Wystawa Degasa pierwszy raz w Polsce
Ponad 70 imponujących rzeźb z brązu jednego z najwybitniejszych światowych artystów w historii, Edgara Degasa, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Rzeźby tego twórcy oglądać można w najbardziej prestiżowych instytucjach jak nowojorska MoMA, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Musée d'Orsay w Paryżu. Teraz jedyna taka okazja pojawi się w Polsce. 10 listopada obiekty zostaną wystawione na aukcji.
Edgar Degas uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych artystów. Malował liczne sceny rodzajowe oraz portrety. Znany jest jednak szczególnie z obrazów i rzeźb przedstawiających tancerki baletu. Rzeźbą zajął się około 1860 roku. Tworzył głównie w wosku, ale wykonywał też kompozycje terakotowe. Żadna figura z brązu nie została odlana za życia artysty. Publicznie pokazał tylko jedną rzeźbę. Było to w roku 1881 podczas VI wystawy impresjonistów w Paryżu. Jego najbardziej znana realizacja, przedstawiająca 14-letnią tancerkę, wywołała wówczas falę krytyki i skrajne opinie publiczności. Dziś zobaczyć można ją w National Gallery of Art w Waszyngtonie.
Po śmierci Degasa, wykonawcy jego testamentu odnaleźli w rezydencji na paryskim Montmartre około 150 prac artysty, w tym również woskową wersję 14-letniej tancerki. Zapadła decyzja o odlaniu brązów. Najwcześniejsze wersje odlewów rzeźb Degasa wyszły z pracowni Hébrard. Po zakończeniu jej działalności odlewaniem rzeźb z brązu zajęła się odlewnia Valsuani. Początkowo wykorzystywała ona dawne formy. W latach 80 XX w., w atmosferze skandalu, światło dzienne ujrzał nieznany dotąd zestaw gipsowych odlewów rzeźb twórcy. To właśnie 74 figury wykonane według form z tego zestawu pojawią się na pierwszej i największej w Polsce wystawie poświęconej rzeźbiarskiej twórczości Edgara Degasa. Wśród nich zobaczyć można będzie najsłynniejszą kompozycję artysty, przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, Marie van Goethem. Dziewczyna wraz z rodziną mieszkała na paryskim Montmartre, kilka domów od pracowni Degasa. Wielokrotnie pozowała dla artysty, który rysował, malował i rzeźbił jej podobiznę. Na wystawie pojawią się również inne wyjątkowe figury tańczących i ćwiczących baletnic, postaci kobiet wykonujących pielęgnacyjne rytuały, a także rzeźby koni i sylwetki dżokejów.
Pierwszy zestaw brązów trafił w 1929 roku do zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W 2015 roku w londyńskim Sotheby’s za rzeźbę 14-letniej tancerki z odlewni Hébrard zapłacono 25 milionów dolarów. Odlewy Valsuani po latach sporów traktowane są jako pełnoprawne i oryginalne prace wykonane na podstawie dzieł artysty. Stan ten ukonstytuowany jest poprzez liczne wystawy prezentujące te dzieła – chociażby w Ermitażu w Sankt Petersburgu czy w Instytucie Sztuki Nowoczesnej w Walencji. Dziś to jedne z najbardziej poszukiwanych rzeźb na rynku sztuki. W DESA Unicum zobaczyć można je będzie już od 28 października. 10 listopada o godz. 19 zostaną zlicytowane.
Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”: 28 października - 10 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”: 10 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/edgar-degas-rzezbiarskie-atelier/

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.