Komunikaty PR

Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora. Wystawa i aukcja

2021-06-15  |  13:00
Biuro prasowe

Wybitny artysta, którego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Maluje już od 50 lat. Michał Zaborowski uznawany jest za jednego z najciekawszych, współczesnych twórców. W świecie sztuki osiągnął status gwiazdy. Teraz wcielił się w zupełnie nową rolę. Został kuratorem wystawy i aukcji Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora” w DESA Unicum. Zaborowski wybrał prace najciekawszych młodych artystów, które pójdą pod młotek 22 czerwca. Można je oglądać od 12 czerwca.

 

To unikatowy projekt. Aukcje „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora” w DESA Unicum skierowane są do wszystkich, którzy współczesną sztukę odczuwają najmocniej: jej entuzjastów i kolekcjonerów. Dom aukcyjny do współpracy zaprasza tych, którzy prezentują własne, niekonwencjonalne, subiektywne spojrzenie na współczesną twórczość artystyczną. W ten sposób otwiera publiczność na artystów i zjawiska, których być może do tej pory nie zauważali. Kuratorem tej edycji został Michał Zaborowski. Malarstwo Zaborowskiego zawiera w sobie dwa pierwiastki: realności i magii. Jego twórczość prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. W opinii artysty  rola kuratora powinna sprowadzać się do bycia przewodnikiem. Powinien on działać pod wpływem impulsu i emocji, a nie racjonalnego myślenia. To właśnie emocjami kierował się Michał Zaborowski przy wyborze prac prezentowanych na czerwcowej wystawie i aukcji.

 

Jednym z najciekawszych obiektów, które będzie można zobaczyć w DESA Unicum, jest obraz Martyny Ścibior zatytułowany „Pomyślałam o sobie”. Dzieła tej artystki są w równiej mierze zaskakujące pod względem stylistycznym, co formalnym. Technika malarska, którą konsekwentnie stosuje, łączy ze sobą współczesne podejście do sztuki z bardzo precyzyjnym, niemal rzemieślniczym wykonaniem. Tworzy ona przy pomocy lakierów do paznokci. Nakłada je precyzyjnymi ruchami. Wykonuje przy ich pomocy skomplikowane mozaiki. Lakiery, którymi maluje, zawsze są ofiarowywane artystce przez kobiety, które już z nich nie korzystają. Tym samym za każdym kolorem stoi pewien kontekst emocjonalny, niejako przekazany przez jego pierwotną właścicielkę, któremu Ścibior nadaje nowe znaczenie. Sam lakier jako medium przywodzi na myśl czynność silnie powiązaną z kobiecością i jednocześnie bardzo frywolną. Artystka polemizuje nie tylko z takim postrzeganiem samego tworzywa, ale też z bardziej uniwersalnym problemem, jakim jest uwarunkowana kulturowo rola kobiety w społeczeństwie.

 

Z kolei Tomasz Górnicki jest zaliczany do najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia. W swojej twórczości łączy sztukę sakralną z malarstwem barokowych mistrzów. Jednym ze źródeł inspiracji dla artysty są jego osobiste przeżycia, dzięki czemu każda z rzeźb naznaczona jest ładunkiem emocjonalnym. W swojej sztuce sięga po różnorodne materiały takie jak stal, brąz, marmur czy glina. Tworzy przede wszystkim w nurcie realistycznym, ale nie boi się eksperymentów z materiałami. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych: w Londynie, Cannes, Berlinie czy Nowym Jorku. Na czerwcowej wystawie i aukcji pojawi się jego forma przestrzenna „Origin head”. Zobaczyć i wylicytować można będzie również m.in. wyjątkową pracę „Moliere” z cyklu „Metro” autorstwa Piotra Czajkowskiego oraz intrygujący obraz Anny Zalewskiej „Dni były puste, gdy z rzeczywistości sen rzeźbiłem”.

 

W DESA Unicum pojawią się również dzieła autorstwa m.in. Andrzeja Sobiepana, Zofii Błażko i Lecha Batora. 22 czerwca wszystkie prace zostaną zlicytowane w DESA Unicum.  Aukcja odbędzie się z udziałem publiczności na sali. Licytować można będzie również online, telefonicznie, przez aplikację i za pomocą zleceń stałych.

 

Wystawa „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”: 12-22 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”: 22 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-dzisiaj-wybor-kuratora-2/


 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.