Twórczość Salvadora Dalego i Pabla Picassa na wystawie i aukcji
Salvador Dali oraz Pablo Picasso. Dwa, niesamowite sygnowane woluminy z pracami tych słynnych na całym świecie twórców zobaczyć można na wystawie w DESA Unicum. W kwietniu oglądać można aż dwie ekspozycje Grafiki Artystycznej. Na drugiej pojawiły się prace najważniejszych artystów współczesnych, są wśród nich m.in. Jerzy Nowosielski, Stanisław Fijałkowski i Eduardo Mac Entyre. Wszystkie obiekty zostaną zlicytowane 27 i 28 kwietnia. Aukcja stanie się okazją do zdobycia prac wybitnych artystów, w dużo niższych cenach niż są sprzedawane ich dzieła malarskie.
Magiczna moc książek znana jest ludzkości od wieków. Księga zilustrowana przez wirtuoza iluzji, jakim był Salvador Dali to prawdziwy skarb. Czołowy przedstawiciel surrealizmu kreował magiczne światy. Jego emblematyczne przedstawienia takie jak topniejące zegary, czy płonące żyrafy na zawsze wpisały się w ludzką wyobraźnię. Dalego fascynował świat marzeń sennych. Jego twórczość jeszcze za życia stała się ikoniczna. Znana na całym świecie jest również historia poszukiwań Świętego Graala przez króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. To właśnie ją na 12 sygnowanych, pełnoformatowych rycinach zobrazował Salvador Dali.
Przyjacielem Salvadora Daleg0 i zarazem jednym z najsłynniejszych artystów na świecie jest Pablo Picasso. Wybitny malarz i grafik nie tylko ilustrował książki, ale czasami, spontanicznie, ozdabiał je swoimi rysunkami. Tak zrobił z prezentowanym woluminem autorstwa Waldemara George'a, który był jego własną monografią. Ten wolumin to prezent od Picassa dla jego przyjaciela, Kazimierza Zielenkiewicza. Egzemplarz ozdobiony został rysunkiem słynnego twórcy. Zobaczyć i wylicytować można będzie też książkę George Clemenceau, zaangażowanego w słynną aferę Dreyfusa. Znalazły się w niej rysunki Toulouse Lautrec’a. Na aukcji i wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna” pojawi się również twórczość m.in. Mojżesza Kislinga, Leona Wyczółkowskiego, Giovanniego Battisty Piranesi, Albrechta Dürera oraz wybitnych drzeworytników japońskich.
Z kolei część poświęcona sztuce współczesnej to m.in. wybitne prace Jerzego Nowosielskiego. Dwa uzupełniające się wątki określające całą sztukę tego twórcy to abstrakcja oraz przedstawienia kobiet. Nowosielski mówił, że kobieta fascynuje go jako zjawisko. To zjawisko zarazem zachwycało go, jak i wprawiało w osłupienie. Jego dzieła przepełnia erotyzm, który zawsze jest szczególny i wysublimowany. O samym sobie mówił „erotoman”. W kwietniu zobaczyć i wylicytować można będzie jego abstrakcyjną „Kompozycję” i „Akt z Lustrem”. Na wystawie pojawi się też twórczość Eduardo MacEntyre’a. To twórca ruchu generative art, który zapoczątkował go w 1959 roku w Buenos Aires. Ruch ten z założenia wyklucza częściowo lub całkowicie decyzyjność artysty podczas aktu kreacji. Przejąć ją miały systemy komputerowe oparte na algorytmach bądź działające na zasadzie przypadkowości. Był on jednym z najbardziej znanych malarzy związanych ze sztuką optyczną. Prezentowana praca graficzna powstała w bardzo niewielkiej, liczącej cztery kopie edycji.
27 i 28 kwietnia o godzinie 19 wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna: 14-27 kwietnia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna: 27 kwietnia 2021, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/grafika-artystyczna-sztuka-dawna-jm15/
Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 14-28 kwietnia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 28 kwietnia 2021, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/grafika-artystyczna-sztuka-wspolczesna-1jim/
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.