Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja
Największy polski surrealista. Jego dzieła porównuje się do twórczości René Magritte'a. Rafał Olbiński otrzymał ponad 150 nagród. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W maju na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum pojawiły się aż dwa jego niesamowite płótna przepełnione magią. Zobaczyć można również twórczość m.in. Tomasza Sętowskiego i wczesny obraz Jacka Yerki. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek 20 maja.
W onirycznych krainach Jacka Yerki nic nie jest tym, czym zdaje się być początkowo. Nie inaczej jest w prezentowanej na wystawie, wczesnej kompozycji artysty zatytułowanej „Nowe przygody Hucka” z 1987 roku. Wytrawny widz może odkryć w tej pracy całe morze symboli, ale także aluzji do dzieł dawnych mistrzów. Yerka natchnienie często czerpie z malarstwa niderlandzkiego i twórczości artystów takich jak m.in. Jan van Eyck i Hieronymus Bosch. Prezentowana w DESA Unicum praca inspirowana jest powieścią Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”. Podczas ostatniej aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum dzieło tego artysty sprzedane zostało za 400 tys. zł.
Wybitnym twórcą, którego dzieła zobaczyć i wylicytować można będzie w maju jest również Rafał Olbiński. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynuje i inspiruje wielbicieli z całego świata. W swoich pracach kreuje rzeczywistość doskonałą. Przepełniają ją metafory i znaczenia, w których każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki. Wykreowane przez Olbińskiego oniryczne, niezwykle sugestywne wizje przedstawiają przede wszystkim modelowe kobiety i mężczyzn, których artysta wikła w najróżniejsze relacje – wzajemnej zależności, tajemniczości podszytej intelektualnym niepokojem, czy dopiero co rodzącej się zmysłowości. Dzieła Olbińskiego wypełnione są atmosferą cudowności, niezwykłości, dominuje w nich aura z pogranicza jawy i snu, która porywa najbardziej wymagającego widza. Właśnie takie są dwie prezentowane na majowej wystawie i aukcji prace „Randezvous with Poetry” i „ Nieskromna prostota wielkości”.
Z kolei Tomasz Sętowski słynie z przedstawiania podwodnych światów, miast jak ze snu oraz kobiet w sukniach zrobionych z budowli lub wież. Przeszły one już do kanonu malarstwa surrealistycznego. Na wystawie i aukcji 20 maja pojawią się aż cztery wyjątkowe obiekty jego autorstwa. Pierwszy z nich to portret Salvadora Dalego. Ten wielki malarz-wywrotowiec, stał się jedną z największych inspiracji twórczych Sętowskiego. Jego „szalony umysł” był podwaliną do stworzenia podobnego nurtu w malarstwie polskich surrealistów. Kolejne dzieło to akwaforta „Zegarmistrz Światła”. Na przedstawionej scenie do bramy miasta wlatuje błazen z wielkim zegarem. Z wieży zegarowej wychodzi skrzypek, który z półprzymkniętymi oczyma gra na instrumencie. Pojawią się również rzeźby autorstwa Sętowskiego. „Kobieta z lustrem” to praca wykonana z brązu, przedstawiająca postać w sukni, która wygląda niczym wieża w Pizie. Półnaga bogini, z odkrytymi piersiami, podziwia swój wizerunek w zwierciadle. Zobaczyć i wylicytować można będzie również dzieło uczennicy artysty, Anastasiyi Markovych.
Na wystawie i aukcji zaprezentowane zostaną również prace twórców takich jak: Jarosław Jaśnikowski, Maksymilian Novák-Zempliński, Paweł Trybalski, Tomasz Poznysz, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz. 20 maja wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 5-20 maja 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 20 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny/
https://bid.desa.pl/auctions/1-4JGDVA/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.