Wieczory z bestsellerami
Gala Bestsellerów Empiku 2020 już 9 lutego! Podczas najbliższego spotkania online jurorzy konkursu Odkrycia Empiku 2020, Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr, porozmawiają o polskiej kinematografii w ostatnich miesiącach. Towarzyszyć im będą reżyserzy nominowani do filmowej odsłony tej nagrody: Olga Bołądź, Piotr Domalewski, Jan Holoubek, Magnus von Horn oraz Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja. Dzień po gali z polskimi czytelnikami połączy się Abby Jimenez, autorka nominowanej do Bestsellera Empiku 2020 powieści „To tylko przyjaciel”. Bohaterką spotkania autorskiego online będzie także Katarzyna Grochola, jedna z ulubionych pisarek Polaków i laureatka plebiscytu Empiku w poprzednich latach.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr – Odkrycia Empiku – Film – live z jurorami i nominowanymi – poniedziałek, 8 lutego, godz. 18:00
Podczas zbliżającej się gali Bestsellerów Empiku 2020 po raz drugi wręczone zostaną również nagrody Odkrycie Empiku w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film. Jury, w którym zasiadają osoby związane z kulturą – uznani twórcy, opiniotwórczy dziennikarze oraz eksperci Empiku – przyzna je za ważne dokonania artystyczne oraz znaczące dla rozwoju kultury dzieła, utwory, projekty, które miały premierę w 2020 roku.
Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Odkrycia Empiku 2020” członkowie Jury w kategorii Film, Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr, opowiedzą o polskiej kinematografii w niezwykłym dla branży 2020 roku. W wydarzeniu wezmą także nominowani w tej kategorii reżyserzy: Olga Bołądź, Piotr Domalewski, Jan Holoubek, Magnus von Horn oraz Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.
W ubiegłym roku tytuł filmowego Odkrycia Empiku 2019 otrzymał Bartosz Kruhlik za film „Supernova”. Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony podczas gali Bestsellery Empiku już 9 lutego. Wydarzenie będzie wielkim świętem polskiej kultury oraz widowiskiem muzycznym w zaskakującej, futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20.15. Z kolei już o 19.45 wystartuje studio pregalowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.
Abby Jimenez – środa, 10 lutego, godz. 18:00
Bohaterką środowego spotkania autorskiego będzie amerykańska pisarka Abby Jimenez. Jej debiutancka powieść „To tylko przyjaciel” (Wydawnictwo Muza) porwała tysiące polskich czytelników i zyskała nominację do nagrody Bestsellera Empiku 2020 w kategorii Literatura obyczajowa. Rozmowę z autorką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a tłumaczem konsekutywnym będzie Anna Rosiak.
Bohaterka książki „To tylko przyjaciel”, Kristen Peterson, ceni w życiu niezależność i przyjaźń. Nie ma czasu dla facetów, którzy nie rozumieją jej poczucia humoru, ma go za to zawsze dla przyjaciół, ukochanego psa i własnej firmy, którą prężnie rozwija. Chciałaby mieć czas także dla swojego chłopaka Tylera – niestety jest on skupiony na karierze w armii i przebywa na zagranicznym kontrakcie. Kristen ma też świadomość, że nigdy nie zostanie matką. Niedługo przejdzie operację, w wyniku której nie będzie mogła mieć dzieci. Wcześniej jednak odbędzie się ślub jej najlepszej przyjaciółki, Sloan. Kristen pomaga w przygotowaniach do wesela. Kiedy poznaje drużbę pana młodego, czuje, że pojawia się między nimi niewytłumaczalnie silna chemia. Josh Copeland jest zabawny, seksowny, świetnie reaguje na jej sarkastyczne komentarze i wie, że kiedy Kristen robi się zła, trzeba po prostu dać jej dobrze zjeść.
Jest jednak coś, co sprawia, że Josh może być dla Kristen jedynie przyjacielem, nigdy kimś więcej. Mężczyzna marzy o dużej rodzinie, a Kristen przecież nie mogłaby mu jej dać. Decyduje się więc na ryzykowny status relacji: przyjaźń z dodatkowymi „korzyściami”. Choć taki układ teoretycznie wydaje się prosty, w praktyce jednak będzie bardzo skomplikowany…
Katarzyna Grochola – czwartek, 11 lutego, godz. 20:00
Jedna z najpoczytniejszych polskich autorek, Katarzyna Grochola, powraca z nową książką. O miłości! Z okazji premiery powieści „Zjadacz czerni 8” (Wydawnictwo Literackie) pisarka zagości w studiu Empiku i odpowie na pytania wielbicieli swojej prozy. Spotkanie autorskie online poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. Zaskakujący splot ludzkich losów, których tylko z pozoru nic nie łączy. I on – zjadacz czerni. A także tajemnicze 8. W nowej powieści Katarzyny Grocholi historie bohaterów łączą się we wzór, który dla nich pozostaje nierozpoznany, a mimo to ma sens, jak wiele sytuacji, miejsc i zdarzeń w życiu każdego człowieka. Miłość nie jest jednowymiarowa, określona i zamknięta w ramie. Nie sprowadza się tylko do tęskniących za czułym dotykiem kochanków. Jest szansą na człowieczeństwo, mimo wszystko i na przekór. Jeśli tylko podejmiemy próbę zrozumienia drugiego człowieka, może zdarzyć się cud.
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.