitarne, dom aukcyjny przypomina:

Licytować można z sali, ale również telefonicznie, podając wcześniej limit, do którego pracownik domu aukcyjnego weźmie udział w licytacji za nas, lub całkowicie online - na portalach onebid.pl oraz artinfo.pl.

 

Katalog aukcji znajduje się na stronie:

https://artlibra.pl/aukcje/aukcja-sztuki-xx-i-xxi-wieku-2/

 

LIBRA DOM AUKCYJNY

ZŁOTA 48/54

WARSZAWA

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Prace na Papierze. Sztuka Dawna Biuro prasowe
2020-11-25 | 12:00

Prace na Papierze. Sztuka Dawna

To prace na papierze autorstwa najważniejszych polskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Nikifor, Artur Grottger, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Stanisław Wyspiański.
Kultura Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji
2020-11-24 | 15:00

Kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji

  Dzieła sztuki drożeją w kryzysie - kolekcjoner radzi, czym się kierować przy inwestycji.  Rynek dzieł sztuki nie wyhamował w ostatnich miesiącach, a niektórym
Kultura Portret Tamary Łempickiej na aukcji
2020-11-24 | 01:00

Portret Tamary Łempickiej na aukcji

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Konsument

Na Śląsku stawiają na innowacje społeczne i zielone technologie. Duże inwestycje klimatyczne czekają wszystkie polskie miasta

W najbliższych kilkunastu latach polskie miasta czekają duże inwestycje związane z potrzebą dostosowywania do europejskiej polityki klimatycznej i z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Środki potrzebne są przede wszystkim na nowe technologie, poprawiające jakość życia w długoletniej perspektywie. Sytuację skomplikowała jednak pandemia, w wyniku której samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem i mniejsze wpływy z podatków. W trudnych czasach potrzebne jest innowacyjne podejście do zarządzania, zwłaszcza w miastach, których gospodarka opiera się na kopalniach. W ramach projektu Rybnik360 śląskie miasto do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo, opierając się m.in. na zielonych technologiach i odnawialnych źródłach energii.

 

Finanse

Tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu. Możliwe rozszerzenie listy sektorów uprawnionych do pomocy

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 28 listopada ponownie zaczną działać sklepy i usługi w galeriach handlowych, choć w bardziej rygorystycznym reżimie sanitarnym. Na większe luzowanie obostrzeń na razie nie pozwala wciąż wysoka liczba zakażeń i zgonów. Firmy z określonych branż, które pozostają zamknięte, będą mogły liczyć na pomoc z tarczy branżowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Problem w tym, że lista PKD jest niewystarczająca i z tym najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się dziś do Rzecznika MŚP. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na etapie prac Senatu wsparcie to może zostać rozszerzone na innych beneficjentów.

Farmacja

Pacjenci z ciężkimi chorobami jelit muszą przerywać terapię po 1-2 latach ze względów administracyjnych. Lekarze apelują o zmiany

Na nieswoiste zapalenia jelit choruje około 50 tys. Polaków, głównie młodych osób przed 35. rokiem życia. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby potrzebują terapii biologicznej, która w Polsce jest dostępna w ramach programów lekowych. Te ze względów administracyjnych są jednak ograniczone czasowo do 1–2 lat. Po tym okresie pacjenci nie mogą już kontynuować leczenia, a do programu lekowego mogą zostać włączeni ponownie dopiero, kiedy nastąpi nawrót choroby i ciężkie nasilenie jej objawów. Lekarze apelują o zmianę tych kryteriów. – Przerywanie terapii, które może doprowadzić do utraty jej skuteczności, powinno być uznane za błąd. To ryzykowne dla pacjentów – podkreśla prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.

 
 

Problemy społeczne

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Klienci częściej szukają ochrony na wypadek nagłego zachorowania i pobytu w szpitalu

W ostatnich miesiącach widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Po wiosennym spowolnieniu spowodowanym lockdownem w III kwartale wzrósł popyt na ubezpieczenia, mimo wakacji, które zazwyczaj są spokojniejszym okresem w sprzedaży. W Unilinku od stycznia do września dynamika sprzedaży wzrosła o 120 proc. r/r, a w samym wrześniu – o 136 proc. To nie tylko efekt wzrostu świadomości ubezpieczeniowej, ale też przesunięcia w czasie decyzji o zakupie polisy.