Komunikaty PR

Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja

2021-05-10  |  12:00
Biuro prasowe

Największy polski surrealista. Jego dzieła porównuje się do twórczości René Magritte'a. Rafał Olbiński otrzymał ponad 150 nagród. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W maju na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum pojawiły się aż dwa jego niesamowite płótna przepełnione magią. Zobaczyć można również twórczość m.in. Tomasza Sętowskiego i wczesny obraz Jacka Yerki. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek 20 maja.

 

W onirycznych krainach Jacka Yerki nic nie jest tym, czym zdaje się być początkowo. Nie inaczej jest w prezentowanej na wystawie, wczesnej kompozycji artysty zatytułowanej „Nowe przygody Hucka” z 1987 roku. Wytrawny widz może odkryć w tej pracy całe morze symboli, ale także aluzji do dzieł dawnych mistrzów. Yerka natchnienie często czerpie z malarstwa niderlandzkiego i twórczości artystów takich jak m.in. Jan van Eyck i  Hieronymus Bosch. Prezentowana w DESA Unicum praca inspirowana jest powieścią Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”. Podczas ostatniej aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum dzieło tego artysty sprzedane zostało za 400 tys. zł.

 

Wybitnym twórcą, którego dzieła zobaczyć i wylicytować można będzie w maju jest również Rafał Olbiński. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynuje i inspiruje wielbicieli z całego świata. W swoich pracach kreuje rzeczywistość doskonałą. Przepełniają ją metafory i znaczenia, w których każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki. Wykreowane przez Olbińskiego oniryczne, niezwykle sugestywne wizje przedstawiają przede wszystkim modelowe kobiety i mężczyzn, których artysta wikła w najróżniejsze relacje – wzajemnej zależności, tajemniczości podszytej intelektualnym niepokojem, czy dopiero co rodzącej się zmysłowości. Dzieła Olbińskiego wypełnione są atmosferą cudowności, niezwykłości, dominuje w nich aura z pogranicza jawy i snu, która porywa najbardziej wymagającego widza. Właśnie takie są dwie prezentowane na majowej wystawie i aukcji prace „Randezvous with Poetry” i „ Nieskromna prostota wielkości”. 

 

Z kolei Tomasz Sętowski słynie z przedstawiania podwodnych  światów, miast jak ze snu oraz kobiet w sukniach zrobionych z budowli lub wież. Przeszły one już do kanonu malarstwa surrealistycznego. Na wystawie i aukcji 20 maja pojawią się aż cztery wyjątkowe obiekty jego autorstwa. Pierwszy z nich to portret Salvadora Dalego. Ten wielki malarz-wywrotowiec, stał się jedną z największych inspiracji twórczych Sętowskiego. Jego „szalony umysł” był podwaliną do stworzenia podobnego nurtu w malarstwie polskich surrealistów. Kolejne dzieło to akwaforta „Zegarmistrz Światła”. Na przedstawionej scenie do bramy miasta wlatuje błazen z wielkim zegarem. Z wieży zegarowej wychodzi skrzypek, który z półprzymkniętymi oczyma gra na instrumencie. Pojawią się również rzeźby autorstwa Sętowskiego. „Kobieta z lustrem” to praca wykonana z brązu, przedstawiająca postać w sukni, która wygląda niczym wieża w Pizie. Półnaga bogini, z odkrytymi piersiami, podziwia swój wizerunek w zwierciadle. Zobaczyć i wylicytować można będzie również dzieło uczennicy artysty, Anastasiyi Markovych.

 

Na wystawie i aukcji zaprezentowane zostaną również prace twórców takich jak: Jarosław Jaśnikowski, Maksymilian Novák-Zempliński, Paweł Trybalski, Tomasz Poznysz,  Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz. 20 maja wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.


 

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 5-20 maja 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 20 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny/

 

https://bid.desa.pl/auctions/1-4JGDVA/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.