Komunikaty PR

Wystawa i aukcja Komiks. Superbohaterowie

2020-05-25  |  17:30
Biuro prasowe

Komiksy były oknem na świat całych generacji. Były (i są) ponadpokoleniowe, a wraz z historiami superbohaterów powrócić możemy do czasów dzieciństwa i beztroski. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” prezentowane są unikatowe plansze kolekcjonerskie stworzone przez najwybitniejszych twórców komiksu i ilustracji. Warto również wspomnieć o dynamicznym wzroście wartości komiksów. W 2014 roku plansza Man of Steel” sprzedana została za rekordową kwotę ponad 3 milionów dolarów. 

 

Tytusa, Romka i A'Tomka nie trzeba przedstawiać nikomu. Tę trójkę przyjaciół wymyślił Henryk Jerzy Chmielewski uznawany za  jednego z ojców polskiego komiksu. Jego trzej bohaterowie dzięki szalonym przygodom stali się ikonicznymi postaciami. Losy tego komiksu w czasach PRL nie były jednak proste. Władze piętnowały go ze względu na „imperialistyczne korzenie”. Uznaje się, że najlepsze zeszyty z całej serii  ukazywały się właśnie w latach 70. i 80. To z tego okresu pochodzą plansze biorące udział w wystawie i aukcji: dwie z księgi „Tytus Olimpijczykiem’’ gdzie tytułowy bohater rozwija swój talent bokserski  i trzy z  księgi „Tytus Geologiem’’, w którym to Papcio Chmiel stworzył bogaty podziemny świat. Warto przypomnieć, że to do Papcia Chmiela należy rekord na rynku plansz komiksowych. Okładka XX tomu serii „Tytus, Romek i A'Tomek” sprzedała się za 88,5 tys.

 

Mówiąc o superbohaterach należy wspomnieć oczywiście o twórczości najwybitniejszego rysownika komiksów z gatunku sci-fi. To zmarły w tym roku Bogusław Polch, spod ręki którego wyszły takie kultowe serie jak „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja”, „Funky Koval” oraz „Wiedźmin”. Ten ostatni powstał na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Przygody Wiedźmina zostały zekranizowane przez platformę Netflix i stały się globalnym hitem, będąc jedną z najpopularniejszych produkcji 2019 roku. Komiksy Polcha doczekały się aż 13 wersji językowych, a ich łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Twórca w swoich pracach w sposób niesamowity operuje słowem i obrazem, dzięki czemu jego historie są dynamiczne i fascynujące. Na ich potrzeby od podstaw wymyślał obce cywilizacje. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” w DESA Unicum prezentowana będzie okładka jego komiksu „Wiedźmin” z I tomu przygód Geralta z Rivii  i aż 8 unikatowych plansz. 

 

Na wystawie zobaczyć można będzie też m.in. prace Janusza Christy, w tym kultowe przygody Kajka i Kokosza. Christa uznawany jest za jednego z największych polskich twórców komiksowych historii, a jego prace są wyjątkowo lubiane przez kolekcjonerów. Stworzył prawie 5000 komiksowych pasków, 700 plansz i nizeliczoną ilość ilustracji. Bohaterowie jego komiksów pochodzili z bliżej nieokreślonej rzeczywistości, a ich przygody były pełne niezwykłych zdarzeń. Wszystko po to, by uniknąć problemów w cenzurą ówczesnej władzy. Nie zabraknie oczywiście legendarnego Kapitana Klossa autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego, ale również prac Szarloty Pawel jak „Jonka, Jonek i Kleks” czy „Na wypadek wszelki woda, soda i Bąbelki” Tadeusza Baranowskiego.

 

2 czerwca wszystkie obiekty pójdą pod młotek. Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych największego polskiego domu aukcyjnego DESA Unicum, a wszystkie prace można obejrzeć zarówno w jego siedzibie na Pięknej 1A, jak i na stronie internetowej. 

Wystawa Komiks. Superbohaterowie: 27 maja – 2 czerwca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Komiks. Superbohaterowie: 2 czerwca 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-u6ss/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura BRAK ZDJĘCIA
2024-04-24 | 01:00

Jak dbać o prawa autorskie?

Od 1995 roku dzięki inicjatywie UNESCO obchodzimy 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji powinniśmy przyjrzeć się dobrym praktykom dbania o prawa autorskie, np. dorobkowi Tove Jansson, autorki Muminków.
Kultura Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024
2024-04-16 | 20:00

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.